sobota, 01 máj 2021 06:01

Závod 29. augusta v Partizánskom

Napísal(a)
Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Závod 29. augusta v Partizánskom Závod 29. augusta v Partizánskom Časopis Elektrón

„Aj topánky majú svoje tajomstvá,”

vyhlásil mladý inžinier Marián Grznárik, keď sme nedávno vo vzorkovej sieni Závodov 29 augusta v Partizánskom obdivoval modely letnej obuvi na tento rok. Niektoré topánky vyzerali na pohľad ľahko, masívne celkom ako ručná práca. Boli však ľahučké, lisované a nebolo v nich klinca. A naopak, výroba tých najľahších, najmäkších a najštíhlejších modelov bola často najzdĺhavejšia a najprácnejšia. Toto však zďaleka nie je jediné tajomstvo, ktoré skrýva taká samozrejmá vec ako topánka. Tajomstvo — pre všetkých okrem odborníkov — je hoci i to, ako treba našponovať stielku, aby topánka mala žiadúcu formu. Pre laika je ostatne tajomstvom i samotný postup pri výrobe topánok. A tento sa vám teraz pokúsime priblížiť. Vybrali sme si na to zámerne vzor, ktorý predstavuje — z hľadiska výroby — niečo medzi tradičnou a najnovšou technológiou. Avšak ešte prv, ako sa pozrieme na výrobu topánok do mládežníckej dielne 251, bude vari namieste malá exkurzia do histórie i prítomnosti Závodov 29. augusta v Partizánskom.

Dnešné dominanty závodu — 142 m vysoký komín a 14 - podlažný vežiak, ktoré návštevník Partizánskeho vidi už zďaleka — kedysi v Baťovanoch nestáli. Červené budovy obrovskej továrne však vyrástli už takmer pred tridsiatimi piatimi rokmi. 15. júla 1939 v nich vyrobili prvé páry topánok. Pravdaže — značky Baťa. Známy veľko-kapitalista vtedy kalkuloval dobre, keď postavil obrovskú fabriku v oblasti, kde bolo množstvo nevyužitých lacných pracovných sil. Dnes pracovných síl nie je priveľa, naopak. Závody 29. augusta potrebujú mladých ľudí. A treba povedať, že v dnešnom Partizánskom im môžu ponúknuť oveľa viac ako v niekdajších Baťovanoch. Napríklad možnosti vzdelania. V Partizánskom je priemyslovka (odbor strojnícky, obuvnícky a koželušský) i gymnázium. Mladý človek tu môže získať súvislým päťročným štúdiom úplné stredoškolské vzdelania spolu s výučným listom. V dvoch odborných učilištiach, strojníckom a obuvníckom, sa učí okolo 600 učňov. Známy „strašiak" početnej prevahy dievčat nad chlapcami prestane byt strašiakom, keď v Partizánskom dokončia novú strojárenskú halu, kde budú pracovať prevažne mladí muži. A byty? V tejto päťročnici ich tu postavia tisíc päťsto.

Vráťme sa ale do dielne 251, kde heslo na stene hlása „Súťažíme o titul mládežnícka dielňa socialistickej práce." Je to jedna z piatich dielni v závode, ktoré získali titul Mládežnícka dielňa. Jej vedúci Peter Báleš nám ochotne robí sprievodcu. Ako robia topánky? Nuž prirodzene z "polotovarov", pripravených v iných dielňach, v tzv. vrchovej, spodkovej a opracovacej manipulácii. Tieto polotovary, v našom prípade stielky a vopred vystrihnuté a zošité vršky, kladú pracovníčky podľa sortimentového lístka na pás. Toľko a toľko párov toho a toho čísla. Pri tejto príležitosti sa dozvedáme, že jedna reka sa rovná 5 párov, ale pôvod slova "reka" sme nezistili. Jednak nebolo času a jednak bolo na čo hľadieť. Pretože topánky sa robia rýchlo, pás beží a pri pásovej výrobe nemožno otáľať ani chvíľu. Na pás sa dostanú k sebe vždy príslušné veľkosti vrškov a stielok "cvikacích" stielok. Pretože hneď ďalšia operácia spočíva v tom, že pracovníčka vezme drevené kopytá, z pása potom stielku a „pricvikne" ju dvoma tzv. kramlami a dvoma presnými údermi na kopyto. Kopyto sa vloží do zvršku, ktorý sa priklincuje na napínaciu stielku. (Nezasvätený pozorovateľ začína byt zvedavý, ako to kopyto potom z hotovej topánky dostanú von). Operácia č. 4 a 5 — napínanie špicov a bokov má ešte stále dočinenia s kopytami. Na nich dostáva budúca topánka svoj tvar. Deje sa tak teplom, akýmsi žehliacim strojom. Už pri šiestej operácii vyťahujú dievčatá z týchto "polotopánok" kramle a výrobky putujú do sušičky. Nasleduje zbrusovanie stielok a lepenie pôdovania.Je predohrou k veľmi dôležitému úkonu: skrutkovaniu podpätkov. Zručný robotník to robí celkom automaticky.

Chytí polotovar — topánku, priloží na stroj, zvrchu naň napasuje už kožou obtiahnutý ďalší polotovar — podpätok, stisne páčku a — teraz s podpätkom to už naozaj vyzerá ako topánka. Na ňu na lisujú podošvu. Nasleduje orezanie krčkov, zatlačenie pätníkov a (netrpezlivo očakávané) vyzúvanie kopýt. Napodiv to ide veľmi ľahko - kopytá sú skladacie. Zostáva už iba zabezpečiť podpätok zvrchu štyrmi klincami nalepiť vnútorné stielky, topánku očistiť, navliecť šnúrky a pripevniť visačku „Značka dobrej kvality". Jednotlivé páry sa potom kompletujú, kontrolujú, balia do hodvábneho papiera a do krabíc. Topánky, ktoré sa zrodili najprv na papieri v modelárni prešli skúškami a obchodní partneri ich objednali, v jednotlivých dielňach na ne zhotovili jednotlivé súčiastky a v dielni 251 (a pravdaže v rade ďalších) ich urobili, teraz putujú za spotrebiteľom. Až si ich v obchode budete kupovať, možno si spomeniete na mladých ľudí z Partizánskeho. Dovedna pracuje v Závodoch 29. augusta vyše 1 500 zväzákov. Ako všetky zväzácke kolektívy, aj oni majú svoje úspechy a majú i svoje problémy. Keď sme ich navštívili, malo práve plné ruky práce s prípravou finále amatérskej speváckej sútaže o Zlatú črievičku. V Partizánskom veľmi dobre pracuje Rada mladých odborníkov. Vlani usporiadali vydarenú akciu — vyhlásili tretí štvrtok za ,štvrtok mladých zlepšovateľov". Dvadsaťštyri realizovaných zlepšovacích návrhov za toto obdobie predstavovalo úsporu takmer 95 tisíc korún a 10 pracovných sil na veľtrhu ZENITU v Brne vo februári obdivovali návštevnici kolekciu dámskej obuvi, ktorá bola dielom zväzákov z modelárne. A zväzáci v piatich mládežníckych dielňach? Za minulý rok tieto dielne vyrobili oproti plánu navyše 17 000 párov topánok!

Nesúťažia iba mladí. V úsilí o splnenie celopodnikového záväzku, ktorý prijali pracujúci ZDA na počesť 25. výročia Víťazného februára, stoja v popredí kolektívy Brigád socialistickej práce. Veľmi sa osvedčujú aj osobné účty úspor na všetkých pracoviskách a pri zvyšovaní kvality vynikajúco pomáha hnutie „Nepokračuj na zlej práci!", pri ktorom robotník kontroluje robotníka a nikto nie je ochotný pokračovať v práci na zle urobenom výrobku. Pracovné úsilie a iniciatíva rudí predstavujú obrovský potenciál, ktorý podniku pomôže splniť náročné tohtoročné úlohy. „Závody 29. augusta zvyšujú hrubú výrobu tovaru o 9,6 %, výrobu obuvi o 4,5 % a produktivitu prace o 7,4%, povedal nám v rozhovore výrobný námestník ZDA Partizánske súdruh Alojz Biehunek. Nie je to veru málo a chceme to zabezpečiť jednak lepším využitím časového fondu a lepšou technologickou prípravou a zavádzaním nových technológii, ako sú napríklad priamy nástrek PVC podošvy, zavedenie výroby polystyrénových podpätkov polyuretánové podošvy. Ďalej vysekávanie vrchových dielcov PVC vysokofrekvenčným zváraním. Po prvý raz začíname v sériovej výrobe vo väčšom rozsahu vyrábať obuv z poromerického materiálu Barex, nového čs. materiálu, ktorý použijeme najmä na letnú obuv. V módnej a luxusnej obuvi budú prevládať mäkké usne v anilinovej úprave. Pre laika je v tomto programe možno veľa odborných výrazov a názvov. Ale tie napokon my spotrebitelia nemusíme ovládať. Dôležité je, že ich ovládajú ti, čo pre nás i pre spotrebiteľov v mnohých ďalších krajinách vyrábajú pekné, moderné a kvalitné československé topánky.

Zdroj: časopis Elektrón

Zobrazené 1347 krát
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Media

Partizánske (1969) youtube

Napíšte komentár

Zverejnenie komentára z dôvodu neúnosných reklamných aktivít niektorých návštevníkov podlieha schváleniu administrátorom. Tým ale nie je dotknutá sloboda slova, ak nie sú porušené pravidlá tohoto portálu. Komentáre sú následne zverejnené do 24 hodín.

 

Vyhľadávanie

 

70. roky normalizácie

Sklenka vína ti neuškodí, a plnou bečku nevypiješ.

Slovácké přísloví

Jiří Menzel

Tolerance není lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít pravdu.

 

ONLINE

Práve tu je 478 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nedal pán boh svini rohy, ani žene mužské nohy.

Slovenské príslovie

 

Vojnové roky

 • Baťove závody v Partizánskom
  Baťove závody v Partizánskom Baťove závody v Partizánskom vznikli v roku 1939. Partizánske bolo jedným z miest, kde známy podnikateľ Tomáš Baťa rozvíjal svoje…
 

Kolektivizácia

 • ABC - časopis mladých pionierov
  ABC - časopis mladých pionierov ABC nazývané "abecečko", česky "abíčko" je dvojtýždenník technického a prírodovedného zamerania pre mládež. Jeho súčasťou sú kreslené seriály, vystrihovačky papierových…
 

Stagnácia

 • Motocykel JAWA 90
  Motocykel JAWA 90 Považské strojárne n.p. Považská Bystrica, 1967-1973 V roku 1918 vznikla v Mníchove Hradišti dielňa na výrobu presných nástrojov. O jej…
 

Normalizácia

 

Socialismus

 • Československé samoobsluhy
  Československé samoobsluhy Prvá samoobsluha v Československu vznikla práve v Prahe v Husitskej ulici 1.6.1955. Predávali sa v nej klasické potraviny, okrem mäsa…
 

Privatizácia

 • Čiernohronská železnica
  Čiernohronská železnica Čiernohronská železnica je úzkokoľajná lesná železnica s rozchodom 760 mm. Železnica sa tiahne na trase Chvatimech – Hronec – Čierny…
 

Globalizácia

 

Pripravované články

Zenit SSM

Zenit SSM

1600 hliadok RM sa v roku 1973 pričinilo o úsporu viac než 13 miliónov korún, zlepšovacie nápady predstavovali prínos 22 miliónov korún.

Bude publikované:
štvrtok, 23 máj 2024 08:00


Záhady jazier a riek

Záhady jazier a riek

Dno teplejšie ako povrch, alebo - blúdiaci Lobnor a záhada Čadského jazera. To všetko sa dozviete z tohoto retro článku zo 70. rokov minulého storočia.

Bude publikované:
sobota, 01 jún 2024 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2024. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.