Legendárne rádio, ktoré mal kde kto a dodnes ho občas stretneme v bežnej prevádzke. Vyniká citlivosťou a spoľahlivosťou, vo svojej dobe bolo obľúbené pre príjem západného vysielania na KV. Rozprestreté pásma KV umožňujú ľahké ladenie. Odber z batérií je minimálny, okolo 20 mA. Rádio funguje aj pri značne zníženom napájacom napätí, čo spôsobuje, že obsluha včas nevymení slabé batérie a tie potom do prístroja vytečú. Preto má väčšina týchto rádií značne skorodovaný priestor pre batérie. Pomerne často sa tiež stretneme s kusmi, ktoré majú v priestore pre batérie vstavaný sieťový zdroj. Nevýhodou rádia je málo podrobná stupnica.
Existujú dve základné varianty líšiace sa vzhľadom stupnice. Na prístroji bol počas výroby vykonaný rad zmien, jednotlivé série sa tak napríklad líšia prítomnosťou drážok na madle, popismi na zadnej stene, prevedením konektorov a pod. Pre západné trhy bol prístroj vyrábaný pod názvom Vega 206.
Ako som spomenul v úvode, môj kus bol prvým starým rádiom, čo som získal. Bol v peknom stave. Pretože som ho bežne bral na dovolenke a všelijako s ním experimentoval, postupne bol doplnený o konektor s vyvedenou medzifrekvenciou (kvôli príjmu DRM) a konektor pripojený na oscilátor (kvôli pripojeniu čítača). Atypický konektor pre slúchadlá som vymenil za štandardný Jack 3,5, do priestoru pre batérie som vstaval zdroj so stabilizátorom a 9V batériou, ktorý umožňuje prevádzku z externého zdroja 12 V (napr. autá), kedy sa zároveň malým prúdom dobíja vstavaná batéria. Pri dovolenke na Šumave v r. 2009 prístroj pri páde prišiel o madlo, ktoré som nahradil textilným pásikom. Súčasný stav je teda značne nepôvodný, avšak VEF má v mojej zbierke svoje pevné miesto.
Na tieto rádiá narážam na zberných dňoch dosť často, ale stačí mi jeden kus, ostatné odovzdávam ďalej. Kedysi mi doma jeden nájdenec začal asi po štrnástich dňoch sám hrať, boli v ňom ešte slabé batérie, ktoré z nejakého dôvodu náhle ožili a ja som sa potom čudoval, čo mi to hrá pod stolom.
Výrobné družstvo "VEF" V. I. Lenina, ZSSR, 1973 až cca 1990
Zdroj: Lukáš Petřík