Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Prešov
wikimedia.org
Retro pohľad na mesto Prešov z polovice 60. rokov 20. storočia prináša silnú nostlagiu pri pohľade na túto východoslovenskú metropolu
hádam všetkým a teda nie len prešovčanom, ktorých je dnes plná Bratislava po sťahovaní národov z východu na západ, ale ako sa hovorí všetkým dobrým rodákom. Prešov prešiel rôznymi etapami vývoja, od čias keď bolo mesto križovatkou obchodných ciest v ďalekej minulosti, cez výsady kráľovského mesta až po 60. roky socialistického Československa. Legenda o vzniku Prešova hovorí o pobyte uhorského kráľa Belu II, slepého kráľa ktorý sa stratil. Hľadajúc cestu k sprievodu si smäd i hlad zaháňal jahodami, ktoré na území dnešného Prešova rástli. Keď ho rytieri konečne našli, kráľ sa rozhodol pomenovať neďalekú dedinku Eperyesom (jahody).
Maďarskí a slovenskí historici sa dodnes sporia o vznik názvu „Prešov“. Maďarká strana uvádza, že názov Prešov (v maďarčine Eperjes) je odvodený od slova jahoda (eper). Slovenská verzia zas hovorí, že maďarský názov Eper vznikol fonetickým prispôsobením staršieho slovenského názvu predsunutím písmena „E“ a vypustením koncovky „-ov“, ako to bolo pri iných menách slovenských dedín a usadlostí. Ale vráťme sa z ďalej histótie do histórie nedávno minulej. A ako vyzeralo mesto Prešov v roku 1966?