piatok, 16 august 2013 12:19

Ako sa nakupovalo za socializmu

Napísal(a)
Ohodnoťte tento článok
(4 hlasov)
Nakupovanie za socializmu Nakupovanie za socializmu wikimedia.org

Tak, ako dnes sa určitá vrstva ľudí potrebuje odlíšiť od vrstvy ostatnej prevážaním sa v luxusných autách, chodiacich v značkovom oblečení so zlatými reťazami ovešanými, ako vianočný stromček, tak i za čias socializmu sa chceli určitý ľudia zas od tých obyčajných radových ľudí niečim líšiť. Buď sa nakupovalo na šmelinárskych nelegálnych trhoch, alebo sa niekomu podarilo niečo prepašovať cez našich colníkov do Československa pri návrate z dovolenky, alebo sa vekslovalo v predajniach zahraničného obchodu TUZEX. Tuzex (skratka zo slov „tuzemský export“) bola hlavne v čase československého socializmu maloobchodná sieť, v ktorých sa za valuty alebo tuzexové poukážky (BONy) dal kúpiť zahraničný, väčšinou kapitalistický tovar, ktorý sa v normálnych obchodoch kúpiť nedal. Táto sieť slúžila na stiahnutie valút od obyvateľov. Nie že by radoví obyvatelia vlastnili všetci valuty, ale boli aj takí, ktorým sa podarilo pracovať v zahraničí, napríklad na takzvaných montážach v spriatelených nesocialistických a samozrejme i socialistických krajinách. A týchto ľudí vyplácali v takzvaných bonoch. Išlo o náhradu valút. Ale väčšina pracujúcich nakupovalo to čo bolo práve v obchodoch.

Pulty obchodov síce ani zďaleka neponúkali taký rozličný tovar ako dnes, ale čo sa dalo robiť. Buď boli preplnené vecami, ktoré nikto nechcel, alebo boli poloprázdne, pretože atraktívny tovar bol hneď vypredaný. Mnohé výrobky existovali len v jednom či niekoľkých málo variantách. Ale čo sa týka potravín, bol ich dostatok a vo veľmi dobrej kvalite. Novinkou bola napríklad automatická predajňa potravín v Bratislave. Či sa osvedčila, alebo nie sa dozviete z pripravenej video ukážky slovenskej televízie Noc v archíve. Ak sa dnes vyberiete na trh s ovocím a zeleninou, určite vás neprekvapí cena, ktorá sa od stánku k stánku líši. A ako to bolo za socializmu, keď všetko a všade stálo rovnako? Napríklad liter polotučného mlieka stálo v Bratislave i Prahe rovnakých 2 Kčs. Dnes možno len nostalgicky spomínať na cenotvorbu, ktorú stanovoval štát a tú dnešnú, ktorú stanovuje trh.

Avšak rozdiel, ktorým prešiel predaj za viac ako 20 rokov, je priepastný. Zoznam tovarov v potravinách mal v roku 1989 približne 30 000 položiek. Nealkoholických nápojov bolo asi 34 druhov, vrátane 4 sirupov (ovocný, jablkový, lesná zmes a záhradná zmes), 3 druhy džúsov, kofola, 0.25 l fľaše Coca-Coly za 4,20 Kčs. V Československu sa napríklad v oblasti konfekcie látky nevyrábali podľa potreby trhu, ale vyrábalo sa na základe dlhodobých plánov, ktorým sa hovorilo päťročnice. Ak bolo treba minúť čiernu niť, plietlo sa do času, kým z pletacieho stoja nevyšlo posledné vlákno s čiernou niťou a plán bol splnený. Najčastejším socialistickým materiálom bol chemlon, umelý hodváb a tesil. Určite si pamätáte na tesilky, ktoré nás naše mamy nútili nosiť pretože rifle boli nedostatkovým tovarom a socialistický trhu na to začal reagovať už keď bolo neskoro. V obchodoch bol veľký nedostatok detského oblečenia. Ak si chcela mladá mamička odlíšiť svoje dieťa od tých ostatných detí v škôlke, musela si pekne krásne sadnúť za svoj šijací stroj a ušiť niečo pekné pre svoju ratolesť zo strihu, ktorý získavala z módnych časopisov, akým napríklad bola Burda. No horšie, ako v Československu boli na tom Poliaci. Tam sa doslova pašovalo detské oblečenie, nie len pre kojencov, ale aj pre deti do predškolského veku. A napríklad už keď sme pri detskej téme, kúpiť kočík, takzvanú buginu (sediace dieťa) v tej dobe bolo takmer nemožné a tak sa deti vozili do "vysokého" veku v hlbokých kočíkoch. A kočíky pre dvojčatá? Tak to bola zelená na semafóroch pre domácich kutilov.

Dnešných tuhých fajčiarov možno budú zaujímať ceny a značky cigariet, ktoré sa fajčili za "sociku". Tak napríklad najrozšírenejšie Detvy stáli 1 Kčs, Marsky 5 Kčs, Sparty 14 Kčs, Marlboro a Milde Sorte 30 Kčs, Zory 3 Kčs. Nemám k dispozícii štatistiky, že čoho sa najviac predalo za socializmu, ale pamätám si to z môjho detstva, keď sme chodievali po návštevách, alebo ak som čakal v krčme na otca sediac za stolom s načapovanou žltou malinovkou, že akých cigaretových značiek bolo na stoloch najviac. Značkové zahraničné cigarety bolo možné dostať aj v bežnej trafike, ale ich cena bola mnohonásobne vyššia. Takzvané ameriky, čo boli všetky zahraničné značky, stáli 20 korún a viac.

Na strane druhej ak porovnáme kvalitu napríklad u potravín, alebo iných výrobkov (teda okrem elektroniky a áut) bola oproti dnešným tovarom vyššia. Tričká boli ozaj z bavlny, šatky z hodvábu, topánky z kože, nábytok z dreva, sklenené fľaše na mlieko, na pivo, malinovky (bez ftalátov), takmer žiadne igelitky a žiadny Fast food, žiadne nebezpečné potraviny, nebezpečné hračky a prášky na pranie, ktoré vyperú aj nevyprateľné! Mäsové výrobky boli ozaj z mäsa. Len si pre zaujímavosť prečítajte koľko percent mäsa je na hociktorom výrobku (teda pokiaľ nekupujete napríklad celé kura, alebo zadné bravčové stehno). Mlieko keď skyslo, tak bolo z neho kyslé mlieko a kurčatá boli akési malé, nie ako tie terajšie rýchlorastúce hybridy. Aj paradajky, paprika, cesnak, a iná zelenina mala lepšiu chuť, ako dnes. Na pultoch vyzerajú ako maľované, len keď sa do toho zahryznete, tak všetko chutí akosi rovnako. Neboli to výpestky z umelých svetov, ktoré videli zem len z lietadla (a to len pri preprave). Textil sa dokonca nerozpadol po treťom vypraní. Ani topánky ste si nemuseli kupovať tak často ako dnes. Aj chladnička vám akosi vydrží len dva záručné roky. Nie ako tá, mojej babičky, ktorá si pamätala Gottwalda, keď šla bez prestávky 30 rokov. Je jasné, že vývoj ide dopredu aj u chladničiek, ale nemali by sme si kupovať nové len preto, že nám tá "nová" odišla už po troch rokoch. A ak si napríklad kupujete pánske poltopánky musíte si pozorne pozrieť či sú určené aj do dažďa, alebo nie, inak budete chodiť v mokrých ponožkách. Za socializmu to bolo iné. Keď ste si kúpil topánky, chodil ste v nich 5 rokov. A jediné čo potrebovali bolo - občas ich umyť a nakrémovať.

Ono každá doba má to svoje PRE a PROTI. Len keby sme sa dokázali vždy z minulosti poučiť a neustále si všetci navzájom dokázali zvyšovať svoju životnú úroveň. Každodennou kvalitou života, kvalitou medziľudských vzťahov, kvalitou práce a mali k sebe tak, akosi bližšie. Ako tomu bolo za starých dobrých čias.

Zelenina, maso a mlieko došlo už ráno (TVN 1989)


Retro Maso a uzeniny (ČT)


Noc v archíve (RTVS)
Tento článok si prečítalo 15776 ľudí Naposledy zmenené nedeľa, 09 december 2018 19:53
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Galéria obrázkov

2 komentáre

Komentáre k tomuto článku

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený. UPOZORNENIE. Z dôvodu veľkého počtu nechcených reklamných oznámení v komentároch, všetky novo vložené komentáre podliehajú schváleniu našim administrátorom, ktorý ich následne zverejní. Sloboda slova tým nie je dotknutá. Nezverejňujú sa len tie komentáre, ktoré obsahujú reklamné oznamy, alebo komentáre, ktoré sú hanlivé, či urážajúce.

Vyhľadávanie

 

50. roky kolektivizácie

Kam tě nezvou, tam se nehrň.

České přísloví

Keď chceš s vlkmi žiť, musiš s vlkmi viť.

Slovenské príslovie

Josef Škvorecký

Oldřich Lipský

Jak se řekne maďarsky důchodce? Uštván léty.

Josif Vissarionovič Stalin

 

ON LINE

Práve tu je 63 návštevníkov a žiadni členovia on-line

 

Vojnové roky

 • Rada vzájomnej hospodárskej pomoci
  Rada vzájomnej hospodárskej pomoci Rada vzájomnej hospodárskej pomoci (zaužívaná skratka: RVHP, rusky: Совет Экономической Взаимопомощи) bola mnohostranná medzištátna hospodárska organizácia, prevažne východoeurópskych socialistických krajín,…
 

Kolektivizácia

 

Stagnácia

 

Normalizácia

 • Zbojník Jurko
  Zbojník Jurko Zbojník Jurko Poznáte? Nepoznáte? Chápem, že nepoznáte, pretože dnešná animovaná filmová tvorba na Slovensku je v hlbokom útlme a to…
 

Socialismus

 • Karol Duchoň
  Karol Duchoň Karol Duchoň Slovenským Tomom Jonesom a prirovnávali ho ku Karlovi Gottovi. Ale podľa Arnolda Kajanoviča (gitarista skupiny Karla Konárika) hovorí,…
 

Privatizácia

 • Mečiarizmus
  Mečiarizmus Mečiarizmus - pojem, ktorý sa stal na Slovensku "legendou". O mečiarizme sa toho v slovenskej tlači veľmi veľa popísalo. Písali…
 

Globalizácia

 • Arcibiskup Róber Bezák
  Arcibiskup Róber Bezák ThLic. Róbert Bezák, duchovný vodca, symbol nádeje a oázy duchovného pokoja, arcibiskup bez úradu, zosadený bez verejne známeho dôvodu, sa…
 

Pripravované články

Chuť socializmu. Sortiment, predaj, podpultovky, alebo čo a ako sa kupovalo

Chuť potravín v zážitkoch. Možno aj takto by som ja z môjho retro pohľadu mohol nazvať chuť socialistizmu na tanieri.

Bude publikované:
16.01.2019 17:01


Prvé Majstrovstvá ČSSR v kulturistike

Kto z vás skôr narodených sa v čase socializmu venoval aktívne, alebo len tak pre radosť kulturistike?

Bude publikované:
08.02.2019 09:02


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2019. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk