ČSSR 70. roky 20. storočia (172)
Magnetofón B100
stručná charakteristika Magnetofón B 100 (ANP 270)
Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil na našom trhu nový magnetofón, ktorý svojim koncepčným riešením a parametrami vyhovie väčšine záujemcov o reprodukovanú hudbu Preto sme vás chceli s novým prístrojom zoznámiť požiadali sme výrobcu n. p. Tesla Pardubice, závod Prelouč o zapožičanie "bé stovky" na testovanie. Prístroj sme dostali a tu sú naše poznatky a skúsenosti. Najskôr stručná charakteristika Magnetofón B 100 (ANP 270) je pristroj umožňujúci monofónnu aj stereofonickú prevádzku, pričom možno použiť cievky s pásikom priemeru až 180 mm. Magnetofón je štvorstopový, jedno rýchlostný, napájaný zo siete. Záznam pri nahrávaní možno kontrolovať prostredníctvom vstavaného reproduktora (pri stereo prevádzke reproduktor indikuje ľavý kanál). Rýchlosť posuvu pásiku je 9,53 cm/s, frekvenčný rozsah je od 50 Hz do 14 kHz, dynamika 45 dB min., odstup rušivých napätí min. 40 dB. Vstupné napätie pre mikrofón je 1,5 mV/5k, pre gramofón 200 mV/1M a pre pripojenie prijímača 4 mV/10k. Výstupný výkon je 2,4 W. impedancia vonkajších reproduktorov 2x4 ohmov, impedancia slúchadiel 2x 75 ohmov. Prijímač je určený pre napájanie zo siete 220 V, pri použití iného sieťového napätia treba použiť prevodový transformátor. Rozmery prístroja sú 470 x 310 x 135 mm. Hmotnosť bez obalu a bez príslušenstva je 10 kg, spotreba max. 55 VA. Magnetofón B 100 sme vyskúšali vo všetkých režimoch práce a treba povedať, že naše skúsenosti potvrdili, že ide o pristroj, ktorý vyhovie aj vážnejším záujemcom o reprodukovanú hudbu. Novinkou tohto pristroja sú ťahové potenciometre na reguláciu hlasitosti a potenciometre na riadenie úrovne nahrávaného signálu Oddelená regulácia (pre každý kanál osobitne) je výhodná jednak pri korigovanie úrovne signálu pre každý kanál osobitne a jednak pri reprodukciu na prípadné vyváženie nerovnomerne rozložených reprodukčných sústav.
Tajomstvo Veľkonočného ostrova
Všeobecne sa predpokladá, že písmo vzniklo len v kultúrnych ohniskách Starého sveta, teda v Stredomorí, v Indii a v Čine. Lenže pravda je iná.
PÍSMO PREDSTAVUJE medzník, ktorý oddeľuje pravek od historického obdobia. Vynález písma však tvori ešte významnejší krok vpred ako objav ohňa. Všeobecne sa predpokladá, že písmo vzniklo len v kultúrnych ohniskách Starého sveta, teda v Stredomorí, v Indii a v Čine. Lenže pravda je taká, že aj obyvatelia iných končín sveta prišli na myšlienku, že reč sa dá zachytiť písanými znakmi. Ide predovšetkým o Strednú Ameriku a o Polynéziu. Stredoamerické hieroglyfické písmo Mayov je aspoň v hrubých črtách rozlúštené. To sa ešte nedá povedať o písme, ktoré vzniklo na najodľahlejšom ostrove sveta — na Veľkonočnom ostrove, ktorý sa nachádza na najvýchodnejšom okraji Polynézie. Keď holandský kapitán Jakub Roggeveen objavil na Bielu sobotu r. 1722 uprostred Tichého oceánu nepatrný ostrovček a nazval ho Paascheiland, t. j. Veľkonočný ostrov, netušil, že kultúra jeho obyvateľov zostane pre národopiscov a archeológov dlho jedným z najtvrdších orieškov. Spočiatku sa myslelo, že Veľkonočný ostrov je pozostatkom väčšej pevniny, ktorá sa potopila. Geológia túto možnosť vylučuje a poukazuje na to, že ostrov je sopečného pôvodu. Prvých európskych návštevníkov ohromili obrovské kamenné sochy, takzvané ahu, ktoré miestami lemovali pobrežie, ale vôbec si nevšimli drevené tabuľky popísané nevídanými hieroglyfmi.
Československý socialistický priemysel - odozvy zo sveta
Aký bol pohľad západného sveta na socialistický priemysel v bývalom Československu? To sa dozviete z tohoto dobového článku.
Technické služby mesta Helsínk vyjadrili vo svojom liste Škoda exportu veľké uspokojenie so spoľahlivosťou prevádzky turbo sústroja 3.5 MW, ktorý dodala a zhotovila prvá brnianska strojáreň Klementa Gottwalda v Brne. Súčasne vyjadril tento dlhodobý fínsky zákazník želanie, aby i ďalšie turbo sústroje, ktoré majú byľ uvedené do prevádzky v roku 1979 realizovali rovnakým výrobným podnikom v ČSSR. Zhruba 80% všetkej produkcie pneumatických tryskových stavov ktorých prvým a najväčšmi výrobcom vo svetovom meradle je n. p. Zbrojovka Vsetín. V súčasnej dobe vyrába vsetínska Zbrojovka osem druhov pneumatických tryskových stavov radu - P a zároveň sa v podniku pripravuje výroba nového typu pneumatického tkacieho stroja Jettis 230. Tento výrobok ,ktorý rozšírilo oblasť tkacej techniky, je pneumatický stroj novej konštrukcie s vodorovnou tkacou rovinou.
Tajomstvá Chufevovej pyramídy
Dobový článok z roku 1974 o Chufevovej pyramíde.
Egyptské pyramídy patria k najväčšmi a najstarším divom sveta. Je ich asi sedemdesiat a prvú z nich (stupňovitú skladajúcu sa zo šiestich stupňov) rozkázal postaviť okolo rok u 2700 pred n. I. faraón Džóser. Pravdepodobne za panovania Snofreva postavili prvú pyramídu ihlanovitého tvaru - volá sa Ružová, jej základňa meria 220 x 220 m a vysoká je 99 m. Egyptskí vládcovia si dávali pyramídy stavať ako hrobky. Keď zomrel, ukladali tam ich telesné pozostatky — aj s pokladmi. Stavba každej pyramídy znamenala nesmiernu námahu státisícov otrokov. Mnohí pri tom prišli o život. „Bola to práca plná útrap — napísal Zenon Kosidowski v knihe Keď slnko bolo bohom — vyžadujúca veľké ľudské obete Množstvo robotníkov robotovalo pod bičom dozorcov.
Motocykle na FICC
Stretnutie Rallye FILL Federation international cemping and caravaning, vo Vysokých Tatrách - jedno z najväčších podujatí na svete.
Vo Vysokých Tatrách bolo v dňoch 11. augusta (píše sa rok 1974 - poznámka redakcie) XXXV stretnutie Rallye FILL Federation international cemping and caravaning, jedno z najväčších podujatí na svete. V tomto roku to bolo po prvý krát v Československu. Patronát nad Rallye mal Vládny výbor pre cestovný ruch a turistická sekcia telovýchovnej jednoty Košice. Organizačný výbor Rallye požiadal n p. Považské strojárne v Považskej Bystrici o zapožičanie motocyklov a mopedov k propagačným účelom. Medzi tisíckami stanov a campingových prívesov z celého sveta jazdilo 5 motocyklov, ktoré okrem reklamy pomáhali organizátorom Rallye zabezpečovať všetky podujatia a úlohy v rozsiahlom areáli Eurocampingu vo Vysokých Tatrách.
Trenčianskí textilní pracovníci oslavujú
Trenčianskí textilní pracovníci - TOS-ky Trenčín oslavujú. Píše sa rok 1974. A o čo vlastne ide? Dozviete sa z tohoto dobového článku.
IX. plenárne zasadanie Ústredného výboru SZM 11 a 12 októbra 1974 posúdilo prácu organizácie Socialistického zväzu mládeže v textilných závodoch. Urobilo tak s vedomím, že rozhoduje o náplň programových členov nášho zväzu, že pracujúca mládež tvorí jeho podstatnú čast. Vychádzalo z doterajších skúseností a osobitne zo záverov plenárneho zasadania Ústredného výboru KSČ tohto roku v máji o problematike vedeckotechnického rozvoja, ktorý je jedným zo základných predpokladov ďalšieho úspešného vývoja našej socialistickej cesty. Z rezolúcie IX plenárneho zasadania ÚV SZM sme vybrali pri plnení úloh štátneho plánu cieľavedome orientovať pracovnú iniciatívu a aktivitu mládeže v súlade s nárokmi vedeckotechnického rozvoja.