Iba malý nápis pred exponátmi: Nedotýkať sa!, bránil túžbe mnohých chlapcov chytiť loďku či čln do rúk. Skupinka chlapcov si práve obzerala model lode Edita. Autor Roman Kováč z DPM zo Serede získal zaň v kategórii 13 - 15 rokov I. cenu. Tento exponát ako aj mnohé ďalšie si vyžiadal vera trpezlivosti, precíznosti, zručnosti, námahy a samozrejme aj patričné vedomosti. Nuž, čo sa robí s chuťou a s radosťou, s veľkým záujmom a zmyslom pre techniku, to má aj dobré výsledky a tie sme toho roku videli al tu v Olomouci. Súťažiaci boli rozdelení do troch vekových kategórii: 9 - 12, 13 - 15 a 16 - 19 rokov. Treba povedať, že tohto roku boli práce ešte kvalitnejšie ako kedykoľvek predtým. Dokazuje to, že aj úroveň technických krúžkov je dobrá a že sa neustále z roka na rok zlepšuje, aj vďaka mnohým členom Zväzarmu, skúseným a často ešte aktívnym športovým pretekárom. Zo všetkých 37 prvých cien, ktoré boli udelené v technike, 8 pripadlo na Slovensko. Z toho 5 cien získali pionieri: Gery D. z ODPM, Chlurneckého ul. Bratislava II. v kategórii modely lietadiel (9 - 12) za akrobatický model JAK 9 P. Lehocký Erik, Idanská 5, Košice. V tej istej kategórii (13 - 15) za Saper Vetroň Experiment: Axamit Peter, Bardošova 12, Bratislava, v kategóri makety lodí (9 - 12) za sovietsky hliadkový čln SKA 065.
Čopko Emil, Marxova 19, Košice, v kategórií modely rakiet (13-15) za maketu sovietskej rakety GOA a piaty bol už spomínaný Kováč Roman. Ale nesúťažili len oni. V pavilóne každý deň prebiehala súťaž návštevníkov z oblasti technických hier a kvízov. Dopoludnia i odpoludnia sa tu schádzalo okolo 50 detí, ktoré sa spoločne hrali, spievali, tancovali, recitovali, učili sa nebáť sa techniky a pod vedením konferenciéra pobavili aj ostatných návštevníkov. Každý, deň na prehliadke patril niektorému z krajov, ktorý pripravil program. Takto mohli diváci vidieť napríklad vrcholné ukážky modelárskeho športu, majstrovstvo členov klubu raketových modelárov "Severka" pri KDPM v Ústi nad Labem, prípravu a odpaľovanie rakiet.
Expozícia prírodovedeckej činnosti
V Olomouc, nebola až taká atraktívna ako expozícia technickej činnosti. Napríklad z herbára vidieť iba niekoľko Iistov. Ale ak máte fantáziu a prejdete sa po Turčianskej záhradke, vidíte za rastlinkami desiatky prešľapaných kilometrov, množstvo hodín strávených Iisovaním a popisom bylín. Potom sa aj na ukážky z herbára Vierky Slávikovej z Turčianskych Teplíc, za ktorý získala tretiu cenu, dívate s väčšou úctou. Peknou prácou. zbierkou semien drevín sa predstavil botanický krúžok zo ZDŠ Turč. Podhradia. S laboratórnou kryštalizáciou modrej skalice zase prírodovedný krúžok z Topoľčianok. V poslednom období sa v mnohých krúžkoch venujú výrobe učebných pomôcok. I. cena v tomto obore putovala na Slovensko. Získala ju Ústredná stanica mladých prírodovedcov v Bratislave za model včely medonosnej. Ďalšou častou prehliadky boli ukážky prírodovednej činnosti v spolupráci so záujmovými zväzmi. Peknú expozíciu mali rybári. Čestné uznanie za plaváčiky dostal rybársky krúžok pri Okresnom dome pionierov a mládeže Bratislava. Jednou z vrcholných akcii osláv 30. výročia založenia Pionierskej organizácie bol „Deň rybárov a poľovníkov". Mladi návštevnici si so záujmom prezerali ukážky rybolovnej techniky výcviku loveckých psov a sokolov.
Zdroj: Časopis Elektrón