JURIJ GAGARIN (9. 3. 1934 - 27. 3. 1968) patril v časoch hlbokého socializmu k ikonám letectva a kozmonautiky Sovietskeho zväzu. Okolo osoby Jurija je množstvo legiend. Nemyslím tým jeho úmrtie, ale jeho život. Podľa rôznych svedectiev viedol po návrate z kozmu zhýralý život, ktorý mu vtedajšie vedenie UV KSS veľkoryso doprialo a vždy keď Gagarin niečo vyviedol, rýchlo sa zahladzovali stopy.
Gagarin svoj nepopierateľný šarm dokázal patrične využiť. Aj keď sa dával fotografovať v rodinnom kruhu, príliš veľa mu to nehovorilo. Veď jeho malá dcérka mala sotva jeden mesiac, keď vyletel do vesmíru. A to jeho žena ani netušila, kde Jurij vlastne je, lebo jedného dňa zmizol a neozval sa.
Extrémne žiarlivá Valentina predpokladala, že je zasa u nejakej frajerky, až zrazu v rádiu oznámili, že jej manžel bol trochu vyššie. Hneď po lete vraj rodinku navštívili páni z tajnej služby, ktorí im vysvetlili, ako sa správať na verejnosti. A tak poznáme fotografie Gagarina s manželkou a deťmi, usmievavých spokojných sovietskych ľudí. Realita bola, že Gagarin svoje ego nezvládol, a aj keď mal toho na rováši dosť už pred vesmírnou misiou, po čase sa roztrhlo vrece so škandálmi, ktoré sovietski tajní nestíhali zahladzovať. "Z výšky vyzerajú všetky ženy rovnako," je jeden z najznámejších Gagarinovýc h výrokov, ktoré nájdete aj vo Wikipédii. Jurij ich však spoznával zo všetkých strán a robil to s radosťou.
Alkohol a ženy. To boli Gagarinove dni aj noci. Vedel vraj vypiť litre vodky a popritom obšťastniť desiatky žien. Po návšteve viacerých krajín už dokázal porovnávať sivosť Sovietskeho zväzu a farebnosť Západu, a tak luxus požadoval aj pre seba. Na svojej prvej "pokozmickej" dovolenke na Kryme si ženu a deti ani nevšímal, pil ako dúha a urážal všetkých prominentných hostí. Počas búrky dokonca ukradol motorový čln a vybehol na šíre more, ochranka ho však stihla spacifikovať skôr, než došlo k nešťastiu. K zraneniu však napokon došlo a za veľmi šteklivých okolností. Keď Gagarin "obšťastňoval" mladučkú zdravotnú sestru Anju, zabúchala na ich dvere jeho manželka. Kozmonaut sa výšok nebojí, a tak Gagarin vyskočil rovno z balkóna na druhom poschodí. Dopadol však veľmi nešťastne a vážne si zranil hlavu.
Okoloidúci si mysleli, že umiera, a tak okamžite volali lekára z čiernomorskej flotily, a to Gagarina zachránilo. Na verejnosti sa však mohol objaviť až po mesiaci, takže bola zrušená aj jeho účasť a prejav na 22. zjazde strany. Oficiálny údaj znel: Vyčerpanie, ktoré si vyžiadalo hospitalizáciu.
Gagarina sa snažil umravniť sám Nikita Chruščov. V jeho pamätiach dokonca hovorí, že Jurijovii daroval červený Jaguár. Jurij však sadal za volant a opitý jazdil po Moskve dvestokilometrovou rýchlosťou. Pre stranícku špičku sa stal neriadenou strelou a čoraz častejšie si začal púšťať ústa na prechádzku. Verejne vyhlasoval, aké chyby sa robia v kozmickom programe, a po smrti svojho priateľa Komarova, ktorého modul sa počas pristávania zamotal do padákov a zaryl do zeme, začal chľastať ešte intenzívnejšie. V šetko vyvrcholilo na večierku, kde pred stovkou hostí začal kričať na vodcu Sovietskeho zväzu Brežneva, že spôsobil smrť jeho priateľa a uráža jeho manželku. Nakoniec naňho vylial pohár s alkoholom, a keď zdvihol aj ruku, zastavili ho Brežnevovi ochrankári. Týždeň po škandále Gagarin tragicky zahynul počas cvičného letu so stíhačkou. A politbyro si možno v tej chvíli vydýchlo.
Jurij Gagarin bol jeden z najjasnejších príkladov tej doby. Nikto netušil čo môže so socialistickým človekom urobiť tak obrovská popularita, aká sa Gagarinovi v tej dobe dostala.