sobota, 01 máj 2021 06:01

Závod 29. augusta v Partizánskom

Napísal(a)
Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Závod 29. augusta v Partizánskom Závod 29. augusta v Partizánskom Časopis Elektrón

„Aj topánky majú svoje tajomstvá,”

vyhlásil mladý inžinier Marián Grznárik, keď sme nedávno vo vzorkovej sieni Závodov 29 augusta v Partizánskom obdivoval modely letnej obuvi na tento rok. Niektoré topánky vyzerali na pohľad ľahko, masívne celkom ako ručná práca. Boli však ľahučké, lisované a nebolo v nich klinca. A naopak, výroba tých najľahších, najmäkších a najštíhlejších modelov bola často najzdĺhavejšia a najprácnejšia. Toto však zďaleka nie je jediné tajomstvo, ktoré skrýva taká samozrejmá vec ako topánka. Tajomstvo — pre všetkých okrem odborníkov — je hoci i to, ako treba našponovať stielku, aby topánka mala žiadúcu formu. Pre laika je ostatne tajomstvom i samotný postup pri výrobe topánok. A tento sa vám teraz pokúsime priblížiť. Vybrali sme si na to zámerne vzor, ktorý predstavuje — z hľadiska výroby — niečo medzi tradičnou a najnovšou technológiou. Avšak ešte prv, ako sa pozrieme na výrobu topánok do mládežníckej dielne 251, bude vari namieste malá exkurzia do histórie i prítomnosti Závodov 29. augusta v Partizánskom.

Dnešné dominanty závodu — 142 m vysoký komín a 14 - podlažný vežiak, ktoré návštevník Partizánskeho vidi už zďaleka — kedysi v Baťovanoch nestáli. Červené budovy obrovskej továrne však vyrástli už takmer pred tridsiatimi piatimi rokmi. 15. júla 1939 v nich vyrobili prvé páry topánok. Pravdaže — značky Baťa. Známy veľko-kapitalista vtedy kalkuloval dobre, keď postavil obrovskú fabriku v oblasti, kde bolo množstvo nevyužitých lacných pracovných sil. Dnes pracovných síl nie je priveľa, naopak. Závody 29. augusta potrebujú mladých ľudí. A treba povedať, že v dnešnom Partizánskom im môžu ponúknuť oveľa viac ako v niekdajších Baťovanoch. Napríklad možnosti vzdelania. V Partizánskom je priemyslovka (odbor strojnícky, obuvnícky a koželušský) i gymnázium. Mladý človek tu môže získať súvislým päťročným štúdiom úplné stredoškolské vzdelania spolu s výučným listom. V dvoch odborných učilištiach, strojníckom a obuvníckom, sa učí okolo 600 učňov. Známy „strašiak" početnej prevahy dievčat nad chlapcami prestane byt strašiakom, keď v Partizánskom dokončia novú strojárenskú halu, kde budú pracovať prevažne mladí muži. A byty? V tejto päťročnici ich tu postavia tisíc päťsto.

Vráťme sa ale do dielne 251, kde heslo na stene hlása „Súťažíme o titul mládežnícka dielňa socialistickej práce." Je to jedna z piatich dielni v závode, ktoré získali titul Mládežnícka dielňa. Jej vedúci Peter Báleš nám ochotne robí sprievodcu. Ako robia topánky? Nuž prirodzene z "polotovarov", pripravených v iných dielňach, v tzv. vrchovej, spodkovej a opracovacej manipulácii. Tieto polotovary, v našom prípade stielky a vopred vystrihnuté a zošité vršky, kladú pracovníčky podľa sortimentového lístka na pás. Toľko a toľko párov toho a toho čísla. Pri tejto príležitosti sa dozvedáme, že jedna reka sa rovná 5 párov, ale pôvod slova "reka" sme nezistili. Jednak nebolo času a jednak bolo na čo hľadieť. Pretože topánky sa robia rýchlo, pás beží a pri pásovej výrobe nemožno otáľať ani chvíľu. Na pás sa dostanú k sebe vždy príslušné veľkosti vrškov a stielok "cvikacích" stielok. Pretože hneď ďalšia operácia spočíva v tom, že pracovníčka vezme drevené kopytá, z pása potom stielku a „pricvikne" ju dvoma tzv. kramlami a dvoma presnými údermi na kopyto. Kopyto sa vloží do zvršku, ktorý sa priklincuje na napínaciu stielku. (Nezasvätený pozorovateľ začína byt zvedavý, ako to kopyto potom z hotovej topánky dostanú von). Operácia č. 4 a 5 — napínanie špicov a bokov má ešte stále dočinenia s kopytami. Na nich dostáva budúca topánka svoj tvar. Deje sa tak teplom, akýmsi žehliacim strojom. Už pri šiestej operácii vyťahujú dievčatá z týchto "polotopánok" kramle a výrobky putujú do sušičky. Nasleduje zbrusovanie stielok a lepenie pôdovania.Je predohrou k veľmi dôležitému úkonu: skrutkovaniu podpätkov. Zručný robotník to robí celkom automaticky.

Chytí polotovar — topánku, priloží na stroj, zvrchu naň napasuje už kožou obtiahnutý ďalší polotovar — podpätok, stisne páčku a — teraz s podpätkom to už naozaj vyzerá ako topánka. Na ňu na lisujú podošvu. Nasleduje orezanie krčkov, zatlačenie pätníkov a (netrpezlivo očakávané) vyzúvanie kopýt. Napodiv to ide veľmi ľahko - kopytá sú skladacie. Zostáva už iba zabezpečiť podpätok zvrchu štyrmi klincami nalepiť vnútorné stielky, topánku očistiť, navliecť šnúrky a pripevniť visačku „Značka dobrej kvality". Jednotlivé páry sa potom kompletujú, kontrolujú, balia do hodvábneho papiera a do krabíc. Topánky, ktoré sa zrodili najprv na papieri v modelárni prešli skúškami a obchodní partneri ich objednali, v jednotlivých dielňach na ne zhotovili jednotlivé súčiastky a v dielni 251 (a pravdaže v rade ďalších) ich urobili, teraz putujú za spotrebiteľom. Až si ich v obchode budete kupovať, možno si spomeniete na mladých ľudí z Partizánskeho. Dovedna pracuje v Závodoch 29. augusta vyše 1 500 zväzákov. Ako všetky zväzácke kolektívy, aj oni majú svoje úspechy a majú i svoje problémy. Keď sme ich navštívili, malo práve plné ruky práce s prípravou finále amatérskej speváckej sútaže o Zlatú črievičku. V Partizánskom veľmi dobre pracuje Rada mladých odborníkov. Vlani usporiadali vydarenú akciu — vyhlásili tretí štvrtok za ,štvrtok mladých zlepšovateľov". Dvadsaťštyri realizovaných zlepšovacích návrhov za toto obdobie predstavovalo úsporu takmer 95 tisíc korún a 10 pracovných sil na veľtrhu ZENITU v Brne vo februári obdivovali návštevnici kolekciu dámskej obuvi, ktorá bola dielom zväzákov z modelárne. A zväzáci v piatich mládežníckych dielňach? Za minulý rok tieto dielne vyrobili oproti plánu navyše 17 000 párov topánok!

Nesúťažia iba mladí. V úsilí o splnenie celopodnikového záväzku, ktorý prijali pracujúci ZDA na počesť 25. výročia Víťazného februára, stoja v popredí kolektívy Brigád socialistickej práce. Veľmi sa osvedčujú aj osobné účty úspor na všetkých pracoviskách a pri zvyšovaní kvality vynikajúco pomáha hnutie „Nepokračuj na zlej práci!", pri ktorom robotník kontroluje robotníka a nikto nie je ochotný pokračovať v práci na zle urobenom výrobku. Pracovné úsilie a iniciatíva rudí predstavujú obrovský potenciál, ktorý podniku pomôže splniť náročné tohtoročné úlohy. „Závody 29. augusta zvyšujú hrubú výrobu tovaru o 9,6 %, výrobu obuvi o 4,5 % a produktivitu prace o 7,4%, povedal nám v rozhovore výrobný námestník ZDA Partizánske súdruh Alojz Biehunek. Nie je to veru málo a chceme to zabezpečiť jednak lepším využitím časového fondu a lepšou technologickou prípravou a zavádzaním nových technológii, ako sú napríklad priamy nástrek PVC podošvy, zavedenie výroby polystyrénových podpätkov polyuretánové podošvy. Ďalej vysekávanie vrchových dielcov PVC vysokofrekvenčným zváraním. Po prvý raz začíname v sériovej výrobe vo väčšom rozsahu vyrábať obuv z poromerického materiálu Barex, nového čs. materiálu, ktorý použijeme najmä na letnú obuv. V módnej a luxusnej obuvi budú prevládať mäkké usne v anilinovej úprave. Pre laika je v tomto programe možno veľa odborných výrazov a názvov. Ale tie napokon my spotrebitelia nemusíme ovládať. Dôležité je, že ich ovládajú ti, čo pre nás i pre spotrebiteľov v mnohých ďalších krajinách vyrábajú pekné, moderné a kvalitné československé topánky.

Zdroj: časopis Elektrón

Zobrazené 1545 krát Naposledy zmenené pondelok, 15 február 2021 12:02
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Media

Partizánske (1969) youtube
 

Vyhľadávanie

 

70. roky normalizácie

  • Vedou očarení
    Vedou očarení PRVÉ NOVEMBROVÉ DNI na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave už tradične patria mladým vedcom-študentom vysokých škôl ekonomického zamerania zo socialistických…
  • Domáce potreby, Drobný tovar a Drogéria (čo sa ponúka v predajniach?)
    Domáce potreby, Drobný tovar a Drogéria (čo sa ponúka v predajniach?) Čo dnes kúpiť? Všetkých starosti vás zbavia naše špeciálne predajne podnikov Domáce potreby, Drobný tovar a Drogérie. Viac než päťtisíc…
  • Mozog rozpráva o sebe
    Mozog rozpráva o sebe Pracovníci Ústavu kybernetiky Ukrajinskej akadémie vied, ktorý vedie Hrdina socialistickej práce, akademik Viktor Gluškov sa zaoberajú aj tajom stavmi ľudského…
  • Magnetofón B100
    Magnetofón B100 Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil na našom trhu nový magnetofón, ktorý svojim koncepčným riešením a parametrami vyhovie väčšine záujemcov o…
  • Tajomstvo Veľkonočného ostrova
    Tajomstvo Veľkonočného ostrova PÍSMO PREDSTAVUJE medzník, ktorý oddeľuje pravek od historického obdobia. Vynález písma však tvori ešte významnejší krok vpred ako objav ohňa.…
  • Československý socialistický priemysel - odozvy zo sveta
    Československý socialistický priemysel - odozvy zo sveta Technické služby mesta Helsínk vyjadrili vo svojom liste Škoda exportu veľké uspokojenie so spoľahlivosťou prevádzky turbo sústroja 3.5 MW, ktorý…
Sklenka vína ti neuškodí, a plnou bečku nevypiješ.

Slovácké přísloví

Jiří Menzel

Tolerance není lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít pravdu.

 

ONLINE

Práve tu je 88 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nedal pán boh svini rohy, ani žene mužské nohy.

Slovenské príslovie

 

Vojnové roky

  • Slapská priehrada
    Slapská priehrada Slapská priehrada je vodná nádrž na rieke Vltava v okresoch Praha-západ a Příbram. Táto piata najväčšia česká vodná nádrž je…
 

Kolektivizácia

  • Československá štátna lotéria
    Československá štátna lotéria Myšlienka zaviesť v socialistickom Československu štátnu lotériu bola následne realizovaná v januári 1957. Herný plán výhier bol nasledovný: 16 prémií…
 

Stagnácia

  • Zasedání ÚV KSČ 31. 5. 1969
    Zasedání ÚV KSČ 31. 5. 1969 Soudružky a soudruzi dnešnímu zasedání ÚV se předkládá návrh, aby byli někteří soudruzi vyloučeni z pléna ÚV, mezi nimi i…
 

Normalizácia

  • Likové textilné závody v Revúcej
    Likové textilné závody v Revúcej V Likových a textilných závodoch v Revúcej príchodom nových zväzákov z iných školských a závodných organizácií sa práca zväzáckeho kolektívu…
 

Socialismus

  • Mäsové výrobky za socializmu
    Mäsové výrobky za socializmu Boli mäsové výrobky za socializmu chutnejšie, zdravšie? Určite áno! Takto si zrejme odpovedala väčšina z čitateľov vekovej kategórie 40+ už…
 

Privatizácia

  • Retro pohľad na ČSD
    Retro pohľad na ČSD V tomto článku poodhalíme, ako vyzerali železnice, železničné stanice, vlakové nástupištia, samotné vlaky a všetko čo súviselo s prepravou po…
 

Globalizácia

 

Pripravované články

Symbolický zvar

Symbolický zvar

Na sovietsko-českoslovonských hraniciach uskutočnil sa koncom septembra symbolický zvar na líniovej časti tranzitného plynovodu Sojuz.

Bude publikované:
utorok, 21 január 2025 08:00


ÚVODNY SPLAVNIK

ÚVODNY SPLAVNIK

Stretnutie plavcov v krásnom prostredí Bojníc. Píše sa rok 1978.

Bude publikované:
štvrtok, 30 január 2025 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2025. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.