
ČSR 60. roky 20. storočia (56)
Prehľad udalostí z roku 1964
Prehľad udalostí - alebo čo sa písalo v novinách v roku 1964
Udalosti z domova
• V Banskej Bystrici sa konajú oslavy 20. výročia SNP, pri príležitosti ktorých pricestoval na návštevu Československa aj generálny tajomník ÚV KSSZ Nikita Sergejovič Chruščov.
• V apríli spúšťa závod Škoda Mladá Boleslav výrobu nového osobného automobilu 100 - ľudovo prezývaného embéčka.
• 26. februára prijíma Národné zhromaždenie Občiansky zákonník (zákon č. 40/1964 Zb.), ktorý je po viacerých rozsiahlych novelizáciách na území Slovenska v platnosti do dnešného dňa.
• Do platnosti vstupuje úprava výšky dôchodkov. Dôchodky presahujúce 700 Kčs budú progresívne zdaňované, nižšie dôchodky budú zo získaných zdrojov navýšené. Cieľom opatrení je vyrovnanie príjmových rozdielov medzi dôchodcami.
• Po celom Československu sa začínajú budovať motoresty,vznikajú prvé autokempingy a postupne narastá aj kapacita hotelov.
• V televíznych novinách ČST sa v januári uskutočňuje prvý priamy vstup z televízneho štúdia Košice.
• Pri obci Tušimice je zahájená prevádzka rovnomennej uhoľnej elektrárne, ktorej súčasťou je aj komín vysoký 196 metrov.
Smoliar Binche
Oslavoval už mnoho úspechov. Jeho veľkým obdobím bol rok 1956. A napriek tomu mu nebolo dopriate, aby sa zúčastnil olympliských hier v Melbourne.
Už v roku 1952 patril Anglán Lloyd Binche k najvážnejším kandidátom na majstrovstvá sveta. A hoci už osem rokov bojuje o najvyšší titul, ešte ho nikdy nedosiahol. "Mám vždy smolu, že už pri rozjazde narazím na budúceho majstra," povedal v auguste roku 1959 v Amsterdame. Cez tieto "neúspechy" patria k popredným špičkám svetovej cyklistiky. Oslavoval už mnoho úspechov. Jeho veľkým obdobím bol rok 1956. A napriek tomu mu nebolo dopriate, aby sa zúčastnil olympliských hier v Melbourne. Umene mu síce nechýbalo, ale... To musíme podrobne vykresliť.
Sklady jadrových hlavíc sovietskej armády Javor
Prezident Novotný v októbri 1965 a neskôr aj Dubček odsúhlasili vybudovať na území Československa tri objekty "Javor" na uskladnenie jadrových hlavíc operačno-taktického raketového komplexu.
V roku 1964 prišlo vedenie Sovietskeho zväzu s požiadavkou na vybudovanie utajených skladov pre jadrové hlavice, ktoré by tu boli uložené a pri prípadnom útoku boli pripravené na výdaj pre pojazdné odpaľovacie zariadenia sovietskej armády, pretože Američanov a Sovietov nezaujímalo nič iné ako strategické vojenské hranicu Varšavskej zmluvy. Prezident Novotný v októbri 1965 vo Vojenskej komisii obrany ÚV KSČ a neskôr aj Dubček odsúhlasili úlohu Varšavskej zmluvy vybudovať tri objekty "Javor" na uskladnenie jadrových hlavíc operačno-taktického raketového komplexu Temp-S (9K76/9M76B, OTR-12) týchto objektov. V marci 1965 povedal hlavný veliteľ Spojených ozbrojených síl maršal A. A. Grečko československému ministrovi národnej obrany generálovi Bohumírovi Lomskému, že treba uložiť špeciálne bojové hlavice na území Československa, ale že ich budú mať pod kontrolou sovietski špecialisti. V novembri toho istého roku boli pozvaní hlavní funkcionári ČSLA (minister národnej obrany gen. B. Lomský, náčelník Generálneho štábu ČSLA gen. O. Rytíř, náčelník Operačnej správy GŠ gen. V. Vitanovský, náčelník raketového vojska a delostrelectva MNO gen. a náčelník ubytovacieho a výrobného úseku MNO plk. J. Roháč) ku konkrétnemu rokovaniu s ministrom obrany ZSSR.
Bryndziareň vo Zvolenskej Slatine
Len z dobrého ovčieho syra môže byť dobrá liptovská bryndza - alebo pohľad na výrobu bryndze vo Zvolenskej Slatine. Píše sa rok 1964.
Bryndziareň vo Zvolenskej Slatine je najväčšou a najstaršou bryndziarňou na svete. Založila ju rodina Molecovcov v roku 1797 a od tých čias sa v nej nepretržite vyrába slovenská bryndza. Prinášame filmový pohľad na rok 1964 v tomto závode v ktorom sa uvádza, že práve v tomto období tu vrcholí syrárska sezóna. Denne tu spracujú do 6 ton ovčieho syra. Jedinečnosť bryndze Slatina, jej chuťových vlastností je dôsledok historického vývoja technológie, ale aj mliečnej mikroflóry a mikroflóry podhorských a horských pasienkov v okolí Zvolenskej Slatiny. V závislosti od ročného obdobia (dostupnosti čerstvého ovčieho mlieka) sa bryndza dodávala na pulty ako letná, alebo zimná. Bryndza obsahuje vitamíny A a D a vysoký obsah thiamínu, riboflavínu, vápnika a fosforu. Slovo bryndza pochádza z rumunského slova brânză. Najstaršia písomná zmienka o bryndzi je v období 1356 – 1381 v stredovekom dalmátskom Dubrovníku vo význame Valašský syr. Na Slovensku sú prvé písomné doklady o tejto syrovej pochúťke až od roku 1470. Najväčší rozmach vo výrobe bryndze na území dnešného Slovenska, boli reformy Márie Terézie a Jozefa II. Reformy urýchlil obchodovanie a produkciu liptovskej bryndze na území Rakúska-Uhorska. Prvé bryndziarne vznikli v Detve a práve vo Zvolenskej Slatine.
Zarábajú Slováci menej než Česi?
Mzdy - pohľad na svet socializmu. Človek by nepovedal, že slovenskí súdruhovia Slovákom "škrtili" výplatné pásky oproti Čechom. Prečo?
Určite si tí skôr narodení pamätajú na "krčmové reči", že Češi u nich doma zarábajú viac, ako my v rovnakých profesiách na Slovensku. Do pozornosti sa mi dnes dostalo video z youtube s názvom 'Slováci dostávajú menej než Česi (1968)' a to ma prinútilo napísať tento krátky fejtón. Reakcie ľudí z filmového: 'Vec verejná' mi v porovnaní s dnešnou dobou pripomína začarovaný kruh. A prečo kruh?
Pozor, zákruta! Motoristický rozhlasový magazín.
Magazín o cestovnom ruchu, motorizme a pre motoristov vysielaný Československým rozhlasom od roku 1962.
Po prvý raz 14. apríla 1962 zaznela zvučka magazínu o motorizme a cestovnom ruchu z bratislavského štúdia v Československom rozhlase. Od začiatku bolo ťažisko relácie zamerané predovšetkým na bezpečnosť cestnej premávky, ale aby vysielanie nebolo monotónne, zahŕňala i ďalšie stránky motorizmu a v tých časoch sa stala jednou z najpočúvanejších relácií Československého rozhlasu.