Vráťme sa však ešte do histórie.
Odhaduje sa, že tajná receptúra Kofoly je zložená z jabĺk, čerešní, ríbezlí, listov marinky, ostružín, listov jahodníka, karamelu, sladkého drievka a samozrejme z kofeínu. Pôvodne sa mala Kofola volať Kofocola, ale keďže by hrozil spor o ochrannú známku, nakoniec súdruhovia rozhodli nápoj pomenovať tak, ako ho poznáme dnes. Doc. Blažek bol síce autorom onoho sirupu, ale do veľkovýroby ho zaviedol Jaroslav Knap. Prvú várku sirupu uvarili v roku 1960, no ku konzumentom sa dostala až o dva roky neskôr, teda až v roku 1962. A Kofola sa v podstate stala prvým kofeínovým nápojom v Československu. Kofola bola obľúbeným nápojom hlavne mladšej generácie. Tí starší, predsa len dávali prednosť pivu. A kofola ešte predsa len niečom zaujala. Cenou. Bola dvakrát lacnejšia, ako podobné produkty (tej doby) dovezené zo zahraničia. Že by zámer?
Nový politický režim, sloboda slova, podnikania a sloboda dovozu zahraničnej potravinárskej produkcie vytlačila pomerne na dlhé časové obdobie túto značku z povedomia ľudí. Kofola sa začala postupne vracať napodobeninami s rôznymi názvami v rôznej chuti. Vďaka vtedajšej neexistencii ochrannej známky a verejne dostupnej receptúre bola značka kofola vnímaná skôr ako všeobecné pomenovanie druhu nápoja a nie ako názov konkrétneho produktu. Veľa firiem produkovalo svoje vlastné kofoly. Na Slovensku sa tešila obľube najmä kofola vyrábaná pivovarom Stein, a. s. V tej dobe bolo viacero pokusov rôznych výrobcov o vytvorenie silnej značky Kofola, no skončilo to neúspechom. Po období úpadku a súdnych sporov o ochrannú známku sa nástupcom Kofoly stala firma Santa nápoje, sídliaca Krnove v Českej republike, vlastnená gréckou rodinou Samarasovcov, jediným výrobcom a distributérom Kofoly v Čechách a na Slovensku. S tou rodinou začala nová éra Kofoly. Postupne uzreli svetlo sveta 2L a 0,5L fľaša, sklenená a čapovaná Kofola a následne sa začali objavovať aj nové príchute.
A začala sa i dobre predávať. Oproti americkým obdobným nápojom, mala Kofola o tretinu menej cukru a namiesto kyseliny fosforečnej obsahuje prírodnú kyselinu citrónovú.
O Kofole dokonca v roku 1969 vznikla pesnička, ktorú naspieval Zbyšek Pantúček. Najväčší objem predaja v socialistickom Československu dosiahla Kofola v 70. rokoch 20. storočia.
Zdroj: wiki