Dnešné dominanty závodu — 142 m vysoký komín a 14 - podlažný vežiak, ktoré návštevník Partizánskeho vidi už zďaleka — kedysi v Baťovanoch nestáli. Červené budovy obrovskej továrne však vyrástli už takmer pred tridsiatimi piatimi rokmi. 15. júla 1939 v nich vyrobili prvé páry topánok. Pravdaže — značky Baťa. Známy veľko-kapitalista vtedy kalkuloval dobre, keď postavil obrovskú fabriku v oblasti, kde bolo množstvo nevyužitých lacných pracovných sil. Dnes pracovných síl nie je priveľa, naopak. Závody 29. augusta potrebujú mladých ľudí. A treba povedať, že v dnešnom Partizánskom im môžu ponúknuť oveľa viac ako v niekdajších Baťovanoch. Napríklad možnosti vzdelania. V Partizánskom je priemyslovka (odbor strojnícky, obuvnícky a koželušský) i gymnázium. Mladý človek tu môže získať súvislým päťročným štúdiom úplné stredoškolské vzdelania spolu s výučným listom. V dvoch odborných učilištiach, strojníckom a obuvníckom, sa učí okolo 600 učňov. Známy „strašiak" početnej prevahy dievčat nad chlapcami prestane byt strašiakom, keď v Partizánskom dokončia novú strojárenskú halu, kde budú pracovať prevažne mladí muži. A byty? V tejto päťročnici ich tu postavia tisíc päťsto.
Chytí polotovar — topánku, priloží na stroj, zvrchu naň napasuje už kožou obtiahnutý ďalší polotovar — podpätok, stisne páčku a — teraz s podpätkom to už naozaj vyzerá ako topánka. Na ňu na lisujú podošvu. Nasleduje orezanie krčkov, zatlačenie pätníkov a (netrpezlivo očakávané) vyzúvanie kopýt. Napodiv to ide veľmi ľahko - kopytá sú skladacie. Zostáva už iba zabezpečiť podpätok zvrchu štyrmi klincami nalepiť vnútorné stielky, topánku očistiť, navliecť šnúrky a pripevniť visačku „Značka dobrej kvality". Jednotlivé páry sa potom kompletujú, kontrolujú, balia do hodvábneho papiera a do krabíc. Topánky, ktoré sa zrodili najprv na papieri v modelárni prešli skúškami a obchodní partneri ich objednali, v jednotlivých dielňach na ne zhotovili jednotlivé súčiastky a v dielni 251 (a pravdaže v rade ďalších) ich urobili, teraz putujú za spotrebiteľom. Až si ich v obchode budete kupovať, možno si spomeniete na mladých ľudí z Partizánskeho. Dovedna pracuje v Závodoch 29. augusta vyše 1 500 zväzákov. Ako všetky zväzácke kolektívy, aj oni majú svoje úspechy a majú i svoje problémy. Keď sme ich navštívili, malo práve plné ruky práce s prípravou finále amatérskej speváckej sútaže o Zlatú črievičku. V Partizánskom veľmi dobre pracuje Rada mladých odborníkov. Vlani usporiadali vydarenú akciu — vyhlásili tretí štvrtok za ,štvrtok mladých zlepšovateľov". Dvadsaťštyri realizovaných zlepšovacích návrhov za toto obdobie predstavovalo úsporu takmer 95 tisíc korún a 10 pracovných sil na veľtrhu ZENITU v Brne vo februári obdivovali návštevnici kolekciu dámskej obuvi, ktorá bola dielom zväzákov z modelárne. A zväzáci v piatich mládežníckych dielňach? Za minulý rok tieto dielne vyrobili oproti plánu navyše 17 000 párov topánok!
Nesúťažia iba mladí. V úsilí o splnenie celopodnikového záväzku, ktorý prijali pracujúci ZDA na počesť 25. výročia Víťazného februára, stoja v popredí kolektívy Brigád socialistickej práce. Veľmi sa osvedčujú aj osobné účty úspor na všetkých pracoviskách a pri zvyšovaní kvality vynikajúco pomáha hnutie „Nepokračuj na zlej práci!", pri ktorom robotník kontroluje robotníka a nikto nie je ochotný pokračovať v práci na zle urobenom výrobku. Pracovné úsilie a iniciatíva rudí predstavujú obrovský potenciál, ktorý podniku pomôže splniť náročné tohtoročné úlohy. „Závody 29. augusta zvyšujú hrubú výrobu tovaru o 9,6 %, výrobu obuvi o 4,5 % a produktivitu prace o 7,4%, povedal nám v rozhovore výrobný námestník ZDA Partizánske súdruh Alojz Biehunek. Nie je to veru málo a chceme to zabezpečiť jednak lepším využitím časového fondu a lepšou technologickou prípravou a zavádzaním nových technológii, ako sú napríklad priamy nástrek PVC podošvy, zavedenie výroby polystyrénových podpätkov polyuretánové podošvy. Ďalej vysekávanie vrchových dielcov PVC vysokofrekvenčným zváraním. Po prvý raz začíname v sériovej výrobe vo väčšom rozsahu vyrábať obuv z poromerického materiálu Barex, nového čs. materiálu, ktorý použijeme najmä na letnú obuv. V módnej a luxusnej obuvi budú prevládať mäkké usne v anilinovej úprave. Pre laika je v tomto programe možno veľa odborných výrazov a názvov. Ale tie napokon my spotrebitelia nemusíme ovládať. Dôležité je, že ich ovládajú ti, čo pre nás i pre spotrebiteľov v mnohých ďalších krajinách vyrábajú pekné, moderné a kvalitné československé topánky.
Zdroj: časopis Elektrón