V tomto období, v roku 1950 sa členom RVHP stáva Nemecká demokratická republika (NDR). V druhom období na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov sa k obchodnej výmene a vzájomnej pridáva už i náročnejšia forma výrobná spolupráca. Na 12. zasadaní RVHP v roku 1959 schválili Štatút Rady vzájomnej hospodárskej pomoci, ktorý okrem iného zakotvuje zásadu socialistického internacionalizmu. Tretie obdobie (1962 - 1969) prináša rozvoj koordinácie národohospodárskych plánov ako základnej metódy spolupráce. Päťročnica 1966 -1970 sa potom stáva prvou, v ktorej sú navzájom zosúladené plány ekonomického rozvoja. Kladú sa základy vyššej formy spolupráce — kooperácie a špecializácie. V roku 1962 sa členom RVHP stáva Mongolská ľudová republika. Štvrté obdobie od roku 1969 až po súčasnosť označujeme za etapu rozvoja socialistickej ekonomickej integrácie. Významnú úlohu v tomto smere zohralo 23. mimoriadne zasadanie RVHP na najvyššej úrovni v roku 1969. V roku 1971 schválili všeobecne známy Komplexný program ďalšieho prehlbovania a zdokonaľovania spolupráce a rozvoja socialistickej ekonomickej integrácie. V roku 1972 sa stala členom Rady Kuba a nedávno Vietnamská socialistická republika.
Znamená to, že RVHP dnes združuje desať socialistických krajín Európy, Ázie a Latinskej Ameriky, v ktorých žije viac než štyristo miliónov rudí — teda približne desatina obyvateľov sveta. Kým na počiatku spoločného postupu išlo o štáty väčšinou ekonomicky málo vyspelé, dnes už toto spoločenstvo vyrába viac než tretinu svetovej priemyselnej produkcie a je najmohutnejším ekonomickým celkom zemegule. Objemom svojej výroby napríklad viac než dvoj-násobne prevyšuje Európske hospodárske spoločenstvo a predstihuje aj USA. Za uplynulých tridsať rokov sa dosiahli veľké úspechy vo vyrovnávaní ekonomickej úrovne socialistických krajín. Je to pozoruhodný príklad socialistického internacionalizmu — súčasne však ide tiež o nevyhnutnú základňu pre vyššie stupne spolupráce. Veď nové, náročnejšie formy spolupráce môžu uskutočňovať iba krajiny, ktoré majú pre takúto aktivitu vybudovanú príslušnú ekonomickú, technickú a vedeckú základňu. Dnes sa tento smer stal rozhodujúci pre súčasný a najmä budúci rozvoj RVHP. Uveďme si niekoľko príkladov. K základným úlohám patrí riešenie problému surovín, palív a energie. Významnou oporou je sovietske prírodné bohatstvo — využívať ho však treba uvážlivo a efektívne, novými metódami. K známemu ropovodu Družba pristupuje plynovod Sojuz z Orenburgu, budovaný spoločnými silami socialistických krajín. Takisto spoločným dielom je vedenie s vysokým napätím Vinnica-Albert-irsa, ktoré umožni presuny elektrickej energie a ušetri stavbu niekoľkých elektrárni. Pre budúcnosť sa rozhodujúcou oblasťou energetiky stanú atómové elektrárne. Práve v tejto oblasti zohrá Československo v rámci RVHP významnú úlohu, keď budeme vyrábať nielen pre nás, ale aj pre potreby bratských krajín zariadenia pre atómové elektrárne — bude to najmä v závodoch Škoda Plzeň a SES Tlmače. Jedným z vrcholov vedeckotechnickej spolupráce je spoločný program výskumu vesmíru — a tu sa môžeme pochváliť, že spolu so sovietskymi kozmonautmi ako prvý vyštartoval náš Vladimír Remek.
Keby sme teda mali vyrátať čo všetko nám prináša aktívna účasť v RVHP, bolo by to veľmi veľa — od dodávok základných surovín cez kooperáciu pri výrobe nákladných áut či výpočtovej techniky až po využívanie atómu pre mier a výskum kozmického priestoru. Teraz sa pripravujú ešte náročnejšie spoločné dlhodobé programy, ktoré určujú opatrenia v rozhodujúcich odvetviach do roku 1 990 a niekedy až po prah storočia. Na úspešných tridsať rokov Rady vzájomnej hospodárskej pomoci teda nadväzujú ďalšie smelé perspektívy.
Keby ste chvíľku rozmýšľali, určite by ste v okolí svojej obce či mesta našli konkrétny príklad hospodárskej spolupráce s niektorou socialistickou krajinou, členom RVHP. Či už ide o výrobky blízkeho závodu alebo o veľkú stavbu; možno neďaleko vašej obce vedie trasa ropovodu Družba či vedenie vysokého napätia, ktorým prúdi elektrická energia v rámci jednotnej energetickej sústavy Mier. Aj my, naša redakcia, úzko spolupracujeme s redakciami časopisov pre mládež, ktoré píšu o vede a technike. Je to sovietska Technika molodeži, poľské Horyzonty techniki, Jugend und Technik z NDR, Orbita a Nauka i technika za mladežta z BER, maďarská Delta a Juventud Técnica na Kube. Neraz uverejňujú články z Elektrónu a my zasa z nich pravidelne vyberáme zaujímavé materiály pre vás. Robíme tak i tentoraz.
Zdroj: Časopis Elektrón