ČSSR 70. roky 20. storočia

ČSSR 70. roky 20. storočia (160)


Raketoví modelári Topoľčianskeho okresu
Dnes sa mládež venuje hlavne svojím herným tabletom. A čomu sa venovala mládež v 70.rokoch minulého storočia? Raketovému modelárstvu.

Raketoví modelári Topoľčianskeho okresu sa zišli na letisku v Malých Bieliciach, aby si v okresnom kole zmerali sily. Usporiadateľom bol ODPaM Topoľčany a DPaM v Partizánskom. Tento rok bola účasť oproti iným rokom oveľa väčšia, čo svedči o stále rastúcom záujme pionierov o raketové modelárstvo. Napriek nepriazni počasia dosiahli pretekári pekné výsledky. V kategórii streamer 5 Ns bol najlepší M. Ďuračka (84 s), druhý V. Ivanka (83 s) a tretí I. Šútor (78 s). V kategórii padák zvíťazil J. Suchar (112 s), druhé miesto obsadil R. Biely (104 s) a tretie M. Jamriška (95 s). V raketoplánoch 2,5 Ns skončil na prvom mieste V. Ivanka (89 s), druhý D. Ďurfina (76 s) a tretí M. Grňo (75 s).


Predajne - v roku 1979
Viete čo sa predávalo v obchodoch s elektrom v roku 1979. A za aké ceny? Nuž, čítajte.

Viete čo sa predávalo v obchodoch s elektrom, domácimi potrebami a športovým potrebami či hračkami v roku 1979. A za aké ceny? Nuž, čítajte.

Darčeky pre jednotlivcov, i darčeky rodinného charakteru. Nájdete tu niečo pre mužov, pre ženy i pre mladších členov vašej rodiny. Mužom urobí radost planžetový alebo dvojfrézový holiaci strojček. Z planžetových to môže byť Moskva 3 za 450,— Kčs, alebo Bebo-Sher za 265,— Kčs. Pri nákupe elektrického holiaceho strojčeka sa nezabudnite pozrieť ani na dvojfrézový Charkiv 15 M za 350,— Kčs. Mamička by možno prijala s radosťou elektrický gril. Čakajú tu na vás Minigril MG 1 za 185,— Kčs, Univerzálny gril UG 1 za 295,—Kčs a Etagril 146 za 1270.— Kčs. Pekným darčekom pre novomanželov, ale i pre „staršie" rodiny bude elektrický vysávač alebo chladnička. Vysávače budete vyberať z niekoľkých typov v cenových reláciách od 990,— Kčs do 1540. —Kčs. Ako darček sa bude dobre vynímat absorbčná chladnička Elektrosvit 65 I za 1770,— Kčs, Elektrosvit 100 za 2130,— Kčs, alebo kompresorová chladnička Calex 170 R za 3130,— Kčs. Hudbu milujúci ocenia zase magnetofón B 73 stereo Hi-Fi, ktorý stojí 6490.— Kčs ale i magnetofón B 700 mono za 3050,— Kčs. Zo stolových rozhlasových prístrojov vám tu ponúknu vynikajúci pristroj Hi-F 814 A stereo za 7600,— Kčs, Soprán 635 A stereo za 4560,— Kčs a Prixima stereo za 3200,— Kčs. Z monofónnych prístrojov si pozrite Spirituál 442 A za 1780,— Kčs, Euridiku I za 1450,— Kčs a Eminent 441 A za 1500,— Kčs. A čo kúpiť nový televízny prístroj. Rozhodnite sa medzi peknými prijímačmi Laura, Silvia a Capella. Prvé dva stoja rovnako 5250,— Kčs, tretí dostanete za 4800,— Kčs. Ženám, ktoré rady pletú, sa zavďačite takým darčekom, ako je pletací stroj. Pre jednolóžkový pletací stroj Dopleta 180, alebo dvojlčolkový pletací stroj Dopleta 380 si prídete do špeciálnej predajne ŠIJACIE STROJE, podniku Domáce potreby. Dopleta 180 stoji 1600.— Kčs, Dopleta 380, 3700,— Kčs.


Rozhovor pomocou hvízdania? A prečo nie.
Technika vyludzovania zvuku v podstate nie je odlišná od bežného hvízdania. Hvízdat možno zaokrúhlením oboch pier alebo pomocou prstov v rôznych polohách.

ĽUDIA SA dorozumievajú rečou. V niektorých prípadoch sa však bežný jazyk nedá použiť a tak sa uplatňujú iné dorozumievacie prostriedky. Známa je posunková reč ktorou sa často dorozumievajú hluchonemí. Zvláštnym dorozumievacím prostriedkom je dorozumievanie sa hvízdaním. Hvízdané rozhovory nevytvorili ľudia preto, aby si krátili dlhé chvíle pískaním. Naopak, tento prostriedok je veľmi účinným tam, kde iný spôsob dorozumievania nie je možný. Ako príklad uvedieme ostrov La Gomera, ktorý patri medzi Kanárske ostrovy. La Gomera má asi 35 000 obyvateľov, ktorí žijú roztrúsení v maličkých dedinkách po celom ostrove. Ostrov je sopečného pôvodu a má tvar akéhosi stanu, ktorého steny sa strmo zvažujú k moru. Povrch tohto „stanu" je zbrázdený množstvom hlbokých údolí zvaných „barrancos". Vzhľadom na tieto prírodné pomery má obyvateľstvo nesmierne ťažkosti pri doprave. Na ostrove jestvuje len jedna cesta, ktorá spája štyri mestečká. Okrem toho sú na ňom len horské chodníky, po ktorých je ako-tak možná len doprava kárami s kozím záprahom.


Mačka pri každom dopade dopadne vždy na všetky štyri. Prečo?
S fotografiami sa objavilo vysvetlenie pádu mačky. Vychádzalo to z pohybu niektorých časti tela, najmä chvosta a vzduchu, ktoré otáčajú mačku pri páde na zem.

V druhej polovici minulého storočia, keď newtonovská mechanika bola vzorom pre ostatné teórie a prevládal mechanistický náhľad na svet, objavil sa v novej podobe pád mačky. Ale až neskôr, v roku 1894, sa stal strojcom prekvapenia známy francúzsky fyziológ M. Marey, ktorý predstúpil pred Francúzsku akadémiu vied s fotografiami pádu mačky. Prečo to bola senzácia ? V týchto časoch sa na mechaniku hmotných bodov alebo mechaniku človeka a živých sústav (biomechaniku) v tomto a podobných javoch dívali takto: „Ak nejaká živá bytosť je izolovaná v priestore a ak na ňu nepôsobí žiadna vonkajšia sila, potom táto živá bytosť nielenže nebude schopná premiestniť svoje ťažisko, ale nemôže zapríčiniť ani vznik otáčania svojho tela okolo tohto bodu. Nech pôsobí svojimi svalmi akokoľvek, môžu vzniknúť len vnútorné sily. A keďže niet vonkajších sil, sústava zostane ne-hybná". Aj keď dnešné mechaniky s týmito výrokmi súhlasia, v biomechanike, v mechanike antropomorfných mechanizmoch a v mechanike človeka sme už opatrnejší. Proti názoru, že živá bytosť mechanicky izolovaná v priestore sa nemôže otočiť, vystúpil snáď ako prvý Marcel Depréz (1843 1918) a ako námietku využil práve mačací fenomén.


F1 v Trenčíne?
Formula 1 pod trenčianskym hradom? Áno. Tohto roku sa totiž uskutočnil II. ročník Grand Prix Laugaricio RC automodelov kategórie V 1, V 2 a EB.

DO ZÁKRUTY sa veľkou rýchlosťou ženie zelený Lotus a za nim v tesnej blízkosti Renault Turbo. Počuť škripot bŕzd, hučanie motorov. Divákmi prebehlo vzrušenie. Autá sa už dostali do jednej roviny. Napätie vrcholí. Ale Lotus sa nedal. Zo zákruty vyletel ako prvý a v cieľovej rovinke ešte zvýšil svoj náskok. červená zástavka rozhodcu rozhodla o jeho víťazstve. Formula 1 pod trenčianskym hradom? Áno. Tohto roku sa totiž uskutočnil II. ročník Grand Prix Laugaricio RC automodelov kategórie V 1, V 2 a EB, ktorú na počesť 35. výročia SNP, 1800 výročia Laugaricia, Medzi - národného roku dieťaťa a 30. výročia Pionierskej organizácie usporiadali CZO Zväzarmu a ZO Automodelov Matra pri TOS n. p. Trenčín v spolupráci s CZV KSS, ZV ROH a CZV SZM. Na novovybudovanom autodróme na Soblahovskej ulici súťažili nielen domáci pretekári z Matry TOS, ale aj z Brna, Ostravy, Košíc, Ostravy Poruby, z Nového Mesta/Váhom ba aj hostia z Poľska.


Hus divá (čo možno neviete)
Samička znesie už koncom marca 3 až 10 bielych hrubozrnných vajec, ktoré neskôr počas sedenia dostávajú bledožlté a hnedasté škvrny.

HUS DIVÁ hniezdi v močiaroch a v okolí rybníkov. Na Slovensku ešte donedávna hniezdili husi na Záhorí, v povodí rieky Moravy, ale len vzácne. Po jej zregulovaní z vysušených močiarov samozrejme odleteli a dnes je hniezdenie husi divých na Slovensku veľmi neisté. Snáď zahniezdili ojedinele v povodí Dunaja, alebo pri niektorom väčšom rybníku. Hus divá je sťahovavá, zo zimovisk sa vracia už koncom februára a odlieta v auguste. Vo verkom množstve prelietavajú cez naše územie v období jarnej a jesennej migrácie. Zastavujú sa na rybníkoch a pomaly tečúcich vodách. No, žiaľ, i transmigrujúcich husi je u nás z roka na rok menej. Husi divé žijú v trvalom páre a po smrti jedného partnera sa druhý už obyčajne nespári. Hniezdiť začínajú skoro po prílete na hniezdiská. Hniezdo stavia samica a samec jej pomáha pri zbieraní materiálu. Samička znesie už koncom marca 3 až 10 bielych hrubozrnných vajec, ktoré neskôr počas sedenia dostávajú bledožlté a hnedasté škvrny. Na vajciach sedí 4 týždne. Po vyliahnutí mláďat sa pridá aj samec k „rodinke" a statočne ju bráni pred nepriateľmi. Páperie mláďat je žlté, postupne im záčina prerastať perie a v ôsmych týždňoch života sú už celkom operené.

Strana 1 z 27
 

Vyhľadávanie

 

70. roky normalizácie

Sklenka vína ti neuškodí, a plnou bečku nevypiješ.

Slovácké přísloví

Jiří Menzel

Tolerance není lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít pravdu.

 

ONLINE

Práve tu je 616 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nedal pán boh svini rohy, ani žene mužské nohy.

Slovenské príslovie

 

Vojnové roky

 • Ave Eva
  Ave Eva Ján Kostra pochádzal z rodiny maloroľníka a vzdelanie získaval v Žiline, v rokoch 1928 - 1934 študoval na umeleckej priemyslovke…
 

Kolektivizácia

 

Stagnácia

 • Kremienok a Chocholúšik
  Kremienok a Chocholúšik Ktoré slovenské či české socialistické dieťa by nepoznalo animovanú rozprávku Kremienka a Chocholúšika (Křemílka a Vochumůrku)? Veselo spolu hospodária a…
 

Normalizácia

 • Bratislavská Petržalka
  Bratislavská Petržalka Bratislavská Petržalka - mali to byť Benátky na Dunaji Na začiatku 70. rokov bolo v pláne vystavať na pravom brehu…
 

Socialismus

 • Autá značky Trabant
  Autá značky Trabant Trabant 601 Kto by si nepamätal túto skvelú značku, ktorú si bolo možno v období socializmu kúpiť síce na poradovník,…
 

Privatizácia

 • Kysuca, kysuca, netečie vodička
  Kysuca, kysuca, netečie vodička Súdiac podľa listu podpísaného viacerými obyvateľmi obce Olešná (časť Potôčky) z horných Kysúc, nemajú kysucké predajne domácich potrieb problémy s…
 

Globalizácia

 

Pripravované články

Zenit SSM

Zenit SSM

1600 hliadok RM sa v roku 1973 pričinilo o úsporu viac než 13 miliónov korún, zlepšovacie nápady predstavovali prínos 22 miliónov korún.

Bude publikované:
štvrtok, 23 máj 2024 08:00


Záhady jazier a riek

Záhady jazier a riek

Dno teplejšie ako povrch, alebo - blúdiaci Lobnor a záhada Čadského jazera. To všetko sa dozviete z tohoto retro článku zo 70. rokov minulého storočia.

Bude publikované:
sobota, 01 jún 2024 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2024. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.