Štát trpel v 50.rokoch minulého storočia nedostatkom tvrdej meny a preto sa v zime 1957 týmto problémom niekoľkokrát zaoberali ÚV KSČ i vláda. Výsledkom bol vznik zvláštneho podniku zahraničného obchodu s názvom Tuzex. Táto obchodná sieť mala zaručiť, že valuty od obyvateľstva ako aj cudzincov (turistov) získa nakoniec štát. Oficiálny kurz a prirážky zabezpečovali, že pri všetkých týchto transakciách mal štát viac ako 100% zisk.
Občania, ktorí nemali prístup k valutám (to bola väčšina obyvateľstva), mohli získať bony len na čiernom trhu od nelegálnych priekupníkov - takzvaných vekslákov a to za cenu čierneho trhu. Obchodná marža vekslákov bola stovky percent. Oficiálna predajná cena valút bola vďaka prirážke na rozvoj cestovného ruchu skoro štvornásobok oficiálneho kurzu pri ich nákupe (na bonoch bola ich hodnota napísaná v korunách). Štát túto vekslácku činnosť väčšinou toleroval, aj keď z času na čas tieto aktivity reguloval.Tuzex tradične zabezpečoval i služby pre zastupiteľské úrady v Československu a pre svoje zastupiteľské úrady v zahraničí. Tuzex sídlil v Prahe. Podnik bol samostatnou právnickou osobou a patril do pôsobnosti Ministerstva zahraničného obchodu. Podnik riadil generálny riaditeľ, ktorého vymenúval a odvolával minister zahraničného obchodu (a jemu bol i priamo zodpovedný). Generálny riaditeľ mal niekoľko námestníkov. Prvá prevádzka Tuzexu na Slovensku vznikla v roku 1957 v Bratislave. V roku 1981 bolo na Slovensku 10 predajní: v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Michalovciach, Piešťanoch, Poprade, Prešove, Ružomberku, Vranove nad Topľou a Žiline. V roku 1988 bol celkový počet predajní v ČSSR 170.
Sortiment v maloobchodných predajniach Tuzex
Sortiment tvoril zväčša zmiešaný tovar. Potraviny, kozmetika a oblečenie, biela a čierna elektronika a automobily. Tovar bol občanmi socialistického Československa považovaný za exkluzívny a navyše často bol nedostatkový. Niektoré tovary a značky z Tuzexu sa stali legendárne. V roku 1968 sa na pultoch predajní objavili prvé džínsy od talianskej firmy Rifle. Rifle sa najmä medzi mladými stali nakupovanejším druhom oblečenia v Tuzexe a tak aj symbolom pre džínsy. Ako "rifle" boli nazývané aj ostatné značky, ktoré prišli do Tuzexu neskôr (Wrangler, Levi's & Straus, HIS, Mustang). V roku 1988 tvoril dve tretiny sortimentu dovezený tovar, prevažne z nesocialistických štátov, 1/3 tvoril tovar československých výrobcov určených na export. V tom istom roku zarobil Tuzex v prepočte 250 miliónov dolárov a predal okrem iného 60 tisíc televízorov, 30 tisíc videorekordérov a 10 tisíc počítačov. Autá boli v Československu v 60. rokoch minulého storočia luxusom a boli len na poradovník. V Mototechne (oficiálny "ľudový" predajca áut) sa predávali najmä Škody, Moskviče, Volgy, Wartburgy, Trabanty a Tatry. V sedemdesiatych rokoch pribudli Lady, Dacie, Zastavy či poľské Fiaty. V Tuzexe sa predávali vozidlá značiek Fiat, Renault, Ford, Simca či Chrysler (Hillman Minx, Simca Aronde, Simca 1300 / 1500 / 1301/ 1501, Fiat 500 / 600 / 850 / 125 / 1300 / 1500, Ford Taunus, Ford Cortina 1300, Renault R-8 / R-16 / R-6 a Saab 96. V 70. rokoch: Fiat 125P / 126P, / 127 / 128 / 131, Simca 1301 / 1307, Chrysler 160 / 180, Talbot Horizont, Toyota Corona, Renault R5 / R12 / R17/15 / R20, Austin Alegro a Saab 99).
Dejiny Tuzexu
Tuzex bol založený v roku 1957 ako podnik zahraničného obchodu (PZO). Prvá predajňa bola v Prahe na Rytířské ulici. Po Nežnej revolúcii, po ktorej sa pre všetkých uvoľnilo obchodovanie so zahraničím a cudzími menami, predmet činnosti podniku pre občanov prestal byť zaujímavým . Odberné poukazy boli zrušené v roku 1992. V auguste 1991 bol TUZEX, podnik zahraničného obchodu premenený na akciovú spoločnosť TUZEX, a.s. so sídlom v Prahe. Na Slovensku bol tento český podnik od marca 1993 činný prostredníctvom organizačnej zložky, registrovanej pod názvom TUZEX a.s.