Skladanie slávnostného sľubu iskier a pionierov bola celospoločenská udalosť. Dnes sa tomu snáď vyrovná len cirkevná slávnosť birmovky, alebo prvého prijímania. Každá doba má svoje čaro. Aj za čias socializmu bolo možné chodiť na náboženstvo, prejsť krstom, na sväté prijímanie či absolvovať birmovku a pretrváva to až do súčasnosti, ale dnes sa už nikto nestane ani iskrou ani pionierom. Iskry aj pionieri mali svoje piesne, ktoré sa učili na hodinách hudobnej výchovy i spievali si ich.
Sľub iskry
Domovina moja krásna sľubujem ti v tento deň, že ja tvoja iskra jasná, tebe k sláve vyrastiem.
Zákony iskier
- Iskra hovorí pravdu.
- Iskra chce veľa vedieť a poznať.
- Iskra rada cvičí, spieva, kreslí, hrá sa.
- Iskra je pracovitá a pomáha rodičom.
- Iskra chce byť pionierom.
Sľub pioniera
Sľubujem pred svojimi druhmi, že budem pracovať, učiť sa a žiť podľa pionierskych zákonov, aby som bol dobrým občanom svojej milovanej vlasti Československej socialistickej republiky a svojím konaním chrániť česť Pionierskej organizácie a SZM.
Zákony pionierov
- Pionier je oddaný svojej socialistickej vlasti a Komunistickej strane Československa.
- Pionier je priateľom Sovietskeho zväzu a obhajcom pokroku a mieru na celom svete.
- Pionier si cti hrdinstvo práce a boja.
- Pionier svojím konaním, učením a prácou pomáha pri budovaní socialistickej vlasti
- Pionier je hrdý na svoju Pioniersku organizáciu SZM.
- Pionier sa pripravuje na vstup do Socialistického zväzu mládeže.
Pionierska organizácia Československého zväzu mládeže vznikla 24. apríla 1949. Združovala takmer všetky deti od 6 do 15 rokov pod záštitou Komunistickej strany Československa. Cieľom pionierskej organizácie bolo ideologické pôsobenie na mládež a vypĺňanie jej voľného času. Tlačovým orgánom bolo nakladateľstvo Mladá fronta. Deti vo veku od 6 do 8 rokov patrili medzi Iskričky a nosili odznak a bielu košeľu. Pionieri vo veku od 8 do 15 rokov nosili bielu košeľu s pionierskym odznakom a na krku uviazanú červenú šatku, chlapci svetlomodré nohavice s opaskom s kovovou prackou so symbolom pioniera, dievčatá svetlomodré sukne. Neskôr bola biela košeľa nahradená košeľou svetlomodrou. Rovnošata sa nosila pri oficiálnych príležitostiach. Voľný čas pionierov sa organizovalo najmä v letných mesiacoch takzvanými detskými pionierskymi tábormi. Organizovali sa aj medzinárodné pionierske tábory v Sovietskom zväze, Maďarsku, Poľsku či v NDR (z dnešného pohľadu by sme to mohli nazvať výmennými pobytmi). V školách sa deti pravidelne zúčastňovali na triednych pionierskych schôdzkach a triednych akciách (návštevy múzeí, výstavy, výlety, hrady, pamiatky a pamätníky obetí druhej svetovej vojny). Pre pionierov sa organizovali v školách takzvané záujmové krúžky (technické, prírodovedné, čitateľské, umelecké, športové). Pionierske akcie zahŕňali brigády, tvorbu násteniek, zber druhotných surovín, zber odpadkov po sídliskách miest a iné. Povinné členstvo v socialistických mládežníckych a detských organizáciách ukončila nežná revolúcia v roku 1989.