Herec Pierre Brice vlastným menom Pierre Louis le Bris, herec a spevák ako 19. ročný bojoval v Indočíne a hádam málo kto vie, že pochádza z francúzskej šľachtickej rodiny. Filmová sláva mu priniesla nevídaný úspech u žien a preto po celý život nemal núdzu o milenky. Ich zoznam bol poriadne dlhý a až v roku 1977 sa usadil po boku pôvabnej Helly Kerkel.
Lex Barker (vlastným menom Alexander Crichlow Barker, Jr.) hral americký fotbal a tenis, robil atletiku, šermoval a plával. Pretože otec podnikal v stavebníctve, začal Lex Barker študovať na univerzite práve tento obor. V roku 1962, ho oslovil producent Horst Wendlandt s ponukou zahrať si vo westerne v ktorom mal hrať hlavnú úlohu indiánskeho náčelníka Apačov beloch a k tomu ešte Francúz. To Lexa Barkera, ako herca z krimi filmov šokovalo. Ale k to by vej dobe povedal, že sa spolu Winnetou a Old Shatterhand stanú najpopulárnejšou filmovou dvojicou hádam všetkých čias. Ani on však v osobnom živote nebol bez chýb. Jeho slabosťou boli ženy a alkohol. Zomrel 11. mája 1973 v New Yorku vo veku 54 rokov na srdečný infarkt.
Od polovice šesťdesiatych rokov sa v Československu začali stavať nové veľkokapacitné kinosály s 70 mm formátom (panoramatický formát s pomere stran 1:2,2), do ktorých sa dostávali prevažne dobrodružné filmy, westerny a filmy z francúzskej produkcie. Na tento účel boli vytvorené výberovej komisie, ktoré rozhodovali o nákupe filmov zo zahraničia a určovali, či je film pre socialistického diváka vhodný, alebo nie. Bez takejto súhlasu nemal žiadny film šancu na úspech. Členovia výberových komisií boli prevažne riaditelia závodov a vedúci programoví pracovníci a menoval ich do funkcie generálny riaditeľ Československého filmu. K pracovníkom patrili tiež zamestnanci Ministerstva kultúry a kultúrno politickí pracovníci KSČ. A v ďaka rozhodnutia tejto komisie film Winnetou následne zhliadla veľká časť populácie v Československu.
Mayovky sa v 60. rokoch distribuovali z filmových laboratórií v počte desiatich kópií 35mm filmu, z toho bolo asi sedem kópií v širokouhlom formáte a štyri kópie v rozšírenom formáte. Pre kiná na obciach sa distribuoval formát 16 mm filmu, kde malé kinosály neboli uspôsobené na širokouhlú projekciu. Rozdiel v distribúcii medzi ČS a SR spočíval len v počte filmových kópií v závislosti od počtu jednotlivých krajov. Česká republika mala v tom čase väčší počet krajov, takže dve tretiny kópií putovali do ČR a jedna tretina bola distribuovaná na Slovensko.
Termín celoštátnej premiéry prvého dielu z trilógie Winnetou bol stanovený na 5. marca 1965. Za rok 1965, dokázal film zarobiť 33 miliónov korún, z toho 13,2 miliónov na požičovni. V rovnakom období videlo film 4 199 400 slovenských a 1 507 800 českých divákov. Do konca roka 1970 vzrástol celkový počet na 6 341 100 slovenských a 2 349 300 českých návštevníkov.
Výška dobového vstupného do kina bola asi takáto:
- základné vstupné na panoramatický film stálo 10, 12 až 14 Kčs
- Základné vstupné pre širokoúhle kino stálo 4, 5 až 6 Kčs + 2 Kčs, ako príplatok za atraktivitu titulu, teda celkové vstupné stálo 6, 7 alebo 8 Kčs
- V stredných a veľkých kinosálach bola ešte jedna cenová kategória 9 Kčs, ktorá závisela na kapacite sedadiel v kine. Základné vstupné v malých kinách stálo 2, 3 až 4 Kčs + príplatok 1 až 2 Kčs podľa atraktívnosti filmového titulu.
Zdroj: karel-may.majerco.net a Wikipedia
- Žáner : Western
- Koprodukcia: NSR - Juhoslávia - Taliansko, 1963, 97 min
- Réžia: Harald Reinl
- Podľa románu: Karl May (kniha)
- Hudba: Martin Böttcher
- Hrajú: Lex Barker, Pierre Brice, Marie Versini, Mario Adorf, Walter Barnes, Chris Howland, Ralf Wolter, Gojko Mitić, Arnold Marquis, Karl Dall, Branko Špoljar, Hrvoje Svob, Milivoje Popovic-Mavid.