
R.F.K.
Šéfredaktor magazínu
V boji proti vírusom
Predstavujeme osobnosti našej vedy.
Odkedy jestvuje ľudstvo, vyskytujú sa aj choroby, proti ktorým nebolo lieku. Patria medzi ne i vírusové ochorenia. Avšak v roku 1957 Angličan Issacs a Švajčiar Lindemann oznámili verejnosti svoj objav, ktorému dali názov interferón, čo je látka so širokým antivírusovým spektrom. Od roku 1964 sa aj na Virologickom ústave SAV v Bratislave pracovnici imunologického oddelenia venujú pod vedením člena korešpondenta SAV, docenta Ladislava Boreckého, DrSc., výskumu interferónu a s nim súvisiacej problematiky a v tejto oblasti už získali medzinárodné uznanie. Za tieto zásluhy docentovi Ladislavovi Boreckému vlani udelili titul laureáta Štátnej ceny Slovenskej socialistickej republiky. Do Virologického ústavu za docentom Boreckým nás póvodne priviedol zvýšený počet ochorení na vírusovú chrípku v zimnom období, no využili sme vzácnu príležitosť hovoriť s jed ným z našich významných (a stále zaneprázdnených) vedcov. Prirodzene, o problémoch jeho práce, problémoch boja proti vírusom, pretože, ako je známe, v boji proti baktériám už máme poruke osvedčené lieky. Proti mnohým vírusovým chorobám zatiaľ liek, presnejšie povedané, očkovaciu látku nemáme a asi ani v dohľadnom čase nebudeme mať. Mnohé vírusy totiž a medzi nimi i vírus chrípky — sa vyznačujú veľkou premenlivosťou. Preto každá nová epidémia chrípky, zapríčinená pozmeneným vírusom, je nová z imunologického hľadiska, a tak nemôžeme zatiaľ proti vírusu ani účinne očkovať, vytvárať imunitu. Pozmenený vírus pomerne bez ťažkostí vniká do organizmu a vyvoláva chorobu. U vírusových ochorení nemáme liečivá na zneškodňovanie vírusu. Našťastie organizmus okrem tvorby protilátok má aj iné možnosti, ako sa proti vírusovej infekcii brániť. Patrí k nim aj produkcia interferónu v bunkách, ktoré vírus po infekcii v našom tele napadol. Doktor Borecký nám ochotne vysvetli, že bunky, vnímavé na vírusy, tvoria interferón po infekcii. Tvoria teda látku bielkovinového charakteru, ktorá bráni iným vírusom infikovať zdravé vnímavé bunky. Definícia interferónu by znela asi takto: je to bielkovina, ktorá má tú vlastnosť, že zvyšuje odolnosť bunky voči škodlivému účinku vírusov. V snahe využiť túto látku pre boj vírusovým nákazám upreli výskumníci Imunologického oddelenia Virologického ústavu pozornosť na inú formu interferónovej terapie - na navodenie tvorby interferónu priamo v postihnutom organizme vhodným stimulátorom.
Jablká len na lekársky predpis!
Na dnes sme pre vás pripravili niekoľko krátkych úsmevných návratov. Dúfam, že vás milo a nostalgicky pobavia.
- Prečo si v poslednom čase taký vyľakaný?
- Vieš, moja bývalá žena už päť krát rozvedená si vzala svojho prvého muža.
- No a ?
- No a ja som bol jej druhý muž
Mark Twain prišiel raz k vydavateľovi a priniesol mu zbierku svojich nových humoresiek. Vydavateľ si humoresky prezrel a povedal:
- Chcem vás upozorniť, že nemáme fixný sadzobník. Za každú prácu platíme podľa jej kvality!
- Oh, nedúfal som, že dostanem až toľko!
Hovorí manželka roztrpčene manželovi:
- Včera v noci si prišiel domov riadne opitý!
- — Prosím ťa! Z dvoch pohárov piva? Vylúčené!
- A prečo si ma teda žiadal o ruku?
Polárny bádateľ dívajúc sa do ďalekohľadu, zrazu skonštatuje:
- Obávam sa, že s našim kompasom nie je ničo v poriadku.
- — Čože sa deje?, pýta sa ho jeho spoločník.
- Vidím černocha.
Zarábajú Slováci menej než Česi?
Určite si tí skôr narodení pamätajú na "krčmové reči", že Češi u nich doma zarábajú viac, ako my v rovnakých profesiách na Slovensku. Do pozornosti sa mi dnes dostalo video z youtube s názvom 'Slováci dostávajú menej než Česi (1968)' a to ma prinútilo napísať tento krátky fejtón. Reakcie ľudí z filmového: 'Vec verejná' mi v porovnaní s dnešnou dobou pripomína začarovaný kruh. A prečo kruh?
Motocykle "made in Pezinok"
Bolo to minulý rok v októbri, na I. rýchlostnom okruhu motocyklov Slavín v Bratislave, posledných vlaňajších pretekoch majstrovstiev republiky Práve tu padlo posledné slovo o tituloch v jednotlivých kubatúrach. A práve tu v Bratislave, kde sa rýchlostné motocyklové preteky nejazdili už dvadsať rokov, malo obecenstvo svojho favorita, ktorému všetci držali palce. "Náš" Srna, náš Fero. Srna to vyhrá... Nuž a Srna najsilnejšiu kubatúru — tristopäťdesiatky — vyhral a získal titul. Avšak iba máloktorý z tých na výsosť spokojných fanúškov rozmýšľal — prečo. Ozaj, prečo? Pretože je dobrý, odpoviete. Má vynikajúce motocykle. (A možno dodáte: keby mne tak dal niekto taký motocykel, to by ste uvideli, čo by som dokázal!). l baže stat sa majstrom, k tomu zďaleka nestačil iba chuť a odvaha, nehovoriac o tom, že Františkovi Srnovi nikdy nikto jeho motocykle nedaroval.
Chrípka
Každý rok sa vyskytujú skoro pravidelné obdobia, kedy sa problém chrípky stáva znova aktuálnym. Napríklad teraz! Dozvedáme sa, že tu i tam je zvýšený výskyt chrípky. Je preto čas pripomenúť, čo o chrípke vieme, aj to, ako sa treba pred ňou chrániť a stretnutie s ňou čo najľahšie prekonať. Chrípkové ochorenie záčina náhle horúčkou, triaškou,bolesťami hlavy a svalstva. Sliznice nosa a hltana bývajú silne prekrvené. Horúčka trvá 2 až 4 dni, ak sa nepridružia ďalšie komplikácie. Vírus chrípky je vo veľkom množstve prítomný na povrchu buniek, ktoré vystielajú horné dýchacie cesty. Odtiaľ sa ľahko pri hovorení, kašli a kýchaním uvoľňuje a v podobe drobných kvapiek prenáša na osoby priamo alebo prostredníctvom predmetov, ktoré sú čerstvo potriesnené nosným sekrétom. Inkubačná doba, (t. j. doba za ktorú sa u postihnutého objavia príznaky ochorenia) je 1 až 2 dni, zriedka 3 dni. Imunita (odolnosť) získaná ochorením je krátkodobá, trvá najviac jeden rok.
Cesta pre Tjumenský plyn
Už od toku 1967 k nám prúdi zemný plyn zo ZSSR. Slúži ako základná surovina pri výrobe umelých hnojív v šali a v Strážskom, pomáha intenzifikovať hutné procesy vo Východoslovenských železiarňach a v magnezitovom priemysle na strednom Slovensku. Dodávky sovietskeho zemného plynu, ktoré predstavovali v roku 1967 viac ako 200 miliónov m3 a v roku 1970 1 miliardu m3 sa v uplynulých dvoch tokoch ďalej zvyšovali. Zemný plyn zo Sovietskeho zväzu zlepšuje našu energetickú bilanciu. Najväčšou československou investíciou v tejto päťročnici, je tranzitný plynovod medzi ZSSR krajinami západnej Európy a NDR. Ide o dielo neobyčajného významu, ktoré majú uviesť do prevádzky v IV. štvrťroku 1973. Dĺžka tranzitného plynovodu na našom území presahuje 1000 km, jeho západná čast má priemer potrubia 900 mm a východná časť 1200 mm, prevádzkový tlak je 75 atmosfér. Svojimi parametrami je ojedinelý nie len v Európe, ale vôbec na svete Tranzitný plynovod nadväzuje na sovietsky plynovod, ktorý privádza plyn z Tjumeňskej oblasti.
Viliam Thurzo - lekár,onkológ, vysokoškolský pedagóg
V prvej línii v boji proti rakovine
Ústav experimentálnej onkológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave jestvuje pomerne krátko. Jeho meno však už stihlo preniknúť na európske aj mimoeurópske lekárske fórum. Veľkú zásluhu na tom má riaditeľ a zakladateľ tohto ústavu, prof. dr. Villam Thurzo, doktor vied, člen korešpondent Slovenskej akadémie vied, ktorý nedávno oslávil svoje šesťdesiate narodeniny a pri tej príležitosti ho prezident republiky vyznamenal Radom práce za jeho záslužnú prácu v oblasti výskumu rakoviny. Profesor Thurzo so svojim teamom je "otcom" vírusu nového kmeňa vtáčieho sarkómu, ktorý má od roku 1954 v celosvetovej odbornej literatúre označenie B 77 a zasvätenci vedia, že B znamená začiatočné písmeno Bratislavy. V súčasnosti sa tento kmeň stáva jedným z hlavných modelových nádorových vírusov pre štúdium podstaty premeny normálnej bunky na rakovinovú. Objav potkanieho leukémogénneho vírusu v roku 1957 je tiež nerozlučne spätý s menom prof. Thurzu. Začiatky jeho výskumu v odbore onko-virológie — teda nádorových vírusov — boli dosť namáhavé v podmienkach malého laboratórneho oddelenia, z ktorého onedlho vybudoval ústav — dnes už so 160 pracovníkmi. Neľutoval námahu a svoj voľný čas na to, aby ústav rozšíril a doplnil. Výsledky sa veľmi skoro ukázali. A to dalo podnet na nadviazanie úzkej spolupráce s mnohými významnými ústavmi v zahraničí, kde stážovali jeho nadaní vedecki pracovnici. Veľkou poctou pre vedeckých pracovníkov bratislavského ústavu boli dlhodobejšie pobyty v zahraničí. Ponúkla im ich Medzinárodná únia proti rakovine v Ženeve, ktorá má veľmi náročné kritériá pre výber vedeckých pracovníkov. Sám profesor Thurzo sa od roku 1958 zúčastnil všetkých svetových onkologických kongresov,sympózií i ďalších podujatí, čo mu pomohlo nadviazať celý rad veľmi osožných odborných i priateľských kontaktov v mnohých európskych zámorských krajinách. V rozhovore o tom, čo sa deje nové v odbore onko-virológie, na ktorý sa zameral, nám profesor Thurzo o. i. povedal: — Z hľadiska medicíny, diagnostiky a liečenia ľudských nádorov sú to napríklad niektoré nové formy maligných národov, ako je lymfón afrických detí, ktorý je určite vírusového pôvodu. Zdá sa, že činiteľ, ktorý tu ako vírus vystupuje, má aj niektoré iné aspekty.
Domáce hudobné štúdio STUDIO 5000
Záujemci o kvalitné reprodukované slovo a hudbu obľubujú hudobné kombinácie, akou je napríklad STUDIO 5000 firmy Telefunken. Celá kombinácia patri do triedy HiFi a tvoria ju tri samostatné prístroje — gramofón, kazetový magnetofón a tuner so spoločným zosilňovačom, usporiadané do jedného celku. Prijímač má štyri vlnové rozsahy, indikátor vyladenia, automatické dolaďovanie frekvencie na VKV, senzorovú voľbu siedmich vopred nastavených staníc, umlčovač šumu medzi stanicami a je osadený dvadsiatimi integrovanými obvodmi. Zosilňovač pracuje v pásmach 20 až 40 000 Hz s výkonom 2 * 50 W so skreslením menším než 0,5 %. Gramofón poháňa 16 polový synchrónny motor, na prenos sily slúži remeň. Prenosky sú SHURE M75MG. Magnetofón má elektroniku prepínateľnú pre kazety FeCr i CrO, potláčanie šumu systémom Dolby, zabudovaný mikrofón a frekvenčný rozsah má 30 až 15 000 Hz.
Vznášadlo VTM
Z INICIATÍVY PRAŽSKEJ redakcie Věda a technika mládeži uzrel, svetlo sveta nový dopravný prostriedok — šesť metrákový ovál, vznášajúci sa na vzduchovom vankúši. Keď prišiel pred niekoľkými rokmi odborný spolupracovník redakcie, mladý Ing. Jindrich Leinweber s nápadom vznášadlo postaviť, púšťali sa všetci zúčastnení do malého dobrodružstva. Išlo predovšetkým o experiment: dokázať, že tak ako sú šikovní ľudia schopní postaviť model kozmickej lode či lietadla, možno dať dohromady aj vznášadlo. Kým tvorcovia rôznych modelov idú už väčšinou aspoň trocha vyšliapanou cestou, pustili sa mladi odborníci spolupracujúci s Ing. Leinweberom doslova na pole u nás neorané. Keď začínali, mali k dispozícii iba niekoľko fotografii podobných zariadení zahraničnej výroby a zopár údajov z odbornej tlače. Nadšenci z n. p. Avia Letňany a Aero Vodochody sa nedostatkom podkladov odradiť nedali. Ing. Leinweber všetko najskôr dôkladne prerátal. Potom začali s konštrukciou celého zložitého systému. Nešlo im totiž o to, postaviť vznášadlo, ktoré by sa na vzduchovom vankúši iba zdvihlo, tak ako sme to napríklad videli na výstave výsledkov technickej tvorivosti bulharskej mládeže v Plovdive. Cieľ bol náročnejší: postaviť dopravný prostriedok originálnej konštrukcie, dokonale ovládateľný tak, aby sa vznášadlo pohybovalo dopredu, dozadu i do strán.
Stredné odborné učilištia - sústavy stredných škôl
Výraznou črtou vedeckotechnického rozvoja v rozvinutej socialistickej spoločnosti sú kvalitatívne zmeny v charaktere a obsahu práce človeka vo výrobnom procese a premene vedy na bezprostrednú výrobnú silu. V čoraz väčšej miere sa prechádza od nekvalifikovanej práce k práci plne kvalifikovanej i vysoko-kvalifikovanej. Modernizuje sa výrobno-technická základňa a zdokonaľuje technológia. Tým sa samozrejme i mení postavenie robotníka vo výrobnom procese. Zvyšujú sa nároky na úroveň jeho všeobecného polytechnického a odborného vzdelania, teoretickej i praktickej pripravenosti a ideovo-politického profilu. Vďaka širšiemu uplatňovaniu vedy a techniky sa postupne stierajú rozdiely medzi fyzickou a duševnou prácou.