Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Paľo Bielik
wikimedia.org
Filmové laboratóriá na Slovensku začali svoju činnosť v roku 1947. V nadväznosti na dekrét prezidenta republiky Eduarda Beneša č. 50/1945 Zb. o opatreniach v oblasti filmu došlo v Česko-Slovensku hneď po skončení druhej svetovej vojny k právnemu zoštátneniu celej kinematografie a k prevzatiu majetku vtedajších filmových podnikov do vlastníctva štátu. V podmienkach povojnovej nestabilnej demokracie došlo v kinematografii k úplnému zoštátneniu majetku a postihlo v plnej miere i kinematografiu. Štát sa stal jediným oprávneným subjektom na výrobu, vývoz, dovoz, požičiavanie a verejné premietanie filmov a na laboratórne spracovanie filmov. Výnimkou bol len amatérsky film. Neskôr vznikla monopolná štátna organizácia Československý štátny film, zriadená vládnym nariadením z 13. apríla 1948. Štát postupne svojimi investíciami do filmovej oblasti zabezpečil na Slovensku vytvorenie a rozvoj kinematografie.
Po roku 1945 sa hlavnou ambíciou slovenského filmu stala hraná filmová produkcia.V prvej polovici päťdesiatych rokov sa začalo s výstavbou filmových ateliérov v Bratislave. V roku 1946 vznikol podľa námetu divadelnej hry Ivana Stodolu Bačova žena dlhometrážny hraný film Varuj...! Film bol nakrútený v produkcii Slovenskej filmovej spoločnosti, s účasťou českých tvorcov v rozhodujúcich tvorivých profesiách (réžia Martin Frič, kamera Václav Hanuš, scenár Karel Steklý) a so spoluúčasťou Paľa Bielika, ktorý hral vo filme hlavnú úlohu a pôsobil aj ako spolupracujúci režisér. Premiéra filmu sa uskutočnila 24. apríla 1947 v Bratislave. Prelomovým filmom v slovenskej hranej tvorbe sa stali až Vlčie diery (1948) režiséra a autora námetu Paľa Bielika. Vlčie diery sa po svojom uvedení do distribúcie stali divácky najúspešnejším slovenským filmom a režisér Paľo Bielik sa stal určujúcou filmárskou osobnosťou celého desaťročia povojnového vývinu slovenského filmu.
Najúspešnejšie slovenské filmy - Vlčie diery, 44, Kapitán Dabač, Obchod na Korze, Ľalie poľné, Kosenie Jastrabej lúky, Pásla kone na betóne, Tisícročná včela.
Zdroj informácií:
Slovensko kultúrny profil