I keď ťažisko výroby spočíva vo výrobe morfínu a jeho derivátov, Slovakofarma produkuje aj desiatky druhov liekov, (v najväčšom počte je acylpyrín, algena, antasthman). Keď som prechádzala cez výrobňu, práve tu spracúvali penicilín, ktorý im dodáva v surovej forme n. p. Biotika v Slovenskej Ľupči. Pripomínalo to závodnú kuchyňu. Veľké kotle kde sa presne vybraté vzorky zarábali ako cesto na buchty. Ale potom bol už postup úplne iný. Hmotu preosievali cez sitá, v sušiarni sušili drobné granulky, ktoré predtým podľa veľkosti vytriedili. Pri konečnej úprave pridali ešte pomocné látky ako škrob. Z tab-letovacieho stroja vychádzali malé tabletky, jedna za druhou. Vo veľkých točiacich sa bubnoch ich obalili cukrovou zmesou, aby aspoň trochu zamaskovali ich nepríjemnú chuť. Ešte triedenie a už sme v baliarni. Stroje ukladajú tabletky do červených škatuliek a fľaštičiek. Acylpyrín balia do teplom lepiteľného celofánu.
Medzi každým technologickým krokom treba surovinu kontrolovať. Jeho fyzikálno-chemické vlastnosti, bakteriálne (na ktoré sa kladie teraz veľký dôraz) i administratívne. „Musíme mať prevádzkovú farmaceutickú istotu," zdôrazňuje vedúci prevádzky, magister Muller, „musíme mat priebežnú a trvalú kontrolu od vstupu až po finálny produkt!" Veď aké hrozné následky by mohla mat na ľudskom zdraví akákoľvek nepresnosť tu v závode, lekárni, alebo priamo vo vašich rukách. Okrem toho v Slovakofarme vyrábajú aj prípravky používané v liečebnej kozmetike - univerzálny, ochranný a regeneračný krém Gelée Royale, opaľovacie krémy, pleťové masky, výživné mlieka. No všetky lieky, kozmetické prípravky, ochranné pracovné masti, to všetko muselo najskôr prejsť rukami pracovníkov laboratória. Tak ako výrobu aj výskum zameriavajú na farmaceutický a chemický úsek. Chemici pripravujú nové látky, ktoré závod spracúva. Vo vývojovom farmaceutickom laboratóriu zase určujú liekovú formu čistých, klinicky a biologicky overených substancii. Určiť liekovú formu, znamená určiť, ako treba použiť účinnú látku či vo forme tabletiek, dražé, masti, tekutiny a určiť ich optimálne dávkovanie.
„A čo pripravujete nové ?"
kladiem tradičnú otázku RNDr. Godalovi a magistrovi Rázusovi. „Vyvíjame novú kontrastnú látku pre urológov, ktorá bude slúžiť v rentgenovej diagnostike, pripravujeme nové druhy šumivých tabletiek, — acylpyrínu, vitamínu C a kalciových preparátov."
ŠUMIVÉ TABLETKY
Nevedela som si ich v prvom momente predstaviť. No keď vhodil magister Rázus do pohára s vodou bielu tabletku veľkosti desaťhaliernika, pohár sa naplnil bublinkami. Tabletka o chvíľu zmizla. „Ochutnajte," ponúkajú ma, „je to acylpyrín". Na otázku, prečo pripravujú práve takto upravené tabletky, som sa dozvedela, že účinok rozpustených tabletiek je oveľa rýchlejší (v porovnaní s obyčajnými), sú ľahšie a rýchlejšie stráviteľné a tráviaca sústava je oveľa menej zaťažovaná ako pri trávení obyčajných tabletiek, že „šumenie" spôsobuje vhodne upravená sóda bikarbona, a takúto „sódovku" spríjemni ovocná príchuť. Lenže výroba týchto tabletiek nie je taká jednoduchá. Nie všetky účinné látky sa rovnako dobre rozpúšťajú vo vode. Každá látka má iné fyzikálne a chemické vlastnosti, pre každú treba nájsť vhodnú látku, ktorá pomáha rozpúšťaniu. Ani to nie je všetko. Tabletky musia byt chránené pred vonkajšou vlhkosťou, aby skôr než prídu z továrne „nevyšumeli".
V Slovakofarme majú ešte jednu novinku. Nie síce vo výskumnom laboratóriu, ale v objekte závodu športové ihrisko. Mladi ľudia, členovia SZM, sa postarali o zdravé strávenie voľných chvíľ nie len pre seba, ale pre všetkých zamestnancov závodu. Za 1500 brigádnických hodín a finančnej pomoci ROH si tu vybudovali tenisové, volejbalové, basketbalové a hádzanárske ihrisko. Slnko vyšlo spod mrakov a zaplavilo lúčmi celý závod. Závod, ktorého výrobky majú to najušľachtilejšie poslanie. Pomáhajú dostať sa spod mrakov bolesti a chorôb, pomáhajú zachrániť slnko ľudského života - zdravie.
Zdroj: Časopis Elektrón