utorok, 14 október 2014 10:14

Tatranské vysokohorské chaty - Téryho chata

Napísal(a)
Ohodnoťte tento článok
(0 hlasov)
Téryho chata Téryho chata sk.wikipedia.org

Téryho chata (ľudovo nazývaná Terynka) je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata vo Vysokých Tatrách. Leží pri Piatich Spišských plesách v Malej Studenej doline, nad skalnou stenou, odkiaľ pomyselne stráži túto dolinu. Téryho chata bola postavená roku 1899 podľa projektu spišskosobotského architekta Gedeona Majunkeho. Chata od svojho založenia nesie meno podľa banskoštiavnického lekára Edmunda Téryho, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky vo vtedajšom Uhorsku. Okrem iných vystúpil ako prvý aj na okolité štíty: Prostredný hrot (1876) a Pyšný štít (1877). Do roku 1933 bola najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách. Od roku 1936 má celoročnú prevádzku. V roku 1944 chatu spravovali slovenskí vysokoškolskí študenti, ktorí tu počas povstania ukrývali poľských odbojárov či ruských utečencov zo zajateckých táborov. Chata prešla viacerými stavebnými úpravami, naposledy v rokoch 1979-82, stavebný materiál na opravu vynášali nosiči na svojich ramenách, no napriek tomu si zachovala pôvodný tvar podľa architekta Majunkeho. K chate sa viaže aj meno tatranského beletristu – chatára Bela Kapolku.

Čulý ruch v Malej Studenej doline panoval už na začiatku 18. storočia, keď do doliny zavítali hľadači pokladov, zlatokopovia, bylinkári a lovci kamzíkov, ale i pastieri. V súvislosti s týmito aktivitami sa spomína ako miesto odpočinku mohutný balvan ležiaci pod Veľkým svahom, ktorý nazývali Ohniskom ( 1592 metrov nad morom). Bolo tu ohnisko a neskôr sa okolo previsnutých  častí balvana postavili ochranné múriky zo skál a výstelku tvorila kosodrevina. Priestor bol dostatočný pre 4 nocľažníkov. Neskôr bola v doline asi v roku 1793 postavená Csákyho poľovnícka chata, pri ktorej začali vyrastať ďalšie stavby. Prvý turistický chodník do Malej Studenej doliny sa vybudoval v roku 1875. 28. mája 1889 sa navrhlo na členskej schôdzi pobočky Uhorského karpatského spolku  postaviť chatu pri piatich spišských plesách na podnet zdravotného radcu na ministerstve vnútra v Budapešti, Dr. Edmunda Téryho (1856 -1917).

Dňa 19 mája 1898 bola poverená stavebná spolková komisia  pod vedením Dr. Edmunda Téryho vyhliadnuť vhodné miesto pre stavbu budúcej chaty. Nakoniec komisia vybrala pozemok nad jazerskou stenou v blízkosti spišských plies. Základný projekt a rozpočet vypracoval Ing.Jozef Pfinna Gedeon Majunke. Rozpočet vo výške 6 tisíc forintov bol odhlasovaný a mohlo sa započať s výstavbou. Chata sa stavala za použitia trhavín. Stavebný materiál sa dovážal z Popradu konskými furmanmi. Zvieratá sa denne otočili aj tri krát a viezli priemerný náklad 50 kg. Celkovo sa vynieslo 28 280 kg cementu, 4 425 kg vápna,  3 300 kg sadry, 10 739 kg dreva a 4 591 kg železa. Na stavbe sa vystriedalo 125 robotníkov. 18. júla 1899 bola chata dostavaná. 21 augusta 1899 bola chata slávnostne otvorená. Podľa návrhu zapisovateľa Maďarského turistického spolku  nazvali chatu, ako Téryho chata. Chata disponovala kuchyňou, komorou, , izbou správcu a miestnosť pre 3 horských vodcov a 4 hosťovskými izbami. Prvým chatárom bol Ján Adriáni. Chata sa stala jednou z najnavštevovanejších objektov vo Vysokých Tatrách (turisti z Uhorska, Nemecka, Francúzka, Veľkej Británie, Ruska ale i z Talianska).

V roku 1911 bola jedáleň prispôsobená možnostiam núdzového ubytovania  pre ďalších 16 osôb. V roku 1912 vznikla drevená prístavba a chata získala telefónne spojenie. V roku 1931 chatu odkúpil štát (ČSR), ktorý ju dal do správy Klubu československých turistov. V roku 1935 bola chata dovybavaná ústredným kúrením  na pevné palivo. V tom istom roku sa započalo s výstavbou turistického chodníka (takzvaný úsek Ostravskej cesty medzi Téryho chatou a Priečnym sedlom). Chodník bol dokončený v roku 1936. V roku 1937 sa dokončila prístavba kamennej terasy. V roku 1955 chata prešla ďalšou rekonštrukciou. Rozšírili ju o drevenú prístavbu  pred vchodom na severovýchodnom nároží. Téryho chata ešte napokon niekoľkokrát zmenila majiteľa. Po druhej svetovej vojne prešla chata pod Klub slovenských turistov a lyžiarov a neskôr zase patrila Sokolu, Tatranským chatám, Komunálnemu podniku, Interhotelu Tatry a po reštitúcii 1991 ju získal  späť Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Najrozsiahlejšou rekonštrukciou prešla Téryho chata v rokoch 1979 - 1983, kde okrem nového ústredného kúrenia pribudla umyváreň so sprchami, splachovacie WC, agregát na výrobu elektrickej energie (380 V) a chata v podstate dostala súčasnú podobu. Pred vchodom bola vybudovaná kamenná terasa a chata bola znovu otvorená pre verejnosť 1. októbra 1982. Dnes má Téryho chata kapacitu 24 lôžok, na poschodí je jedáleň pre 50 stravníkov. Ubytovaní majú k dispozícii samoobslužnú kuchynku. Na chate je stanica Horskej záchrannej služby. V roku 1995 postavili medzi Stredným a Dolným Spišským plesom hrádzu pre malú vodnú elektráreň. V roku 2009 chata dostala fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie zo slnečného svetla. Jedáleň Téryho chaty zdobí dobový portrét Edmunda Téryho. Chatárom na obdobie 2011-2016 je na základe výberového konania z 2.9.2010 a novej nájomnej zmluvy Miroslav Jilek.

Zdroj: wikipedia
Web: teryhochata.sk

Prístupnosť k Téryho chate

Chata je prístupná od Zamkovského chaty (po zelenej značke, 2h). K Zamkovského chate sa ide buď z Hrebienka alebo Skalnatého plesa (po červenej značke). Len od Hrebienka je ale chata prístupná celoročne. Od Téryho chaty vedie chodník (po zelenej a žltej značke ) cez Pfinnovu kopu do Dolinky pod Sedielkom a odtiaľ buď cez Priečne sedlo (po žltej značke) do Veľkej Studenej doliny alebo na sedlo Sedielko (po zelenej značke) a do Javorovej doliny.

Vytlačiť
Tento článok si prečítalo 738 ľudí Naposledy zmenené štvrtok, 12 jún 2014 21:13
R.F.K.

Šéfredaktor magazínu

Media

Fotovoltika na Téryho chate Enel Slovensko

Komentáre k tomuto článku

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený. UPOZORNENIE. Z dôvodu veľkého počtu nechcených reklamných oznámení v komentároch, všetky novo vložené komentáre podliehajú schváleniu našim administrátorom, ktorý ich následne zverejní. Sloboda slova tým nie je dotknutá. Nezverejňujú sa len tie komentáre, ktoré obsahujú reklamné oznamy, alebo komentáre, ktoré sú hanlivé, či urážajúce.

Vyhľadávanie

 

40. vojnové roky

 • Magická osmička
  Magická osmička Pod tlakom Veľkonemeckej ríše a domácich slovenských a českých politických strán, došlo k odštiepeniu veľkého územia od ČSR a k…
 • Ako prišlo Československo o Podkarpatskú Rus
  Ako prišlo Československo o Podkarpatskú Rus Československá republika pri svojom vzniku disponovala územím od najzápadnejšej až po najvýchodnejšiu časť vo vzdialenosti viac ako 900 km. Napríklad…
 • Pohľad na Slovensko 1919-1938
  Pohľad na Slovensko 1919-1938 Vzácne zábery, ktoré odvysielala Česká televize zo svojho archívu pri filmovom pohľade na Slovensko v období 1919-1938.
 • JUDr. Vladimír Clementis
  JUDr. Vladimír Clementis Vladimír Clementis (pseudonymy Peter Hron, Ján Krokavec, V. Podtisovský, V. Sopko a i.) narodený 20. september 1902 v Tisoveci bol…
 • Ako sa financovalo Slovenské národné povstanie
  Ako sa financovalo Slovenské národné povstanie Asi 14 dní pred vypuknutím SNP (Slovenského národného povstania ) jednotky pravidelnej slovenskej armády strážili všetky prístupové cesty do Banskej…
 • Vlakom zo Zvolena do Vrútok
  Vlakom zo Zvolena do Vrútok Všetci, ktorí pravidelne cestujú vlakom medzi Zvolenom a Vrútkami, vidia krajinu len z pohľadu cestujúceho. Určite by možno mnohých z…
Abychom dokázali velké věci, musíme žít, jako bychom nikdy neměli zemřít.

Oldřich Nový

Když se starý člověk jednoho rána probudí a nic ho nebolí, znamená to, že je mrtvý.

České přísloví

Bolek Polívka

Ideální rozměry manžela: 90-60-40 To znamená 90 let, 60 miliónů korun na kontě a 40 stupňů horečky.

Miloš Kopecký

Žena by měla být kuchařkou v kuchyni, dámou ve společnosti a gejšou v posteli. A tragédie je, když se to přehází.

Vlasta Burian

Žena se dívá do prázdna jen tehdy, nemá-li zrcadlo.

ON LINE

Práve tu je 5071 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Každý cigán svojho koňa chválí.

Slovenské príslovie

Loading ...
Magazín retro spomienok so širokým časovým tématickým obsahom z obdobia bývalého Československa.
Retromania 2010 - 2018. Všetky zobrazené ochranné známky, fotografie a informácie sú majetkom ich oprávnených vlastnikov.
Tento projekt zrealizovalo holdysoftware.sk