nedeľa, 20 jún 2021 13:20

Fluorizácia

Napísal(a)
Tento článok má slov
Čas čítania: min.
Úroveň obtiažnosti čítania :
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Fluorizácia Fluorizácia Časopis Elektrón

Vážnym problémom zdravého vývinu ľudského organizmu nie je iba liečba vrodených a získaných ochorení, ale predovšetkým spôsob a metodika preventívnej starostlivosti. Celý rad preventívnych opatrení uplatňovaný v zdravotnej politike štátu a spoločnosti vychádza zo snahy zachovať človeka zdravého po stránke telesnej i duševnej. I ba takýto zdravý človek môže mat radosť zo života, môže rozvíjať svoje tvorivé schopnosti k vlastnému prospechu, i k prospechu spoločnosti. Potrebu širokej aplikácie preventívnych opatrení v zdravotníctve vyzdvihujú i závery XIV. zjazdu KSČ a uznesenia vlády ČSSR. Jednou z preventívnych metód zachovania zdravé-ho chrupu je i fluorizácia pitnej vody a niektorých potravin. Fluorizácia pitnej vody je totiž účinná metóda, ktorú široko aplikujú na území ľudovodemokratických štátov. Napríklad v ZSSR túto metódu uplatňujú v oblasti, v ktorej žije viac ako 25 miliónov obyvateľov.

Prečo Fluór?

Fluór (prvok chemického označenia F) je prudko jedovatý. V zlúčeninách, kde sa vyskytuje ión fluóru, však nemá jedovatý účinok. Prítomnosť fluóru v ľudskom organizme (je súčasťou pevných stavebných látok telovej kostry, zubov, svalstva, a niektorých telových tekutín), je nesmierne dôležitá. Najdôležitejší je jeho proti kazový účinok, na tvrdé zub-né tkanivá. Ak je fluóru v povrchovej sklo-vinnej vrstve zubov málo, sklovina je veľmi náchylná k tvorbe zubného kazu. Naopak, ak ho je dostatok, zabraňuje rozpustnosti skloviny v rôznych kyselinách, ktoré sú v ústnej dutine. Rozhodujúci je preto obsah fluóru v povrchovej vrstve zuba (jeho nadbytok však spôsobuje nežiadúce chorobné zmeny na zubných tkanivách, ktoré nazývame fluoróza). Preto pri dávkovaní fluóru je veľmi dôležité použité množstvo tejto látky. Už pri vývoji ľudského plodu sa ióny fluóru do-stávajú spolu s inými živinami z organizmu matky do organizmu dieťaťa. Túto cestu putovania fluóru do vyvíjajúcich sa zubov nazývame vnútornou cestou. Ak má matka vo svojej strave dostatočné množstvo fluóru, je pred-poklad, že i dieťa ho dostane potrebné množstvo na dobrú impregnáciu všetkých zubných tkanív. Ak nie, tak zúbky kojenca nebudú mat dobrý základ a budú rýchlo podliehať kazu.

Ióny fluóru sa metabolicky (látkovou premenou) včleňujú do zubných tkanív. To má za následok ich zvýšenú tvrdosť a zníženú rozpustnosť v kyselinách. Tvrdé zubné tkanivá (zubnú sklovinu, zubovinu a zubný cement) tvoria až v 99 % nerastné látky v podobe zlúčenín minerálnych soli. Najdôležitejšou zložkou je kalcium (vápnik) a fluór. Kalcium s hydroxylovou skupinou OH vytvára tzv. hydroxy-lapatitovú mriežku. Substancia hydroxylapatitovej mriežky je veľmi nestála. Ľahko uvoľňuje ióny vápnika, čo umožňuje odvápnenie skloviny a tvorbu zubného kazu. Pri impregnácii skloviny ióny fluóru vytláčajú z hydro-xylapatitovej mriežky OH skupinu, ktorú fluór nahradzuje. Tak vzniká z neodolného, rozpustného hydroxylapatitu veľmi odolný a nerozpustný fluórapatit.

Obsah fluóru v tvrdých zubných tkanivách závisí od jeho množstva dodaného organizmu potravou a pitnou vodou. Vonkajšia cesta fluóru prebieha priamo, účinkom fluoridovaných prostriedkov na sklovinu v ústnej dutine. Toto umožňuje využívať i iný dôležitý účinok fluóru — jeho proti-enzýmový účinok. Enzýmy sú v slinách a sú to látky pomáhajúce rozpúšťať a rozkladať cukornaté látky, z ktorých a potom tvoria rôzne kyseliny. Ak sklovina nie je dostatočne impregnovaná, kyseliny ju rozrušujú. Fluór totiž napadá enolázu, ktorá je „zodpovedná" za tvorbu kyseliny pyrohroznovej, prerušuje glykolýzu v štádiu fosfoglycerinovej kyseliny a tak sa vytvára menej pyrohroznovej a mliečnej kyseliny. K prerušeniu kvasného pochodu fluórom je potrebná jeho určitá koncentrácia, približne 0,5 mg fluoridu na 1 I vody. Fluór sa v podobe fluoridových iónov zachycuje a ukladá do jemných povlakov na povrchu skloviny. Keď je jeho koncentrácia nižšia ako 0,5 mg na I vody, jeho účinnosť je nízka. Pri zvýšení nad množstvo 2 mg pôsobí na sklovinu toxicky pričom vznikajú v sklovine tzv. fluoridové škvrny. Svetová hospodárska organizácia odporúča fluorizáciu vody do množstva 1,2 mg na I vody. Túto koncentráciu je pripustné meniť podľa geografických oblasti a podľa spôsobu výživy.U nás je doporučená norma 1 až 1,2 mg F na I vody. Prírodná pitná voda neobsahuje dostatok fluoridov, a preto treba pitnú vodu umele fluoridovať. Okrem toho možno užívať i fluoridové tabletky, piť fluoridované mlieko. V poslednej dobe pokusne fluoridujú i kuchynskú soľ a iné druhy potravín. Aj tak však najvýdatnejší zdroj fluóru poskytuje upravená pitná voda. Fluoridovanie pitnej vody znižuje kazivosť chrupu, štatistika hovori o 40 až 47 %. Na fluoridovanie pitnej vody slúži fluorid sodný (NaF), alebo fluorkremičitan sodný. Ročné náklady na jedného obyvateľa sa rovnajú zhruba cene jednej zubnej kefky. Pôsobnosť proti kazom sa odhaduje do 45. roku života a celkový efekt na jednu generáciu. Fluoridácia pitnej vody má však i veľkú nevýhodu. Možno ju realizovať iba tam, kde je jednotný zdroj pitnej vody, teda vodovod. Kde nie je, fluoridácia prostredníctvom vody prakticky nie je možná. Preto treba použiť iné, i keď nie tak efektívne metódy — napr. fluórové tabletky. Účinok týchto tabletiek je však tiež obmedzený a po ôsmom roku života už ich užívanie nemá praktický význam. Treba ich užívať pravidelne minimálne 200 dni do roka. Zníženie kazivosti užívaním fluórových tabletiek sa pohybuje medzi 20 až 40 %. Pitie fluoridovaného mlieka prináša iba polovičný efekt (v porovnaní s vodou), pretože fluór sa z mlieka absorbuje o polovicu pomalšie ako z vody.

V školskej preventívnej starostlivosti o chrup mladej generácie používajú osvedčenú metódu miestnej aplikácie fluoridových preparátov. Na toto slúžia roztoky fluoridu sodného a fluoridu cinnatého. Klasický spôsob je založený na lokálnej aplikácii dvojpercentných fluoridových roztokov štyri razy do roka. Dĺžka pôsobenia na sklovinu je 5 až 8 minút. Táto metóda je dosť nákladná, aplikujú ju v 3, 7, 10 a trinástom roku života. Aplikácia Fluoridu cinnatého je oveľa účinnejšia, jej nevýhoda spočíva v tom, že tento fluorid je nestály a pomerne drahý. Vyžaduje aplikáciu prostredníctvom obkladov a pri dlhšom pôsobení sfarbuje výplne opravovaných zubov (plomby). V prevencii zubného kazu sa fluorid cinnatý prakticky nepoužíva. Masovejšia a menej náročná, pritom však dostatočne účinná je metóda aplikácie fluoridu sodného tzv. výplachovou metódou. Treba však dbať, aby sa takýto roztok nedostal do styku so sklenenými nádobami. Kremičité sklo totiž znižuje jeho účinok. Treba použivať poháre z umelej hmoty, alebo smaltované nádoby. Dokonalá hygiena dutiny ústnej, správna výživa a aplikácia fluoridových preparátov cestou výplachovej metódy dokážu znížiť kazivosť zubov až o 60%. Kaz však úplne neodstráni ani jedna z týchto zložiek, oddaľuje ho však do obdobia, ktoré je menej nebezpečné pre životnosť zubnej drene.

Ešte si povedzme čo v prevencii už robíme a čo ešte treba urobiť. Predovšetkým sú to masové akcie fluoridácie na školách (základných). Ďalej sú to už vybudované fluoridačné úpravne pitnej vody zásobujúce vodovody pitnou vodou v pomerne rozsiahlych oblastiach. Takto upravenú pitnú vodu pijú v Brne, Písku, Tábore, na Slovensku ako prvé mesto bola Modra. Teraz takéto zariadenie montujú pre Banskú Bystricu a iné mestá. Náklady na vybudovanie jednej takejto stanice sú 70 až 100 tisíc Kčs. Návratnosť v podobe úspor na ošetrovacie náklady je však viac-násobne väčšia a hlavne veľmi rýchla. Tam, kde nemožno fluoridovať vodu, treba doposiaľ chýbajúce množstvo fluóru prostredníctvom tabletiek, fluoridovaním mlieka a iných potravinových článkov.

Zdroj: časopis Elektrón

Zobrazené 1322 krát
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Napíšte komentár

Zverejnenie komentára z dôvodu neúnosných reklamných aktivít niektorých návštevníkov podlieha schváleniu administrátorom. Tým ale nie je dotknutá sloboda slova, ak nie sú porušené pravidlá tohoto portálu. Komentáre sú následne zverejnené do 24 hodín.

 

Vyhľadávanie

 

70. roky normalizácie

  • Magnetofón B100
    Magnetofón B100 Pred niekoľkými mesiacmi sa objavil na našom trhu nový magnetofón, ktorý svojim koncepčným riešením a parametrami vyhovie väčšine záujemcov o…
  • Tajomstvo Veľkonočného ostrova
    Tajomstvo Veľkonočného ostrova PÍSMO PREDSTAVUJE medzník, ktorý oddeľuje pravek od historického obdobia. Vynález písma však tvori ešte významnejší krok vpred ako objav ohňa.…
  • Československý socialistický priemysel - odozvy zo sveta
    Československý socialistický priemysel - odozvy zo sveta Technické služby mesta Helsínk vyjadrili vo svojom liste Škoda exportu veľké uspokojenie so spoľahlivosťou prevádzky turbo sústroja 3.5 MW, ktorý…
  • Tajomstvá Chufevovej pyramídy
    Tajomstvá Chufevovej pyramídy Egyptské pyramídy patria k najväčšmi a najstarším divom sveta. Je ich asi sedemdesiat a prvú z nich (stupňovitú skladajúcu sa…
  • Motocykle na FICC
    Motocykle na FICC Vo Vysokých Tatrách bolo v dňoch 11. augusta (píše sa rok 1974 - poznámka redakcie) XXXV stretnutie Rallye FILL Federation…
  • Trenčianskí textilní pracovníci oslavujú
    Trenčianskí textilní pracovníci oslavujú IX. plenárne zasadanie Ústredného výboru SZM 11 a 12 októbra 1974 posúdilo prácu organizácie Socialistického zväzu mládeže v textilných závodoch.…
Sklenka vína ti neuškodí, a plnou bečku nevypiješ.

Slovácké přísloví

Jiří Menzel

Tolerance není lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít pravdu.

 

ONLINE

Práve tu je 482 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Nedal pán boh svini rohy, ani žene mužské nohy.

Slovenské príslovie

 

Vojnové roky

 

Kolektivizácia

  • Kapitán Dabač
    Kapitán Dabač Film Paľa Bielika z roku 1959 natočený, patril hádam v päťdesiatych rokoch v kinách k tým najnavštevovanejším. Hlavnú postavu si…
 

Stagnácia

  • Chuligánstvo za socializmu
    Chuligánstvo za socializmu Chuligánstvo, záškoláctvo a vyhýbanie sa práci bola častou témou výchovno vzdelávacích činností doby socialistického realizmu. Veľa vecí bolo za socializmu…
 

Normalizácia

 

Socialismus

  • The Beatles
    The Beatles A Hard Day's Night alebo po slovensky povedané ťažký deň, bol film v ktorom som prvý krát v bývalom Československu…
 

Privatizácia

  • Vyberáme z časopisu Roháč...
    Vyberáme z časopisu Roháč... Vážení srandisti Týmto záväzne prihlasujem seba aj všetkých starých mládencov do Vášho hnutia — pokiaľ to už voľakto neurobil. Dôvody:…
 

Globalizácia

 

Pripravované články

Mozog rozpráva o sebe

Mozog rozpráva o sebe

Akademik Viktor Gluškov sa zaoberá aj tajom stavmi ľudského mozgu.

Bude publikované:
sobota, 21 september 2024 08:00


Domáce potreby, Drobný tovar a Drogéria (čo sa ponúka v predajniach?)

Domáce potreby, Drobný tovar a Drogéria (čo sa ponúka v predajniach?)

Čo sa ponúka v predajniach Domáce potreby, Drobný tovar a Drogéria? Dobový článok zo 70. rokov 20. storočia.

Bude publikované:
streda, 02 október 2024 08:00


Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2024. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk
Tieto webstránky využívajú súbory Cookies. Ak pokračujete bez zmenenia nastavení súborov cookies, súhlasíte s ich použitím. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.