piatok, 02 júl 2021 12:16

V kozmetickom závode Rača - Bratislava

Napísal(a)
Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V kozmetickom závode Rača - Bratislava V kozmetickom závode Rača - Bratislava Časopis Elektrón

NA NAŠEJ CESTE ZA KOZMETIKOU sme navštívili v starom závode v Rači riaditeľa závodu Kozmetika Bratislava Arnošta Horníka, ktorý sa už-už chystá do nových priestorov, kam sa „kozmetici" sťahujú. Od neho sme sa dozvedeli, že vo výrobnom programe majú 130 výrobkov v 15 skupinách — pleťové krémy, krémy na opaľovanie, krémy a peny na holenie, krémy na ruky, obklady a masky na tvár, kolínske a aerosolové prípravky, pleťové vody, voňavky, laky na vlasy, zubné pasty, dezodory, darčekové kazety, depilačné prostriedky, pleťové mlieka a prostriedky na ošetrovanie nôh. V nich má jedno z dominujúcich postavení obrúbená už pomaly tridsaťročná značka AB (vraj odvodená od istého nežného gréckeho mena). O popularite AB svedči aj ten fakt, že v ZSSR, konkrétne v Moskve, zriadili patronátnu predajňu VLASTA, v ktorej s úspechom predávajú iba výrobky tejto značky. Kvalitu výrobkov výrazne ovplyvňuje aj spolupráca s lekármi, ktorí základné suroviny testujú dva roky, s Ústavom lekárskej kozmetiky v Prahe (pretože pleť musí byť nielen pekná, ale predovšetkým zdravá), s pracovníkmi Chemicko-technologickej fakulty SVŠT, ktorí hľadajú možnosti náhrady za dovážané suroviny z nesocialistických štátov a samozrejme aj s ostatnými odborníkmi...

Výsledkom takejto spolupráce je napríklad aj výroba obalov na licenčné výrobky — ako aj napr. BAC (telový dezodor hnedý a zelený, OPILCA (depilačný krém), NIVEA (krém na opaľovanie) a ATRIX (krém na ruky). Zamyslene si prezeráme hnedú škatuľku so zlatistými písmenami MINK. Tento norkový krém na tvár, ktorý sa veľmi približuje populárnej „21", získal na minuloročnej Inchebe uznanie. No na našom trhu ho ešte niet — vlastne je, ale veľmi sporadicky. Keď sa objaví, okamžite ho rozpredajú. Tak ako spomínaný výživný mandľový krém AB, telový dezodor BAC, krém na ruky ATRIX, kolínske vody v aerosole, zubná pasta EXTRADENT. Niet ich na trhu, hoci 200 zamestnancov závodu (z toho 85 bolo žien) prekročilo v minulom roku plán kvality, plán inovácie výrobkov splnilo na 100 % a 1. stupeň akosti na 124,9 %. Pýtame sa, kedy bude obľúbeného MINKu, či mandľového AB krému alebo BACu dosť? Odpoveď by nás mala uspokojiť v trefom štvrťroku 1982 by už mali byť v novom závode všetky výrobné linky presťahované a úlohou číslo jedna bude dosiahnuť dva razy taký objem výroby ako v starom. Svoje slovo dostane predovšetkým moderná progresívna technológia. Po rozlúčke s riaditeľom sa zoznamujeme s vedúcou laboratória Máriou Miečovou. Tá nás zavedie do nového závodu. Kým sa dostaneme do novovybudovaných priestorov, od Márie Miečovej sa dozvedáme zopár základných informácií o laboratóriu, ktoré má v kozmetickom závode asi takú úlohu ako obličky v našom tele. Musí vylúčiť všetky škodlivé, pre človeka nebezpečné látky. Preto kontrolujú suroviny a obaly (vstupná kontrola), polotovary (medzioperačná kontrola) aj konečné výrobky (mikrobiologická kontrola, výstupná kontrola). Kritériá sú prísne, hodnotia zdravotnú nezávadnosť, vzhľad, obal, hmotnosť, farbu, vôňu. Hygienik je prísny a je to napokon správ-ne. Závod sa skvie bielou farbou, ktorú čas tak rýchlo nezotrie. A v ňom sa priam vznáša pestrá zmes príjemných vôní.

Tu sa nás ujíma samostatná technologička Darina Michalíková. Najskôr niekoľko vecných údajov a môžeme ísť. Nazrieme do prevádzky Aerosoly, kde plnia výrobky pod tlakom fluorchlórovanych uhľovodíkov — freónov, ktoré sú drahé a dovážame ich zo zahraničia, preto ich chcú aspoň čiastočne nahrádzať kysličníkom uhličitým. Ako vyzerá plnenie aerosolov? Na poloautomatickej linke obal naplnia, uzavrú ventilkom na plnenie plynu, zapertlujú (čiže uzatvoria okraj hliníkovej nádoby). Potom aerosol prejde vodným kúpeľom teplým 50 °C, ktorým kontrolujú tesnosť, nasadia rozprašovač a o ostatné sa postarajú ženské ruky nasadia na vrch ochranný kryt a zabalia výrobok — či už lak na vlasy, dezodor alebo kolínsku. Násadu, čiže obsah nádobky, pripravujú v násadárni, kam sme tiež mohli nazrieť a sledovať násadu v potrubí, ktorým ide do prevádzky Aerosoly. V násadárni za sebou vo vyrovnaných radoch stoja duplikátorové kotly, v ktorých pripravujú násadu lakov (pozostáva z lakotvornej zložky luriskolu, šelaku, živice, ďalej z liehu a vonnej zložky). Odtiaľ násadu prečerpávajú do nerezových zásobníkov, kde ju vymrazujú. Pri teplote —10 °C sa vylučujú nežiadúce komponenty v podobe kryštálikov. Po filtrácii a kontrole ide násada k plniacim linkám. V prevádzke Krémy a zubné pasty sme pobudli trochu dlhšie. Pri príprave krému — polotovaru najskôr urobia tukovú fázu (pripravia oleje a v olejoch rozpustné látky) a vodnú fázu (voda a vo vode rozpustné látky). V krémoch pre mastnú pleť prevláda olej vo vode a pri suchej voda v oleji. Oleje používajú rôzne: slnečnicový, mandľový, vazelínový, kličkový či olivový. Pozrime sa, ako vzniká, povedzme, obrúbený mandľový krém. Je to náš domáci výrobok, ktorý najlepšie vyhovuje suchej pleti, a preto prevládajú v jeho obsahu tuky, dominujúcou zložkou je výživný mandľový olej. Vo vami krémov je vo veľkých, z hygienického hradiska prísne strážených nádobách včelí vosk, glycerín, veľrybí tuk, vazelínový olej medicinálny, cholesterol či rafinovaný mandľový olej. Po príprave tukovej fázy „idú" jednotlivé komponenty do miešačky krému a zároveň aj emulgátora, ktorá „prepúšťa" svoju zmes potrubím planetovej miešačke. Odtiaľto vychádza krém potrubím do „diežok", prejde prísnou kontrolou a napokon sa ocitne na plniacej linke. Za smenu vyrobia v tomto závode až 12 tisíc kelímkov a 30 tisíc túb výživného mandľového krému. Vonia skutočne veľmi dobre. V závode pracuje 10 kolektívov BSP aj tu možno stále čo-to zlepšovať, a preto riešia aj možnosť náhrady dovážaných surovín tuzemskými, znižovanie prácnosti, vývoj nových výrobkov, zvyšovanie kvality prípravkov, zlepšenia strojného zariadenia a pracovných podmienok. Už len na krátko sme nazreli do prevádzky Kolínske vody a emulzie. Hlavnou zložkou kolínskych vôd je lieh a medzi účinné suroviny v kozmetike patrí rastlinný extrakt (harmančekový, z obilných klíčkov). Ako vzniká? Rastliny macerujú v liehu a destilovanej vode, nechajú sedem dní odstáť a vznikne extrakt, ktorý tak veľmi pomáha pleti.

Dobre, povedali sme si, ale ako je to možné, že keď v závode vyrobia toľko AB krému, na trhu krém často chýba, BAC je tiež zriedkavo dostať a ATRIX? Škoda spomínať. Vybrali sme sa preto na Radlinského ulicu, kde ešte (lebo aj tu sa chystajú na sťahovanie) sídlila administrácia, vývoj a vedenie Kozmetiky, o. p. Vedúca vývoja nás odmietla prijať (žeby si kozmetici chránili svoje tajomstvá tak prísne ako šéfkuchári niektoré svoje recepty?). Ale o to vľúdnejšie nás privítal obchodný námestník podniku Ing. Viktor Máťuš (pre zaujímavosť spomenieme, že okrem Bratislavy má odborový podnik ešte závod v Leviciach — šampóny, vlasové vody, vody po holeni a Hlohovec — sviečky). Od neho sme sa dozvedeli, že v roku 1981 vyrobila Kozmetika Bratislava 996 tisíc kusov BAC-u, čo bolo viac ako predpokladal plán. Ale i tak dopyt prevýšil možnosti výroby. Preto plán na rok 1982 ukladá vyrobiť 1 500 000 kusov tohto obrúbeného zeleného a hnedého spraya. Podobne je to aj s mandľovým krémom. Jeho nedostatok by mal byť prechodný (v zimných mesiacoch, keď sme pripravovali túto reportáž). Spôsobila to vlastne zmena technológie jeho výroby pri sťahovaní liniek zo starých do nových priestorov. V čom bola podstata? Pri novej technológii (FRYMA) nebol krém homogénny s mandľovým olejom. Chybu však odstránili a olej už „ne-vystupuje" z krému. Často počuť názory, že obsah našich kozmetických prípravkov je veľmi kvalitný, ale obaly. Napríklad v Paríži bol na aerosolovom kongrese anonymný test obsahu lakov na vlasy. Naše malé laky na mastné, suché a normálne vlasy získali najvyššie ocenenie. Avšak desing nádobiek značne zaostáva. Vo vývoji kozmetiky začali obalom už dávnejšie venovať väčšiu pozornosť. Kým obaly našich zubných pást sú na dobrej úrovni (napr. Extradent získal na minuloročnej Inchebe zlatú medailu), treba vyriešiť problém zastaranosti sklenených obalov (niektoré kolínske a šampóny). Skloobal Nemšová už pripravuje nové tvary.

Prínosom je nedávno nadviazaná spolupráca s Tatranským podnikom miestneho priemyslu v Kežmarku, ktorý je ochotný a schopný vyrábať podľa určených vzorov nové tégliky, fľaše a uzávery z plastov. Treba pripomenúť, že rad FYTO má vysokú designérsku úroveň (práca známeho designéra Šuleka). Otázku obalov však nebudeme už analyzovať, ale povieme si telegraficky ešte o tom, že rozhodujúcu časť kozmetických prípravkov, ktoré sme spomínali, tvoria syntetické látky. Iba rad FYTO obsahuje väčšinu prírodných kompozícii (sú to rôzne rastlinné extrakty a vitamíny). Preto Kozmetika v Bratislave čoraz častejšie presadzuje trend užšej spolupráce s CHTF SVŠT, ktorá rieši otázku náhrady syntetických komponentov prírodnými (najnovšie skúma využitie jab(k a uhorkovej šťavy). A úplne na záver jedna rada. Keď si kúpite nový krém, vyskúšajte si najskôr alergiu svojej pleti naň. Ako? Naneste si trošku na najcitlivejšiu časť pokožky - na predlaktie alebo na krku za uchom.

Zdroj: Časopis Elektrón

Zobrazené 993 krát
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Napíšte komentár

Zverejnenie komentára z dôvodu neúnosných reklamných aktivít niektorých návštevníkov podlieha schváleniu administrátorom. Tým ale nie je dotknutá sloboda slova, ak nie sú porušené pravidlá tohoto portálu. Komentáre sú následne zverejnené do 24 hodín.

 

Vyhľadávanie

 

80. roky socializmu

 • Ako sa správne obliekať
  Ako sa správne obliekať VIETE, ŽE aj šaty a bielizeň môžu spôsobovať podráždenia až ochorenia kože? Na kožu nepriaznivo pôsobí buď samotná tkanina alebo…
 • Statočná Alena
  Statočná Alena „JE TO DIEVČA, ktoré má nesmierne statočný vzťah ku svojej práci i k životu.” Toľko nám povedal na začiatku nášho…
 • Civilná obrana ČSSR
  Civilná obrana ČSSR V POSLEDNOM trojročnom období snažia sa vojenské kruhy USA a jeho satelity v NATO zbrzdiť dlhodobú mierovú iniciatívu ZSSR a…
 • ZDŠ - zberači liečivých rastlín v Alekšinciach
  ZDŠ - zberači liečivých rastlín v Alekšinciach Medzi najaktívnejších zberačov liečivých rastlín patria iskry a pionieri ZDŠ v Topoľčiankach a Alekšinciach. Tak ich pochválila súdružka Ondriašová —…
 • Súťaž zručnosti ZENIT v profesii mäsiar
  Súťaž zručnosti ZENIT v profesii mäsiar V Nitre (píše sa november rok 1981 - pozn. redakcie) sa zišlo 30 mladých ľudí zo Západoslovenského kraja, aby si…
 • Škoda GARDE
  Škoda GARDE NÁVŠTEVNÍCI tohtoročného Medzinárodného strojárske-ho veľtrhu v Brne v expozícii AZNP Mladá Boleslav mali možnosť si prezrieť nový československý automobil ŠKODA…
Chodí štěstí dokola, sem tam padne na vola.

České přísloví

Len dotial človek bez starosti žije, dokial si gombík zapät nevie.

Slovenské príslovie

 

Zdeněk Svěrák

 

ONLINE

Práve tu je 551 návštevníkov a žiadni členovia on-line

 

Vojnové roky

 • Starý kraľovanský železničný tunel
  Starý kraľovanský železničný tunel Starý kraľovanský jednokoľajný železničný tunel je dnes opustenou tunelovou stavbou (patriaci železniciam Slovenskej republiky) nachádzajúci sa vedľa železničnej trate (a…
 

Kolektivizácia

 

Stagnácia

 

Normalizácia

 • Obrazy starého sveta
  Obrazy starého sveta Vznik celovečernej snímky režiséra Dušana Hanáka Obrazy starého sveta sprevádzalo viacero ťažkostí Ale napriek týmto ťažkostiam vytvoril pozoruhodné dielo, ktoré…
 

Socialismus

 • Osobné počítače
  Osobné počítače Osobné počítače v osemdesiatych rokoch boli úžasnou rozvíjajúcou sa technológiou, ktorá bola prístupná len veľkým podnikom a školám Medzi tie…
 

Privatizácia

 • Mečiarizmus
  Mečiarizmus Mečiarizmus - pojem, ktorý sa stal na Slovensku "legendou". O mečiarizme sa toho v slovenskej tlači veľmi veľa popísalo. Písali…
 

Globalizácia

 • Video, ktoré rozplakalo celý svet
  Video, ktoré rozplakalo celý svet. Video o tom, aký jednoduchý a aký emocionálny môže byť pohľad na náš všedný každodenný…
 

Pripravované články

Zenit SSM

Zenit SSM

1600 hliadok RM sa v roku 1973 pričinilo o úsporu viac než 13 miliónov korún, zlepšovacie nápady predstavovali prínos 22 miliónov korún.

Bude publikované:
štvrtok, 23 máj 2024 08:00


Záhady jazier a riek

Záhady jazier a riek

Dno teplejšie ako povrch, alebo - blúdiaci Lobnor a záhada Čadského jazera. To všetko sa dozviete z tohoto retro článku zo 70. rokov minulého storočia.

Bude publikované:
sobota, 01 jún 2024 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2024. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.