Letný čas je označenie systémovej úpravy merania času, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale používa sa čas, ktorý je o určitú hodnotu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu. Cieľom letného času je úspora elektrickej energie, ktorá by bola inak potrebná pre večerné osvetlenie. Dôvodom je, že väčšina ľudí je aktívnejšia večer (po západe slnka) ako ráno (pred východom slnka).
Princíp podobný letnému času sa asi prvýkrát objavil v roku 1784 v liste Benjamina Franklina vydavateľom časopisu Journal of Paris. List však bol mienený ironicky, Franklin nenavrhoval zavedenie letného času, ale aby ľudia vstávali aj chodili spať skôr, čím by lepšie využili denné svetlo. V praxi bol letný čas po prvý raz zavedený za prvej svetovej vojny v roku 1916, a to hneď v niekoľkých európskych krajinách. Ako prvý zrejme letný čas zaviedlo Nemecko od 30. apríla 1916 do 1. októbra toho istého roku, a Rakúsko-Uhorsko, ktorého súčasťou vtedy boli i české krajiny. Tento letný čas sa v oboch ríšach uplatňoval až do roku 1918. Tiež Veľká Británia si upravila hodinky a letný čas tu v treťom vojnovom roku fungoval medzi 21. májom a 1. októbrom 1916. Ďalej potom vo Švédsku od 15. mája 1916 do 30. septembra toho istého roku, ale v ďalších rokoch sa v ňom už nepokračovalo.
Letný čas bol znova zavedený v dôsledku úsporných opatrení za druhej svetovej vojny. V českých krajinách (vtedy v Protektoráte Čechy a Morava) fungoval nepretržite od 1. apríla 1940 až do 4. októbra 1942, ďalej potom v letných mesiacoch rokov 1943 - 1949. Na prelome roku 1946 (1. decembra 1946 - 23. februára 1947) bol zavedený tiež takzvaný zimný čas, kedy bol čas posunutý o jednu hodinu dozadu - tento opačný posun je zrejme svetovým unikátom. Príslušné vládne nariadenie bolo vydané 27. novembra, teda štyri dni pred zmenou.
Každoročný letný čas bol v Československu zavedený v roku 1979. Po niekoľkých rokoch sa ustálilo pravidlo, podľa ktorého sa letný čas zavádzal posledný marcový víkend (v noci zo soboty na nedeľu) a končil posledný septembrový víkend.
Zdroj zvukové ukážky: Český rozhlas
Zdroj informácií k článku: cs.wikipedia.org