Malá retro spomienka na jeden z najmodernejších zdravotníckych ústavov bývalého Československa.
Sanatórium Helios sa nachádza v pohľadovo menej exponovanej polohe Štrbského Plesa, východne od pešieho ťahu do Areálu snov. Kedysi pýcha československých klimatických ústavov je dnes chátrajúcou stavbou v srdci Štrbského Plesa. Sanatórium slúžilo pre liečbu dospelých a detských pacientov, ktorý sa budoval od roku 1967 a bol otvorený až po takmer trojročnom prerušení jeho stavby z dôvodu výstavby iných objektov (pre Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní 1970).
Po otvorení sanatória Helios (1976) sa jeho prvým vedúcim lekárom, stal MUDr. Lukáč . Helios patril v čase svojho vybudovania nielen medzi najlepšie vybavené liečebné ústavy v republike, ale i v celej strednej Európe. V nadmorskej výške 1350 metrov n. m. bol aj najvyššie položeným klimatickým sanatóriom v Československu, ktoré bolo špecializované na liečbu astmy a chronických pľúcnych ochorení. V čase otvorenia disponoval 359 lôžkami, z toho 205 pre dospelých a 154 pre detských pacientov a o jeho prevádzku sa staral 153 členný kolektív zdravotníckych a prevádzkových pracovníkov. V roku 1979 sa liečebný ústav Helios a komplex liečebných domov Hviezdoslav na Štrbskom Plese spojili do spoločnej organizácie pod názvom Prírodné liečebné kúpele Štrbské Pleso s kapacitou takmer 700 lôžok. V roku 1977 Helios oficiálne navštívila vládna delegácia SSR (Slovenskej socialistickej republiky) na čele so súdruhom Peterom Colotkom (predseda vlády).
Helios neponúkal len liečebné pobyty, ale slúžil aj ako hotel. Organizovali sa tu kongresy, školenia a konferencie. Helios ponúkal pre ubytovaných hostí malý a veľký krytý bazén, kino, posilňovňu, biliard, stolný tenis, telocvičňu a detské ihrisko. V oblasti wellnessu to bola akupunktúra, elektroliečba, horské slnko, inhalácie, laseroterapia, klasická a podvodná masáž, oxygenoterapia, parafínové zábaly, fínska sauna, solárium a škótske streky. V hoteli sa nachádzala jedáleň pre 250 ľudí, kaviareň, cukráreň, tanečný bar a salónik pre 30 ľudí.
Jedálne boli na najvyššom podlaží. Izby pre dospelých sú 1 a 2-lôžkové. V detskej časti je oddelenie pre deti v predškolskom veku a oddelenie s učebňami. Dispozícia v lôžkových častiach je trojtraktová, pričom všetky izby sú orientované výlučne na juh. Astmatický ústav je kombináciou monolitického železobetónového skeletu a murovaného priečneho nosného systému. Jednoduché a pôsobivé architektonické riešenie sanatória bolo v roku 1977 odmenené Cenou Zväzu slovenských architektov (Cena Dušana Jurkoviča).
Architekti : Pastor Richard
Projekt: 1966 – 1968
Realizácia: 1968 – 1977
Súťaž: 1964