História v kocke
Ozubnicová železnica Štrba – Štrbské Pleso bola postavená už na existujúcej časti pôvodnej ozubnicovej železnici na parný pohon a patrí v Čekoslovensku k najstarším horským železniciam svojho druhu. Jej výstavba trvala presne jeden rok. Prevádzka parnej ozubnicovej železnice bola spustená 30 júla 1896 a slúžila až do roku 1932. Vo vozovom parku v tedy boli dva parné rušne, 4 osobné a 2 nákladné vozne. U parných rušňov je zaujímavé to, že ich konštrukcia bola postavená na takzvanej šikmine aby zaručovalo, že parný kotol bude počas prevádzky vo vodorovnej polohe. Osobné vozne boli drevenné a nastupovalo sa do nich nie z boku, ale z čela vozňa. Na čele bola nie len malá nástupná plošina, ale nachádzala sa tu i ručná brzda, ktorú obsluhoval zriadenec pri ceste vlaku z kopca. Teda v smere Štbrské pleso - Štrba. Vlak sa zo Štrby na Štrbské pleso prepravil zhruba za 37 minút (pri naplnenosti dvoch osobných vozňov 100 cestujúcimi). Nová etapa prevádzky ozubnicovej železnice začala v tedajšom Československu až rokom 1970.
Lanovka na Hrebienok bola súčasťou Tatranskej elektrickej železnice a do prevádzky bola uvedená v roku 1908. Na prepravu osôb boli určené dve kabíny. Výškový rozdiel medzi stanicami bolo 254 metrov. Pôvodná trasa lanovky slúžila až do roku 1967. Následne nasledovala rozsiahla rekonštrukcia. Boli postavené moderné koncové stanice v Starom Smokovci a na Hrebienku. Poslednou rekonštrukciou lanovka prešla v roku 2007.
Visutá lanová dráha z Tatranskej Lomnice cez medzistanicu Štart až na Skalnaté pleso sa začala stavať v roku 1936. Prevádzka započala v decembri 1937. Súčasne s lanovkou na Skalnaté pleso sa začal stavať aj druhý úsek zo Skalnatého plesa na Lomnický štít. Lanovka bola spustená do prevádzky v roku 1940. Materiál potrebný na výstavbu vysutej lanovky bol na Skalnaté pleso dovezený koňmi a na Lomnický štít bol vynášaný ľuďmi. Na vrchol Lomnického štítu (2 634 m) bolo vynesené takmer 300 ton stavebného materiálu. Vtej dej dobe vyniesol jeden muž za celý týždeňn na vrchol na svojom chrbte 750 kg. Na jeden výstup to činilo 63 kg čo v tomto zložitom horskom teréne nebolo jednoduché. Dvaja robotníci zahynuli v strminách Lomnického štítu. Počas druhej svetovej vojny v januári 1945 ustupujúce nemecké vojská poškodili objekty lanovky. Prevádzka sa obnovila až roku 1949. Lanovku stavalo približne 70 ľudí z Lendaku, Spišskej Belej a Kežmarku. Jedno montážne lano nieslo vo svojich rukách na štít 36 mužov. Dĺžka lana 1850 metrov. Prevys lana dosahuje priemerne 235 metrov. Sklon szúpania činí približne 515 promile. Budovy lanoviek boli vytesané z kameňa.
Technické parametre:
- Dolná stanica: 1751 m.n.m.
- Horná stanica: 2634 m.n.m. Dĺžka dráhy: 1867,2 m
- Rýchlosť jazdy: 4,1 m/s
- Počet kabín: 1
- Kabína pre 15 osôb.
- Posledná modernizácia: 1988.
- Výrobca: Von Roll - Švajčiarsko
- Doba jazdy: 8,8 min.