pondelok, 19 december 2016 17:29

Rozhlasové zvučky Československého rozhlasu

Napísal(a)
Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Ohodnotiť túto položku
(20 hlasov)
Rozhlasové zvučky Československého rozhlasu Rozhlasové zvučky Československého rozhlasu wikimedia.org

Československý rozhlas bol v rokoch 1948 až 1991 štátnou a v rokoch 1991, 1992 verejnoprávnou inštitúciou v Československu. Do roku 1991 mal monopol na rozhlasové vysielanie. Československý rozhlas vznikol v apríli 1948 zlúčením podnikov Český rozhlas, spol. s r.o. a Slovenský rozhlas, spol. s r.o. a zanikol v decembri 1992 so zánikom Česko-Slovenska. Prvé verejné rozhlasové vysielanie v Československu sa uskutočnilo 28. októbra 1919 z Prahy. Pravidelné vysielanie sa začalo 18. mája 1923. ČSR sa stala druhou európskou krajinou s pravidelným rozhlasovým vysielaním. Prvé rozhlasové prijímače na Slovensku sú zaznamenané k roku 1924. V roku 1924 sa začalo používať slovo "rozhlas", predtým sa hovorilo o rádiofónii.
V roku 1925 bolo spustené vysielanie v jazykoch národnostných menšín (v nemčine, maďarčine a rusínčine). V roku 1926 začalo vysielať štúdio v Brne a Bratislave a v roku 1927 v Košiciach (koncom roka 1938 štúdio presunuté do Maďarmi neobsadeného Prešova). Neskôr v Ostrave a v roku 1936 v Banskej Bystrici. Tesne pred rozpadom Československa bol podnik Radiojournal premenovaný na Československý rozhlas, spol. s r.o. O pár mesiacov neskôr, v roku 1939, sa tento podnik rozpadol na slovenský a český rozhlasový podnik, táto situácia trvala až do opätovného zlúčenia týchto podnikov do spoločnej a teraz už explicitne štátnej inštitúcie "Československý rozhlas" vytvorenej v roku 1948 po prevzatí moci v štáte zo strany Komunistickej strany Československa.
V roku 1953 začala vysielať Československá televízia, ktorá bola do roku 1957 súčasťou Československého rozhlasu a až potom sa organizačne osamostatnila. V roku 1955 bolo spustené vysielanie rozhlasu aj po drôte. Na Slovensku bolo v roku 1957 otvorené krajské štúdio v Banskej Bystrici. Koncom 60. rokov a intenzívnejšie od začiatku 70. rokov sa začalo vysielať aj stereofonicky.

V 70. a 80. rokoch vysielal Česko-slovenský rozhlas nasledujúcich päť hlavných programov:

  1. Stanica Praha (od roku 1952 na stredných vlnách a VKV) - všeobecný program v českom jazyku
  2. Stanica Bratislava (od roku 1952 na stredných vlnách a VKV) - všeobecný program v slovenskom jazyku
  3. Stanica Hviezda (založená 1968, predtým od roku 1950 pod názvom "M", a od roku 1952 pod názvom "Československo" na dlhých a stredných) - spravodajstvo
  4. Stanica Vltava (založená 1971 na vlnách VKV) - umelecký a vzdelávací program v českom jazyku
  5. Stanica Devín (založená 1971 na vlnách VKV) - umelecký a vzdelávací program v slovenskom jazyku

Všetko toto vysielanie pochádzalo z ústredných štúdií v Prahe a Bratislave a krajových štúdií v Českých Budějoviciach, Plzni, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Brne, Ostrave , Košiciach (od 1986 aj v Prešove) a Banskej Bystrici. Existoval aj program "Interprogram" Rádia Praha. Išlo o 5-hodinový hudobný program, každých 15 minút prerušovaný správami v češtine-slovenčine, nemčine, francúzštine a angličtine.

Neodmysliteľne k rozhlasovým staniciam patrili i rozhlasové zvučky, podľa ktorých sa dalo posluchom zistiť, o akú rozhlasovú stanicu ide. Boli v podstate v dnešnej terminológii povedané ich vizitkou.

Išlo spravidla o pár tónov, alebo taktov nejakej skladby, charakteristickej pre oblasť, odkiaľ stanica vysiela. Zvučka stanice sa predtým používala pred začatím vysielania na danej vlne, kedy sa opakovala niekoľkokrát a slúžila pre doladenie na správny kmitočet. Následne sa ozývala v nepravidelných intervaloch, obvykle po časovom znamení a bola doplnená ohlásením stanice slovami.

Na dlhých a stredných vlnách bol význam zvučky skôr symbolický a reprezentatívny, ladenie rádioprijímača sa vykonávalo ľahko aj bez nej. Na krátkych vlnách naopak sa podľa zvučky ladili stanice veľmi dobre, pretože svoju zvučku vysielali niekoľko minút pred začatím relácie, takže poslucháč sa pomocou ladiaceho gombíka mohol naladiť včas a nestratil tak začiatok vysielania.

V nasledujúcej časti sme pripravili hlavne pre pamätníkov rozhlasové zvučky vysielané Československým rozhlasom pomocou ktorých sa tí skôr narodení môžu vrátiť do čias svojej mladosti. A tým neskôr narodeným to možno dá pocit zašlých časov starého Československa.

Zdroj zvukových súborov: Radiohistorie - A.Petrželka

Rádio Praha - hlavná stanica celoštátneho spravodajstva, publicistiky a osvety. Populárne melódie, reportáže, koncerty, dychovka, športové reportáže, hry, divadlo. 


Rádio Brno - významná stanice moravská, propaguje a natáča folklór, regionálnu literatúru a divadlo, má vlastné štúdiové orchestre. 

Rádio Ostrava - významná stanica pre severomoravský region. 

Rádio České Budějovice - jihočeské krajské štúdio, miestny folklór, kultúra a šport. 

Rádio Hradec Králové - východočeské krajské štúdio, kultúra, šport. 

Rádio Plzeň - západočeské krajské štúdio, preslávené celoštátne najmä reláciou "hrajú a spievajú Plzeňáci". 

Rádio Rádio ústí nad Labem - severočeské krajské štúdio, kultúra, šport, príroda. 

Rozhlasová stanica Bratislava - Slovensko I - hlavná slovenská rozhlasová stanice, osveta pre slovenského poslucháča, divadlo, kultúra, šport. 

Rozhlasová stanica Bratislava - kraj - vysielanie pre Bratislavský kraj, miestny folklór, ľudové dychovky, vinárstvo. 

Rozhlasová stanica Košice - významná východoslovenská stanica, za 1.republiky vysielala aj pre Zakarpatskú Rus (folklór, kultúra).

Vysielač Banská Bystrica - táto stanica sa preslávila najmä za SNP svojím povstaleckým vysielaním. Zabezpečovala rozhlasové vysielanie pre stredné a severné Slovensko.

Stanica Československo - Celoplošná stanice na DV a VKV. Pop hudba, reportáže, krátke správy - pre mladých.

Rádio Hviezda - bývalá stanica Československo premenovaná v roku 1970 na rádio Hviezda. Prúd hudby, správ, reportáží a publicistiky, zameraná najmä na mladších poslucháčov. Od 1.1.1973 začala vysielať 24 hodín denne. Cez deň sa vysielala relácia magazín Tribuna, v ktorej sa prezentovali výsledky výstavby socializmu, plnenie plánov päťročnice, stava rôznych priemyselných závodov a podobne.

Rádio Vltava - bývalá stanica Československo II, premenovaná v roku 1972. Náplňou je hlavne kultúrne zameranie, klasická hudba, jazz, literárne relácie, divadlo.

Rádio Devín - pôvodne Slovensko II, premenovanej v r 1972, náplň obdobná ako má Vltava, len s preferencií slovenských interpretov, divadiel a podobne.

Rozhlasová stanica Melódia - stanice pohodovej hudby, zriadená v roku 1986. Zanikla v roku 1988 a bola nahradená stanicou EM (Elán-Mikrofórum).

Rádio Praha - interprogram - vysielanie pražského rozhlasu pre zahraničné poslucháčov, krajanov a našich turistov, ktorí vycestovali do zahraničia. Okrem češtiny a slovenčiny sa vysielalo anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky a v mnohých iných jazykoch, kam bolo smerované ideologické pôsobenie. Stanica výrazne propagovala RVHP a výdobytky socializmus. Jej hlavné zameranie bolo politicko-propagandistické.

Zdroj: Wikipedia, Radiohistorie - A.Petrželka

Zobrazené 21932 krát Naposledy zmenené streda, 04 november 2020 12:27
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

 

Vyhľadávanie

 

80. roky socializmu

  • Reštauračné vagóny ČSD pred rokom 1989
    Reštauračné vagóny ČSD pred rokom 1989 Reštauračné vozidlá ČSD pred rokom 1989 jazdili na vnútroštátnych linkách, do socialistických krajín aj na západ, napríklad do Frankfurtu nad…
  • Čo som našiel (chcem nájsť) pod Vianočným stromčekom?
    Čo som našiel (chcem nájsť) pod Vianočným stromčekom? Čo by som chcel nájsť (našiel) pod Vianočným stromčekom. Jednoduchá odpoveď. TELKU! Asi by to chcelo nový a kvalitný televízny…
  • PRAKTICA DLT 3
    PRAKTICA DLT 3 Dnes vám predstavíme fotoaparát s označením PRAKTICA DTL 3. Ide o inovovaný model DTL 2, ktorý dostal zhodný šat tretej…
  • Mestá vo vesmíre
    Mestá vo vesmíre PEVNÁ PLOCHA našej Zeme je 149 390 000 km2. Antarktida má asi 16 000 000 km2, 33 000 000 km2…
  • Olympiáda moskovského metra
    Olympiáda moskovského metra OLYMPIJSKÝ ROK bude klásť na moskovskú dopravu nemalé nároky. Ak si uvedomíme, že Moskva má 8 miliónov obyvateľov a v…
  • Probe 1
    Probe 1 PRI POSUDZOVANÍ života - schopnosti nového vozidla je základným problémom úspora pohonných hmôt pri prevádzke. Nečudo, že sa všetky renomované…
Chodí štěstí dokola, sem tam padne na vola.

České přísloví

Len dotial človek bez starosti žije, dokial si gombík zapät nevie.

Slovenské príslovie

 

Zdeněk Svěrák

 

ONLINE

Práve tu je 395 návštevníkov a žiadni členovia on-line

 

Vojnové roky

 

Kolektivizácia

  • Motocykel značky Pionier
    Motocykel značky Pionier Pionier JAWA 50 legendárny stroj Československej mládeže Najobľúbenejší na vidieku, kde vznikali celé klany motorkárov a prevážali sa medzi obcami…
 

Stagnácia

 

Normalizácia

  • Lolek a Bolek
    Lolek a Bolek Bolek a Lolek - populárni hrdinovia poľského kresleného seriálu od autora Wladyslawa Nehrebeckého Ako dieťa som sa vždy tešil na…
 

Socialismus

  • Vrchní, prchni!
    Vrchní, prchni! Vrchní, prchni. Vyobrazenie ducha socialistických pohostinstiev. Tí skôr narodení si určite pamätajú na obdobie za socializmu, keď dovolať sa čašníka,…
 

Privatizácia

  • Mečiarizmus
    Mečiarizmus Mečiarizmus - pojem, ktorý sa stal na Slovensku "legendou". O mečiarizme sa toho v slovenskej tlači veľmi veľa popísalo. Písali…
 

Globalizácia

  • Helena Růžičková
    Helena Růžičková Helena Růžičková (Helena Málková) kurpulentná žena si zo svojej nadváhy dokázala spraviť ochrannú známku. Jej výzor a duch bol neopakovateľný.…
 

Pripravované články

Mladí rybári z Trnavy

Mladí rybári z Trnavy

Pre pionierov, rybárov z okresu Trnava pripravili spolu s Krajským domom pionierov a mládeže „Rybársku olympiádu". O čom to bolo? Píše sa rok 1978.

Bude publikované:
streda, 02 apríl 2025 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2025. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.