R.F.K.

R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Raketoví modelári Topoľčianskeho okresu sa zišli na letisku v Malých Bieliciach, aby si v okresnom kole zmerali sily. Usporiadateľom bol ODPaM Topoľčany a DPaM v Partizánskom. Tento rok bola účasť oproti iným rokom oveľa väčšia, čo svedči o stále rastúcom záujme pionierov o raketové modelárstvo. Napriek nepriazni počasia dosiahli pretekári pekné výsledky. V kategórii streamer 5 Ns bol najlepší M. Ďuračka (84 s), druhý V. Ivanka (83 s) a tretí I. Šútor (78 s). V kategórii padák zvíťazil J. Suchar (112 s), druhé miesto obsadil R. Biely (104 s) a tretie M. Jamriška (95 s). V raketoplánoch 2,5 Ns skončil na prvom mieste V. Ivanka (89 s), druhý D. Ďurfina (76 s) a tretí M. Grňo (75 s).

streda, 01 máj 2024 06:03

Vyberáme z časopisu Roháč...

Vážení srandisti

Týmto záväzne prihlasujem seba aj všetkých starých mládencov do Vášho hnutia — pokiaľ to už voľakto neurobil. Dôvody:

 1. Makať môžeme ako ženatí (aj viac), ale zarobiť nie. A ešte platíme daň za to, že sme ostali pri rozume.
 2. Detské prídavky; ženatých platia za to, čo robia v posteli, a nie v robote. Pritom sa zabúda, že aj na tomto pracovisku často za ženatých zaskakujeme, ťaháme nočné, cez-časy, sviatky. Kto nám to uzná (okrem niektorých manželiek, aj to nie verejne)? 0 riziku a možnosti úrazu ani nehovoriac.
 3. Väčšina starých mládencov býva v ubytovniach kde — priznajme si to — nie sú vhodné podmienky na cez časy. Pokiaľ je rodina základnou bunkou spoločnosti, a to aj po revolúcii, tak spokojná — uspokojená — žena je základom harmonicky fungujúcej rodiny. Ak sa rozhodnete z horeuvedených ale aj neuvedených dôvodov prijať nás, starých, slobodných večných mládencov do Vášho hnutia, blahoželám, pretože čo do počtu členov sa dostávame na úroveň strany priateľov piva a strany erotikov. Zároveň však varujem pred prijatím do strany — do krabíc od topánok — staré dievky, a úplne vylučujem možnosť spojenia so starými pannami, pretože:
 1. ohrozili by ste naše stavy,
 2. kam čert nemôže, pošle ženu, nedajbože tristo starých dievok. Vraj sa má zyýšiť staromládenecká daň! Žiadam o ochranu a zápis do červenej knihy ohrozených existencií, hneď za učiteľmi ruštiny, učiteľmi a profesormi MLP, členmi ľudových milícii, PS-VB. ŠTB + Budaj, ale zatiaľ pred obéznymi — aj oni už majú svoje dni zrátané.
  štvrtok, 25 apríl 2024 13:17

  Predajne - v roku 1979

  Viete čo sa predávalo v obchodoch s elektrom, domácimi potrebami a športovým potrebami či hračkami v roku 1979. A za aké ceny? Nuž, čítajte.

  Darčeky pre jednotlivcov, i darčeky rodinného charakteru. Nájdete tu niečo pre mužov, pre ženy i pre mladších členov vašej rodiny. Mužom urobí radost planžetový alebo dvojfrézový holiaci strojček. Z planžetových to môže byť Moskva 3 za 450,— Kčs, alebo Bebo-Sher za 265,— Kčs. Pri nákupe elektrického holiaceho strojčeka sa nezabudnite pozrieť ani na dvojfrézový Charkiv 15 M za 350,— Kčs. Mamička by možno prijala s radosťou elektrický gril. Čakajú tu na vás Minigril MG 1 za 185,— Kčs, Univerzálny gril UG 1 za 295,—Kčs a Etagril 146 za 1270.— Kčs. Pekným darčekom pre novomanželov, ale i pre „staršie" rodiny bude elektrický vysávač alebo chladnička. Vysávače budete vyberať z niekoľkých typov v cenových reláciách od 990,— Kčs do 1540. —Kčs. Ako darček sa bude dobre vynímat absorbčná chladnička Elektrosvit 65 I za 1770,— Kčs, Elektrosvit 100 za 2130,— Kčs, alebo kompresorová chladnička Calex 170 R za 3130,— Kčs. Hudbu milujúci ocenia zase magnetofón B 73 stereo Hi-Fi, ktorý stojí 6490.— Kčs ale i magnetofón B 700 mono za 3050,— Kčs. Zo stolových rozhlasových prístrojov vám tu ponúknu vynikajúci pristroj Hi-F 814 A stereo za 7600,— Kčs, Soprán 635 A stereo za 4560,— Kčs a Prixima stereo za 3200,— Kčs. Z monofónnych prístrojov si pozrite Spirituál 442 A za 1780,— Kčs, Euridiku I za 1450,— Kčs a Eminent 441 A za 1500,— Kčs. A čo kúpiť nový televízny prístroj. Rozhodnite sa medzi peknými prijímačmi Laura, Silvia a Capella. Prvé dva stoja rovnako 5250,— Kčs, tretí dostanete za 4800,— Kčs. Ženám, ktoré rady pletú, sa zavďačite takým darčekom, ako je pletací stroj. Pre jednolóžkový pletací stroj Dopleta 180, alebo dvojlčolkový pletací stroj Dopleta 380 si prídete do špeciálnej predajne ŠIJACIE STROJE, podniku Domáce potreby. Dopleta 180 stoji 1600.— Kčs, Dopleta 380, 3700,— Kčs.

  pondelok, 01 apríl 2024 12:11

  Rozhovor pomocou hvízdania? A prečo nie.

  ĽUDIA SA dorozumievajú rečou. V niektorých prípadoch sa však bežný jazyk nedá použiť a tak sa uplatňujú iné dorozumievacie prostriedky. Známa je posunková reč ktorou sa často dorozumievajú hluchonemí. Zvláštnym dorozumievacím prostriedkom je dorozumievanie sa hvízdaním. Hvízdané rozhovory nevytvorili ľudia preto, aby si krátili dlhé chvíle pískaním. Naopak, tento prostriedok je veľmi účinným tam, kde iný spôsob dorozumievania nie je možný. Ako príklad uvedieme ostrov La Gomera, ktorý patri medzi Kanárske ostrovy. La Gomera má asi 35 000 obyvateľov, ktorí žijú roztrúsení v maličkých dedinkách po celom ostrove. Ostrov je sopečného pôvodu a má tvar akéhosi stanu, ktorého steny sa strmo zvažujú k moru. Povrch tohto „stanu" je zbrázdený množstvom hlbokých údolí zvaných „barrancos". Vzhľadom na tieto prírodné pomery má obyvateľstvo nesmierne ťažkosti pri doprave. Na ostrove jestvuje len jedna cesta, ktorá spája štyri mestečká. Okrem toho sú na ňom len horské chodníky, po ktorých je ako-tak možná len doprava kárami s kozím záprahom.

  V druhej polovici minulého storočia, keď newtonovská mechanika bola vzorom pre ostatné teórie a prevládal mechanistický náhľad na svet, objavil sa v novej podobe pád mačky. Ale až neskôr, v roku 1894, sa stal strojcom prekvapenia známy francúzsky fyziológ M. Marey, ktorý predstúpil pred Francúzsku akadémiu vied s fotografiami pádu mačky. Prečo to bola senzácia ? V týchto časoch sa na mechaniku hmotných bodov alebo mechaniku človeka a živých sústav (biomechaniku) v tomto a podobných javoch dívali takto: „Ak nejaká živá bytosť je izolovaná v priestore a ak na ňu nepôsobí žiadna vonkajšia sila, potom táto živá bytosť nielenže nebude schopná premiestniť svoje ťažisko, ale nemôže zapríčiniť ani vznik otáčania svojho tela okolo tohto bodu. Nech pôsobí svojimi svalmi akokoľvek, môžu vzniknúť len vnútorné sily. A keďže niet vonkajších sil, sústava zostane ne-hybná". Aj keď dnešné mechaniky s týmito výrokmi súhlasia, v biomechanike, v mechanike antropomorfných mechanizmoch a v mechanike človeka sme už opatrnejší. Proti názoru, že živá bytosť mechanicky izolovaná v priestore sa nemôže otočiť, vystúpil snáď ako prvý Marcel Depréz (1843 1918) a ako námietku využil práve mačací fenomén.

  utorok, 05 marec 2024 13:06

  F1 v Trenčíne?

  DO ZÁKRUTY sa veľkou rýchlosťou ženie zelený Lotus a za nim v tesnej blízkosti Renault Turbo. Počuť škripot bŕzd, hučanie motorov. Divákmi prebehlo vzrušenie. Autá sa už dostali do jednej roviny. Napätie vrcholí. Ale Lotus sa nedal. Zo zákruty vyletel ako prvý a v cieľovej rovinke ešte zvýšil svoj náskok. červená zástavka rozhodcu rozhodla o jeho víťazstve. Formula 1 pod trenčianskym hradom? Áno. Tohto roku sa totiž uskutočnil II. ročník Grand Prix Laugaricio RC automodelov kategórie V 1, V 2 a EB, ktorú na počesť 35. výročia SNP, 1800 výročia Laugaricia, Medzi - národného roku dieťaťa a 30. výročia Pionierskej organizácie usporiadali CZO Zväzarmu a ZO Automodelov Matra pri TOS n. p. Trenčín v spolupráci s CZV KSS, ZV ROH a CZV SZM. Na novovybudovanom autodróme na Soblahovskej ulici súťažili nielen domáci pretekári z Matry TOS, ale aj z Brna, Ostravy, Košíc, Ostravy Poruby, z Nového Mesta/Váhom ba aj hostia z Poľska.

  štvrtok, 29 február 2024 12:50

  Hus divá (čo možno neviete)

  HUS DIVÁ hniezdi v močiaroch a v okolí rybníkov. Na Slovensku ešte donedávna hniezdili husi na Záhorí, v povodí rieky Moravy, ale len vzácne. Po jej zregulovaní z vysušených močiarov samozrejme odleteli a dnes je hniezdenie husi divých na Slovensku veľmi neisté. Snáď zahniezdili ojedinele v povodí Dunaja, alebo pri niektorom väčšom rybníku. Hus divá je sťahovavá, zo zimovisk sa vracia už koncom februára a odlieta v auguste. Vo verkom množstve prelietavajú cez naše územie v období jarnej a jesennej migrácie. Zastavujú sa na rybníkoch a pomaly tečúcich vodách. No, žiaľ, i transmigrujúcich husi je u nás z roka na rok menej. Husi divé žijú v trvalom páre a po smrti jedného partnera sa druhý už obyčajne nespári. Hniezdiť začínajú skoro po prílete na hniezdiská. Hniezdo stavia samica a samec jej pomáha pri zbieraní materiálu. Samička znesie už koncom marca 3 až 10 bielych hrubozrnných vajec, ktoré neskôr počas sedenia dostávajú bledožlté a hnedasté škvrny. Na vajciach sedí 4 týždne. Po vyliahnutí mláďat sa pridá aj samec k „rodinke" a statočne ju bráni pred nepriateľmi. Páperie mláďat je žlté, postupne im záčina prerastať perie a v ôsmych týždňoch života sú už celkom operené.

  Rádiový technik Technik diaľkových spojov. Prevádzkový technik. Prevádzkový technik výpočtovej techniky. Povolania, ktoré lákajú, ktoré priťahujú chlapcov túžiacich pracovať s najmodernejšou technikou, vykonávať zaujímavú a pri - tom spoločensky uznávanú prácu. Stretli sme sa s chlapcami, ktorým sa už pomaly ale iste vypĺňajú tieto túžby. Boli sme na návšteve vo Vojenskom učilišti Podjavorinských partizánov v Novom Meste nad Váhom. V učilišti, ktoré svoju históriu začalo písať sedemdesiatosem dni pred skončením najstrašnejšej vojny v dejinách ľudstva. Vtedy. 20. februára 1945 bolo rozhodnutím veliteľa Československého armádneho zboru generála Ludvíka Svobodu zriadené v Poprade Spojovacie učilište ako frontová škola pre prípravu veliteľov spojovacieho vojska. Počas tridsiatich piatich rokov zmenilo učilište svoje sídlo i názov. Len jeho poslanie sa nemení — pripravuje kádre pre našu armádu. Armádu nového typu, pripravenú kedykoľvek splniť svoje vlastenecké a internacionálne povinnosti pri obrane socializmu. Súdruh Zdeněk Dostalik strávil v Novom Meste nad Váhom kus života. Pred rokmi tu začínal ako poslucháč, dnes je jedným z tých, ktorí sa starajú o to, aby do armády odchádzali všestranne pripravení absolventi učilištia.

  nedeľa, 18 február 2024 18:57

  Prenosné rádio Steratrans R 2310 z NDR

  PRI NÁVŠTEVE V NDR a pri zoznámení sa s prenosnými rádioprijímačmi a kazetovými magnetofónmi, zaujmú dve skutočnosti. Prvá, že v obchodoch nevidno japonské zariadenia exportované v neuveriteľných kvantách do Európy i Ameriky. Druhý poznatok vyplýva z prvého že v obchodoch je dostatok domácich výrobkov. Tie totiž v NDR vyrábajú v takom množstve typov a modifikácií, že nie je problém vybrať si a dovoz je zbytočný. Navyše k bohatému sortimentu prístrojov pružne reagujúcich na svetový trend, pristupuje pravidelné uvádzanie nových modelov, o. i. medzi posledné novinky patri prenosné rádio Steratrans R 2310 a rádio s kazetovým magnetofónom R 4100/4200.

  nedeľa, 04 február 2024 17:47

  Námorný maják - od ohňa k laseru

  NA SVETE azda niet prímorskej krajiny bez majáku. Ťažko by sme tiež našli väčší ostrov, na ktorom by nebol aspoň jeden — dva. Odborná definícia pojmu maják znie: „Maják je zaradenie prevažne vežového typu, postavené na mieste s presne stanovenými súradnicami, vybavené svetelno technickým zariadením, ktorého viditeľnosť v noci siaha do vzdialenosti 15 míľ. Význam majákov je obrovský, pre bezpečnosť lodi sú mimoriadne dôležité, a preto ich stavali súčasne s vývojom a rozvojom moreplavby, teda veľmi dávno, už pred naším letopočtom. Pre orientáciu kapitánov plachetníc ich budovali Etruskovia, Feničania, stari Gréci a Rimania. Asi 120 m vysoký maják na ostrove Faros pred Alexandrijským prístavom, postavený v rokoch 299 — 288 pred n. I., pokladali v staroveku za jeden zo siedmich divov sveta. Stál až do roku 1375, keď ho zničilo zemetrasenie. Názov majáka na ostrove Faros (už zanikol — stal sa súčasťou pobrežia) žije v mnohých jazykoch ako názov majáka — vo francúzštine "phare", v španielčine a v taliančine "faro", v gréčtine "fáros". Aj rodopský kolos, ďalší zo siedmich divov sveta slúžil ako maják. Bola to 32 m vysoká socha boha slnka Hélia pred prístavom na gréckom ostrove Rodos v Egejskom mori. Postavili ju v rokoch 290 — 280 pred n. I. Obrovský Hélios stál na dvoch brehoch. Pomedzi jeho "rozkročené nohy" plávali aj najväčšie plachetnice. Hélios držal v ľavej ruke nádobu s ohňom. I tento div zničilo zemetrasenie, no za vlády Rimanov ho zrekonštruovali. Roku 672 noví páni na ostrove — Arabi — sochu predali. Po úpadku obchodu, predovšetkým v oblasti Stredozemného a Čierneho mora mnoho majákov prestalo pinit svoju úlohu. Po čase sa rozpadli a zanikli. V ranom stredoveku, keď sa obchod opäť začal vzmáhať v jednotlivých krajinách, vznikali a pribúdali nové majáky: roku 1139 postavili Capo di Faro v chýrnom janovskom prístave, roku 1163 (alebo 1158) maják Magnale v Livorne, atď. Pravdepodobne prvý maják v severnej Európe postavili roku 1222 pri starom hanzovom meste Lubeck, roku 1286 postavili maják v Hamburgu, roku 1349 v Rostocku Ďalšie pribúdali v nasledujúcich rokoch a storočiach. Nebývalý rozmach výstavby majákov nastal v 19. storočí — spolu s rozvojom moreplavby. Koncom 19. storočia námorné úrady na našej planéte evidovali vyše 6000 majákov. Dnes ich je asi 33 400.

  Strana 1 z 42
   

  Vyhľadávanie

   

  50. roky kolektivizácie

  • Žiť či nežiť.
   Žiť či nežiť. Mám v rukách časopis Roháč z roku 1957. Čo som v ňom našiel? Čítajte: Kostlivec v prijímacej kancelárii záhrobí prezrel…
  • Bohatí chudáci a chudobní boháči
   Bohatí chudáci a chudobní boháči V Sebehrabliach založili družstvo. Tejto udalosti sa začudovali blízki susedia i úrady v ďalekých mestách. To nie je možné! Nechcú…
  • Finančné odmeňovanie väzňov za socializmu
   Finančné odmeňovanie väzňov za socializmu Od konca 40. rokov až do roku 1992 sa v československých väzniciach používala sústava účelových platidiel, ktorými sa odsúdeným vyplácala,…
  • Tuzex
   Tuzex V období socialistického Československa išlo o maloobchodné predajne (TUZEX, podnik zahraničného obchodu, v ktorom sa predával tovar najmä z kapitalistických…
  • Jasnovidec, okultista
   Jasnovidec, okultista Jasnovidec - okultista - prorok Prvotriedna indická škola. — Zaručené výsledky. — Všetky nadprirodzené úkazy hravo predvediem. — Levitácia na…
  • Všetko pre efektívnosť
   Všetko pre efektívnosť Juraj Poličko sa vrútil do kancelárie výkupného podniku oko blesk. Kde je riaditeľ! — skríkol na sekretárku, že až okná…
  Kam tě nezvou, tam se nehrň.

  České přísloví

  Keď chceš s vlkmi žiť, musiš s vlkmi viť.

  Slovenské príslovie

  Josef Škvorecký

  Oldřich Lipský

  Jak se řekne maďarsky důchodce? Uštván léty.

  Josif Vissarionovič Stalin

   

  ONLINE

  Práve tu je 564 návštevníkov a žiadni členovia on-line

   

  Vojnové roky

  • O milionáři, který ukradl slunce
   O milionáři, který ukradl slunce Animovaný krátkometrážnych film z roku 1948 v dĺžke 10 min. Réžia: Zdeněk Miler. Príbeh bez slov, podľa námetu Jiřího Wolkera,…
   

  Kolektivizácia

  • Pozor na vesnické boháče
   Pozor na vesnické boháče Škůdci veřejného zásobování - Pozor na vesnické boháče Vláda naší republiky učinila nedávno rázná opatření proti rušitelům a škůdcům veřejného…
   

  Stagnácia

   

  Normalizácia

  • Do múzea, alebo do šrotu.
   Do múzea, alebo do šrotu. Do múzea, alebo do šrotu? Boli sme sa na parnú lokomotívu pozrieť. Je tam, pomerne zachovalá a tróni na niekoľkometrovom…
   

  Socialismus

  • Civilná obrana ČSSR
   Civilná obrana ČSSR V POSLEDNOM trojročnom období snažia sa vojenské kruhy USA a jeho satelity v NATO zbrzdiť dlhodobú mierovú iniciatívu ZSSR a…
   

  Privatizácia

  • Vyberáme z časopisu Roháč...
   Vyberáme z časopisu Roháč... Vážení srandisti Týmto záväzne prihlasujem seba aj všetkých starých mládencov do Vášho hnutia — pokiaľ to už voľakto neurobil. Dôvody:…
   

  Globalizácia

  • Bohatý, bohatší a ešte bohatší
   Bohatý, bohatší a ešte bohatší V slovenskom parlamente 18.5.2005 poslanci Národnej rady rokovali o zákone o odškodnení ľudí, ktorí prišli o svoje vložené peniaze do…
   

  Pripravované články

  Zenit SSM

  Zenit SSM

  1600 hliadok RM sa v roku 1973 pričinilo o úsporu viac než 13 miliónov korún, zlepšovacie nápady predstavovali prínos 22 miliónov korún.

  Bude publikované:
  štvrtok, 23 máj 2024 08:00


  Záhady jazier a riek

  Záhady jazier a riek

  Dno teplejšie ako povrch, alebo - blúdiaci Lobnor a záhada Čadského jazera. To všetko sa dozviete z tohoto retro článku zo 70. rokov minulého storočia.

  Bude publikované:
  sobota, 01 jún 2024 08:00


  Loading ...
  Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
  Retromania 2010 - 2024. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
  Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
  Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.