Pražský výběr, tentoraz skupina s výrazným rockovým repertoárom a nekonformným spôsobom vystupovania, sa rýchlo stala známa hlavne na pražskej a neskôr českej hudobnej scéne. V rokoch 1981-1983 vystupovala v zložení: Michal Pavlíček (gitara, spev), Michael Kocáb (spev, klávesy), Jiří Hrubeš (bicie) a Vilém Čok (basová gitara, spev). V roku 1982 nakrútil režisér Juraj Hertz s Pražským výberom film Straka v hrsti, ktorý sa hneď stal tzv. trezorovým. Album s rovnakým názvom bol vydaný až po šiestich rokoch od jeho nahrania.
Na pódiových vystúpeniach členovia kapely textové a hudobné kreácie spestrovala používaním neobvyklých kostýmov, niekedy až halloweenovských masiek, parochní, Kocáb sa vyžíval vo frakoch, tmavých okuliaroch s hrubými rámami v krikľavých farbách, hudobná produkcia bola zvýrazňovaná pohybovými kreáciami, spev bol založený na témach, bol kombináciou prejavu viacerých členov zoskupenia (zaujímavé boli napríklad spevácke vsuvky Viléma Čoka). Vystupovanie kapely sa extrémne vymykalo predstavám normalizačných kultúrnych pohlavárov, bolo len otázkou času nájsť zámienku a tak sa stalo, že po koncertoch v Hradci Králové v januári 1983 došlo v rokoch 1983-1986 k pozastaveniu činnosti kapely Pražský výběr. Jednotliví členovia kapely sa v tomto období venovali sólovým projektom, perličkou je napríklad, že Vilém Čok spolupracoval s Jiřím Kornom a z tejto spolupráce vznikol dosť významný hit, Kornova nahrávka so „Štúdiovou skupinou Michaela Kocába“ s názvom „Karel nese asi čaj“[1].
Po roku 1986 základ skupiny Pražský výběr tvorili: Michael Kocáb (spev, klávesy), Michal Pavlíček (gitara), Vilém Čok (basová gitara) a Klaudius Kryšpín (bicie). V rokoch 1987 až 1988 vyšli skupine dva oficiálne albumy: Výběr, Pražský výběr (edícia albumu Straka v hrsti) a jeden sólový projekt Michaela Kocába s názvom Povídali, že mu hráli, ktorý bol tiež nahrávaný v spolupráci s kapelou. Začiatkom roku 1989 začala skupina nakrúcať film o histórii kapely s názvom Pražákům těm je tu hej, ktorý bol dokončený až po Nežnej revolúcii.
Od roku 1989 skupina vystupovala len sporadicky. Michael Kocáb sa v tomto období stal poslancom Federálneho zhromaždenia. Dal si za cieľ dosiahnuť odchod sovietskych okupačných vojsk z vtedajšieho Česko-Slovenska. Posledný sovietsky vojak opustil naše územie 27. júna 1991.[2] Pri príležitosti tejto významnej udalosti usporiadal Pražský výběr koncertné turné, ktoré vyvrcholilo veľkým koncertom s názvom Adieu C.A. (Sbohem Ruské armádě), na ktorom sa zúčastnil aj prezident Václav Havel a ako hosť na ňom vystúpil Frank Zappa. V roku 1997 skupina vydala album Běr, v roku 1998 ďalší s názvom Tango Ropotámo, v decembri 1999 skupina vydala kompiláciu Habaděj s jej rannými nahrávkami, najväčšími hitmi a digitálne remastrovanou nahrávkou albumu Žízeň.
K ďalšej väčšej aktivite skupiny Pražský výběr došlo až po roku 2000. V roku 2006 sa skupina rozpadla. V súčasnosti pôsobí na českej hudobnej scéne pod vedením Michaela Kocába a Klaudiusa Kryšpína hudobné zoskupenie názvom Pražský výběr II.