Časopis vydával Slovenský ústredný výbor Socialistického zväzu mládeže vo vydavateľstve Smena. Rozširovala ho Poštová novinová služba (PNS).
A čom písal tento časopis? Vybrali sme nasledovný úryvok z čísla 1/1985. Článok s názvom "Sprievodca nášho života" a "Strava z automatu".
Sprievodca nášho života
Najrozširenejšími svetelnými zdrojmi sú dnes žiarovky. Vyrábané v stomiliónových sériách. Sú pomerne lacné a prispôsobivé. Pravda pojem „lacné“ je relatívny, podmienený desiatky rokov trvajúcim vylepšovaním a hromadnosťou výroby. V súčasnosti sú už žiarovky na ústupe a mali by ich nahradiť žiarivky. Koncom tisícročia by sa mali žiarovky zúčastňovať na výrobe svetla necelýrni piatimi percentami. Žiarovka je tepelný svetelný zdroj. V sklenenej banke je tenký volfrámový drôtik chránený pred oxidáciou vzdušným kyslíkom buď vysokým vákuom, alebo častejšie, naplnením banky inertnými plynmi (argón, dusík. kryptón a podobne). Volfrám je veľmi ťažký kov s bodom topenia 3 410°C. Polotovarom na výrobu vlákien je tyč vyrobená z volfrámového prachu lisovaním a spekaním metódou práškovej metalurgie. Tyč se preťahuie radom postupne sa zužujúcich prievlakov vyložených diamantami (tzv. kalibre). Hotové vlákno sa musí podrobiť radou ďalších operácií, ktorých cieľom je zabezpečiť požadované vlastnosti, najmä mechanickú pevnosť. Kvôli vylepšeniu kryštalickej štruktúry pridávajú k volfrámu stopové množstvá iných látok (Si 02, draslík, rhénium). Dokonale vlákna dáva patentom chránený postup Copperflex, založený na ešte jednom prechode vlákna kalibrom, tentokrát vyloženým meďou.
Druhým najrozšírenejším svetelným zdrojom po žiarovke sa stala žiarivka. V niektorých štátoch (napr. Japonsko) sa už dokonca dostala vo výroba svetiel na prvé miesto. Ide o nízkotlakovú ortuťovú výbojku, pri konštrukcii ktorej využili premenu krátkovlnového ultrafialového výboja na viditeľné svetlo pomocou luminoforu naneseného na vnútorné steny výbojky. Hoci zatiaľ poznáme žiarivku najmä v tvare trubice ich vývoj nezadržateľne smeruje k výrobe tzv. kompaktných žiariviek, ktoré sa rozmermi, tvarom i farbou svetla podobajú žiarovkám.
Obaly na hotové jedla zo z ušľachteného kartónu
Rozvoj vedy a techniky v posledných desaťročiach prináša veľké zmeny aj v spôsobe myslenia, správania sa a v samotnom životnom štýle. Tieto zmeny sú však o niečo oneskorené za vývojom vedy a techniky. Názorným príkladom je stravovanie, kde sa často náš spôsob neodlišuje od spôsobu stravovania našich starých mám. Poznatky vedy a techniky umožnia v potravinárstve nielen značne znížiť pracnosť a zdĺhavosť prípravy hotových jedál ale zabezpečia aj lepšie využitie surovín s maximálnym zachovaním ich nutričných hodnôt. Pokrokom v stravovaní bude hromadná výroba, balenie a distribúcia hotových jedál, vrátane likvidácie odpadu. Úlohou potravinárskeho priemyslu v ďalšej päťročnici je výrazne pokročiť vo výrobe polotovarov hotových jedál pre spoločné stravovanie, tak aj pre domácnosti.